Kasa statik elektrikten zarar görür mü?

FalconPaw

Kilopat
Makaleler
8
Kasayı çıplak elle taşırken içindeki ekran kartı vb. ürünler statik elektrikten zarar görür mü? Yani statik elektrik geçirir mi kasa?

Hiç böyle bir şey duymadım. Kendimi bildim bileli kasayı çıplak elle hareket ettiriyorum ve hiçbir parça bu sebepten zarar görmedi.

Hocam kasadan geçmez. Kasa dış yapısı iletken değil. Taşırken dikkatli olun. Fazla sarsmayın yeter. Dikkat ederseniz sarsıntılara karşı hazır sistem olarak gelen ürünlerin ekran kartı demonte geliyor.

Kışın elektrik yapan bir kazağımla ekran kartına dokunmuştum. Pc açılmamıştı. Parçaları söktüm ekran kartını plastik bir zemine koyarken çatırtı sesi geldi. Üzerimdeki elektrik ekran kartına geçmiş. Plastiğe sürterek fazla elektriği boşalttım. Sonra sistem çalıştı.

Açılmamasına sebep oluyorsa bozulmasına da sebep olabilir.

Kışın elektrik yapan bir kazağımla ekran kartına dokunmuştum. Pc açılmamıştı. Parçaları söktüm ekran kartını plastik bir zemine koyarken çatırtı sesi geldi. Üzerimdeki elektrik ekran kartına geçmiş. Plastiğe sürterek fazla elektriği boşalttım. Sonra sistem çalıştı.

Açılmamasına sebep oluyorsa bozulmasına da sebep olabilir.
Yok öyle değil. Kasanın dışından dokunuyorum sadece. Parçalara dokunurken ellerimi yıkayıp Demire dokunuyorum.

@Taptic hocam üzerindeki madde kazanırsa iletken olur. Dış boya iletken değil. Kasalar koruyucu ile kaplanır. Yoksa zaten tehlikeye açık.

Yok öyle değil. Kasanın dışından dokunuyorum sadece. Parçalara dokunurken ellerimi yıkayıp Demire dokunuyorum.
Dediğin mantıkta yapsalardı kasaları her yıl milyonlarca insanı elektrik çarpardı.

Statik elektrik yapan kazağın varsa parçalara dokunma. Pc kasası iletken değil dışından elektrik çarpmaz da almaz da.

Doğru hocam. Üzerimizde bulunan statik elektriği atmak lazım. Kasalar koruyucu bilse atmak doğru olur. Tamamen korumasız olsa zaten kasaya dokunamayız.

Geri
Yukarı