Statik elektrik nasıl boşaltılır?

Sinan05

Kilopat
Yer
İSTANBUL
Daha fazla  
Meslek
Finans
Arkadaşlar mesela yeni kasa aldık fakat ambalajdan falan çıkarınca statik elektrik olduğunu farkettik. Ne yapmamız lazım elektriği boşaltmamız mı lazım? Ve bu işlemi nasıl yapabiliriz? Statik elektiriği kendimize yükleyip sonra kapı koluna falan mı dokunmamız lazım? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Arkadaşlar mesela yeni kasa aldık fakat ambalajdan falan çıkarınca statik elektrik olduğunu farkettik. Ne yapmamız lazım elektriği boşaltmamız mı lazım? Ve bu işlemi nasıl yapabiliriz? Statik elektiriği kendimize yükleyip sonra kapı koluna falan mı dokunmamız lazım? Bilgilendirirseniz sevinirim.
O değil de, eğer kasada pencere varsa, ve bu pencere streç film ile kaplıysa, söküldüğünde statik elektrik oluşabiliyor. Dikkat etmek lazım.

Mesela ben bu filmi, topladıktan iki ay sonra söktüm, şuan PSU'm cızırtı yapıyor.

Zil teli + (en az 1 metrekare) toprak. (y)

Güç kablosunu söküp power tuşuna 30 saniye basılı tutunuz . 30 saniye sonra bırakınız ve bilgiç kablosunu tekrar takıp açmayı deneyiniz.

Zil teli ve toprak ne? Ne yapmam lazım işlemi bilmiyorum onu sordum zaten. Ayrıca PSU cızırtı yapıyorsa hala pek işe yaramamış demek ki. Ayrıca kasanın kapağını çıkarıp öyle çıkarsak streçi birşey olmaz heralde. @SideWinder

En iyi yöntem;
  1. Parçaları sök,
  2. Kasayı alıp toprağa değdir yada metal bir cisme.

Bu şekilde hem kesin çözüm olur, hem de temizlik yapmış olursun.

Zil teli ise, Zil telini kasaya bağlayıp, bir ucunu toprağa değdirmek.

Toprak derken, bir madde için kod adı anlamında değil, bildiğimiz toprak. Hani üzerinde bitki, çimen felan yetişir ya. Yoksa bu tür şeyler de teknik bir sıfat/terim midir?

Toprağı nerde bulcam evde ancak saksıda biraz var ama demir birşeyler bulunur. Bana öyle birşey olmadı ama kasa toplayacağım nolur nolmaz aklımda bulunsun. Kasayı değdirmeden ben kasadan alıp aktarsam demire falan olmuyor mu öyle.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı