Kasa temizlerken fanlarda olan statik enerji

Yani hiçbir şey yapmama gerek yok mu ek olarak? Hiçbir parçayı çıkarmayacağım.

İstersen çıkart ben son 1 senede 2 genel temizlik (komple sökme) yaptım, ayda bir de yüzeysel temizlik yapıyorum. Kestirme fırça ve mikro fiber bez kullanıyorum genellikle iş görüyor.

İnternette hep statik enerjiden bahsediyorlar. Bu yüzden merak ettim. Bazıları güç düğmesine arada basın diyor bu işe yarar mı ?

Güç düğmesi olayı şu güç kaynağı kablosunu söktükten sonra garanti olsun diye güç tuşuna 3-4 kere basıp çekebilirsin yeterli. Bileklik falan işin şekil kısmı, Youtube'da "en profesyonel ben görüneceğim" diye bileklik takıp, uzay kıyafeti giyiyorlar. Bilgisayarcılar, internet kafeciler yıllardır çiğ köfteli parmaklarla giriştiler statik patlasa adamlar ilk haftada iflas ederdi. Geçsinler bu işleri.

O kasadaki statik elektriği atar, sizin dediğiniz kasaya statik elektrik gönderir ve az da olsa sorun yaratma olasılığı vardır. Çok endişelenecek bir şey yok, temizlemeden önce demir gibi bir şeye dokunun 10-20 saniye. Fanları elinizle tutarak temizleyin yeterli.

Bir şey olmaz, gücü çekin yeter.

Sağ olun hocam umarım çalışmama gibi bir durum olmaz. Bunları yaptıktan sonra sorun çıkacaksa hemen mi çıkar? PC açılırsa sorun olmaz değil mi? Bilgisayar konusunda çoğu şeyi bilirim fakat bu konudan bir şey anlamıyorum 😃

Sağ olun hocam umarım çalışmama gibi bir durum olmaz. Bunları yaptıktan sonra sorun çıkacaksa hemen mi çıkar? PC açılırsa sorun olmaz değil mi? Bilgisayar konusunda çoğu şeyi bilirim fakat bu konudan bir şey anlamıyorum 😃
Dediğim gibi bir şey olmaz, gücü kesin, statik elektriğinizi atın, kasanında statik elektriğini güç düğmesine 2-3 kere basarak atın ve fanları elinizle dönmemesi için tutarak yapın. İşlem bu kadar.

İstersen çıkart ben son 1 senede 2 genel temizlik (komple sökme) yaptım, ayda bir de yüzeysel temizlik yapıyorum. Kestirme fırça ve mikro fiber bez kullanıyorum genellikle iş görüyor.

Güç düğmesi olayı şu güç kaynağı kablosunu söktükten sonra garanti olsun diye güç tuşuna 3-4 kere basıp çekebilirsin yeterli. Bileklik falan işin şekil kısmı, YouTube'da "en profesyonel ben görüneceğim" diye bileklik takıp, uzay kıyafeti giyiyorlar. Bilgisayarcılar, internet kafeciler yıllardır çiğ köfteli parmaklarla giriştiler statik patlasa adamlar ilk haftada iflas ederdi. Geçsinler bu işleri.

Tamamdır hocam. Parçaları sökmeyeceğim çünkü geri takma konusunda kötüyüm. En son eski bilgisayarımın anakartını kırmıştım. O konudan korkuyorum.
Herkese teşekkür ederim umarım yarın bir şey olmaz 😃

Ben de genel bir temizlik yapmak istiyorum. Fön makinesine soğuk hava üfleterek yapmayı düşünüyorum zararı var mıdır? Hava üfleme makinesi ile fark var mı?

Süpürge, kestirme fırça, mikrofiber bez, el ayak ne varsa girişiyorum temizlerken. Hiç yoksa 20 kere kasayı, fanları vb. temizlemişimdir bu şekilde bir tane bile parçam bozulmadı. Kasayı komple fişten sökeceksin zaten temizlik yaparken ne statik elektriğiymiş Electro musun? Endişelenmene gerek yok.

Eki Görüntüle 1111939
Statik elektriği bu kadar hafife almayın bence, özellikle yabancı forumlara şöyle bir göz atarsanız onlarca insanın anakartının öldüğünü görebilirsiniz sırf bu yüzden. Bu risk her zaman vardır.
Ben de genel bir temizlik yapmak istiyorum. Fön makinesine soğuk hava üfleterek yapmayı düşünüyorum zararı var mıdır? Hava üfleme makinesi ile fark var mı?
Fön makinesiyle soğuk hava üflet aynı anda süpürge ile de uçuşanları çek. Süpürgeyi anakarta çok yaklaştırma, vakum etkisi statik elektrik deşarjına yol açıp anakartı öldürebilir.

Statik elektriği bu kadar hafife almayın bence, özellikle yabancı forumlara şöyle bir göz atarsanız onlarca insanın anakartının öldüğünü görebilirsiniz sırf bu yüzden. Bu risk her zaman vardır.

Fön makinesiyle soğuk hava üflet aynı anda süpürge ile de uçuşanları çek. Süpürgeyi anakarta çok yaklaştırma, vakum etkisi statik elektrik deşarjına yol açıp anakartı öldürebilir.
Sadece fön makinesi kullanıp fanları tutsam statik elektrik olur mu? Süpürge kullanmayı düşünmüyorum.

Sadece fön makinesi kullanıp fanları tutsam statik elektrik olur mu? Süpürge kullanmayı düşünmüyorum.
Olmaz diye düşünüyorum. Bir zamanlar araştırmıştım süpürgede vakum olduğu için yol açıyormuş statiğe. Fön makinesinde vakum yok üflüyor sadece. Detaylı bilmediğim için kesin olmaz diyemiyorum ama olacağını da hiç sanmam. Ben defalarca kullandım dediğim şekilde. Fanları sabitleyin ama çalışmıyorken dönmesi bozabilir fanı.

Bu yaz günü kafana yıldırım düşmesi kadar düşük bir ihtimal. O parçanın öleceği varsa ölür yoksa insan vücudundaki elektriğin sapasağlam bir parçayı öldürmesi çok düşük bir ihtimal. Ekstrem durumlarda bile pek mümkün olmuyor, bunun testleri de yapıldı, 20-30 yıldır bilgisayar takım/bakım işinde olanlar da hiç başına gelmediklerini söyledi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı