Kasa temizliği saç kurutma makinesiyle yapılır mı?

Sıcak modu ile temizlik yapmayın ve saç kurutma makinesinin motor kısmını özellikle harddiskin bulunduğu yere asla yaklaştırmayın. Bunun haricinde temizlik yapılabilir.

Süpürge makinasi ile de alırsın
Başta fön makinesiyle üfletip tozlar havaya kalkınca o anda süpürgeyi açıp o tozları almak mantıklı geldi. O şekilde yapıcam muhtemelen.

Kaba pisliğini soğuk modunda saç kurutma makinesi ile yap. Kalan detaylar içinde sulu boya fırçası tavsiye ederim, iyi iş görüyor. Özellikle de işlemci fanındaki pislikler için.
Aynen öyle yapıcam fakat fırça kullanacak kadar kirlenmedi. Ama yinede üstten üstten bi değdiririm, teşekkürler.

Ayrıca kullanılmamış tıraş fırçası varsa o da iş görüyor.
Tıraş fırçası dediğiniz ne oluyor anlamadım.

Sıcak modu ile temizlik yapmayın ve saç kurutma makinesinin motor kısmını özellikle harddiskin bulunduğu yere asla yaklaştırmayın. Bunun haricinde temizlik yapılabilir.
Yok yok, soğuk moduyla yapacağım. Motor kısmı dediğiniz yer zaten arkası oluyor, orasını yaklaştırmam zaten ama ucunu yani üfleyen tarafından da bahsediyor olabilirsiniz. Harddiskin oraya da tutacaktım soğuk hava sorun olur mu?

Tıraş fırçası dediğiniz ne oluyor anlamadım.
1541345311732.png

Yok yok, soğuk moduyla yapacağım. Motor kısmı dediğiniz yer zaten arkası oluyor, orasını yaklaştırmam zaten ama ucunu yani üfleyen tarafından da bahsediyor olabilirsiniz. Harddiskin oraya da tutacaktım soğuk hava sorun olur mu?

Motor arkası oluyor. Ön tarafı yaklaştırabilirsin.

Merak ettim araştırdım, bilgi olsun diye aktarayım. Belki işine yarar.

Aşağıdaki sormuş ki: Saç kurutma makinesinin bileşenlere statik elektrik açısından zararı dokunur mu?
Cevap şöyle: Havanın hareketlendirilmesi statik elektriğe yol açabilir. En güvenli yöntem şudur ki, PC'yi topraklı prize bağlı tutun ama PSU üzerinde yer alan güç şalterini kapatın. Böylece kasa ve anakart statik elektiği topraklamış olur.

Onun altındaki başka biri de demiş ki, bileşenler kasaya zaten civatalarla bağlı. Kasa o az miktardaki statik elektriği topraklamış olur kendi kendine.
static.png

does cleaning the PC with hair dryer cause damage (static damage) ? - [Solved] - Motherboards

Kocaman kocaman 3 tane fırçayı böyle görünce bi komiğime gitti :DD Direk sulu boya fırçasıyla yapacağım. Teşekkür ederim öneri için.

Anladım. Konuyla pek alakalı değil ama yaklaştırdığımızda ne sıkıntı olabiliyor merak ettim?
Manyetik alan yaydığı için diske ciddi zararları var. Fanlara ve diğer mekanik parçalara da zararı var ama en büyük zararı sabit diske verir.

Merak ettim araştırdım, bilgi olsun diye aktarayım. Belki işine yarar.

Aşağıdaki sormuş ki: Saç kurutma makinesinin bileşenlere statik elektrik açısından zararı dokunur mu?
Cevap şöyle: Havanın hareketlendirilmesi statik elektriğe yol açabilir. En güvenli yöntem şudur ki, PC'yi topraklı prize bağlı tutun ama PSU üzerinde yer alan güç şalterini kapatın. Böylece kasa ve anakart statik elektiği topraklamış olur.

Onun altındaki başka biri de demiş ki, bileşenler kasaya zaten civatalarla bağlı. Kasa o az miktardaki statik elektriği topraklamış olur kendi kendine.
Eki Görüntüle 341701

does cleaning the PC with hair dryer cause damage (static damage) ? - [Solved] - Motherboards
En mantıklısı aşağıdaki postta arkadaşın dediği gibi el kompresörü alıp öyle temizlemek. Bu arada teşekkür ederim araştırıp ettiğin için dostum. Ben saç kurutma makinesi ile bişeyler yaptım. Ama bundan sonra el kompresörü kullanacağım.

nyetik alan yaydığı için diske ciddi zararları var. Fanlara ve diğer meka
Bir defaya mahsus kullandık fön makinesi bundan sonra el kompresörü kullanacağım gibi gözüküyor.

Bence Kompresör alıp öyle temizleyin. Küçük tozlar içinde uğraşmazsınız.
Bundan sonra kompresör kullanacağım fakat bir defaya mahsus fön makinesini kullandık. Bir daha kullanmicam muhtemelen.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı