Kasa toplamada önemli noktalar

Quinttet

Hectopat
Daha fazla  
Unity öğreniyorum ve şu anki laptopum iş bilgisayarı olduğu için daha başlarda olmama rağmen zorlanmaya ve çok küçük oyunları Build etmesi çok uzun sürdüğü için kasa toplamak istiyorum. Bunun dışında tabii oyunda oynayacağım.

Ekran kartı olarak NVIDIA kullanmayı düşünüyorum. Unity'nin sitesinde NVIDIA kartlarının daha uyumlu olduğu yazıyor. Bütçe 22-24 arası. Sorularım şunlar:

1) işlemci olarak Ryzen 5 5500'ün neredeyse i3 seviyesinde olduğuna dair şeyler gördüm ve 5600 ya da 12400F almayı düşünüyorum. Benim için hangisi daha uyumlu olur.
2) RAM olarak şimdilik 1x16 GB almayı düşünüyorum ve sonradan bir tane daha alacağım. Bu bir sorun yaratır mı?
3) anakart olarak mATX kartları sevmiyorum. Parçalar birbirine çok yakın duruyor ama ATX kartlarda fiyat çok yükseliyor, ne tavsiye edersiniz?
4) kasa olarak Power Supply ile birleşik, iyi hava alabilen kasa önerir misiniz?
5) hazır kasa mı almalıyım yoksa parçaları tek tek alıp kendim mi birleştirsem kararsız kaldım. Hazır kasalarda birleştiren kişilerin dikkat etmeden monteleyeceğine dair şüphelerim var.
6) ekran kartını 2. el yeni kutulu ve garantili almayı düşünüyorum ve belirttiğim işlemcilerin besleyebileceği kartlar nelerdir?

1) işlemci olarak Ryzen 5 5500'ün neredeyse i3 seviyesinde olduğuna dair şeyler gördüm ve 5600 ya da 12400F almayı düşünüyorum. Benim için hangisi daha uyumlu olur.
Evet, i3 12100F ile yakınlık gösterse de 6 çekirdek olmasından dolayı daha avantajlı. R5 5600 alınabilir, güzel işlemci.

2) RAM olarak şimdilik 1x16 GB almayı düşünüyorum ve sonradan bir tane daha alacağım. Bu bir sorun yaratır mı?
Çift kanal daha performanslı çalışıyor, o yüzde 2x şeklinde öneriyoruz. Sonradan ekleyeceğin için başlangıç olarak 1x16 alman sorun olmaz.

3) anakart olarak mATX kartları sevmiyorum. Parçalar birbirine çok yakın duruyor ama ATX kartlarda fiyat çok yükseliyor, ne tavsiye edersiniz?
Uygun fiyatlı ATX anakartlar da var. Örneğin Asus B450 Plus. ₺3.000 civarına bulabilirsin.

4) kasa olarak Power Supply ile birleşik, iyi hava alabilen kasa önerir misiniz?
Örnek olarak bunu atıyorum ama bütçeye göre değişiklik olabilir:

5) hazır kasa mı almalıyım yoksa parçaları tek tek alıp kendim mi birleştirsem kararsız kaldım. Hazır kasalarda birleştiren kişilerin dikkat etmeden monteleyeceğine dair şüphelerim var.
Bu bütçede hazır sistem daha mantıklı. Gaming.Gen.TR sistemleri kaliteli oluyor.

Örnek sistemler:

6) ekran kartını 2. el yeni kutulu ve garantili almayı düşünüyorum ve belirttiğim işlemcilerin besleyebileceği kartlar nelerdir?
4060Ti uygun.

Evet, i3 12100F ile yakınlık gösterse de 6 çekirdek olmasından dolayı daha avantajlı. R5 5600 alınabilir, güzel işlemci.

Çift kanal daha performanslı çalışıyor, o yüzde 2X şeklinde öneriyoruz. Sonradan ekleyeceğin için başlangıç olarak 1x16 alman sorun olmaz.

Uygun fiyatlı ATX anakartlar da var. Örneğin ASUS B450 Plus. ₺3.000 civarına bulabilirsin.

Örnek olarak bunu atıyorum ama bütçeye göre değişiklik olabilir:

Bu bütçede hazır sistem daha mantıklı. Gaming.Gen.TR sistemleri kaliteli oluyor.

Örnek sistemler:

4060 Ti uygun.

Hocam aklımdaki soruları çok güzel cevapladınız. Teşekkür ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı