Kasa üreticilerinin ürün özellikleri hakkında detaylı bilgi yazmaması

Bunu yaparken bazen kendi ayaklarına da sıkabiliyorlar. Misal 360 MM desteklemiyor diye belirtilen Cooler Master MB511 vs. kasalar istenirse bal gibi destekliyor.
En ilginç örnek TD500 ve TD500 Mesh. TD500 için üst 120-240 yazılmış, Mesh için ise 120-240-360. Ön panel hariç aynı değil mi bu kasalar?

Ürüne güvenmeyen üretici sorunları.
Mesela Corsair'ı bu yönden takdir ediyorum. Kendi kasalarına uyumlu sıvı soğutmaları yazıyor. Oradan anlayabiliyorsun nasıl bir ölçüsü olduğunu. Diğerleri gibi Allah'a emanet değil.

Örneğin 5000D Airflow mu bakıyorsun. Altına yazıyor H150i Elite Capellix uyumludur falan diye.

Ürüne güvenmeyen üretici sorunları.
Bunu Noctua bile düşünüyor galiba. NT-H1 termal macununda mesela W/MK yazmama gerekçeleri şu.

Bunu Noctua bile düşünüyor galiba. NT-H1 termal macununda mesela W/MK yazmama gerekçeleri şu.

Durum fason mal alıp logo basanlarda daha beter.

İşin garibi Gametech, Gamepower hiç fena değil bilgi verme konusunda. :)

Ön yargıları kırmak zordur hele ki bu sektörde köklü bir sürü marka varken aralarına girip kendini kanıtlamak isteyen o fason markalar müşteri kazanıp kalıcı olmak istiyorsa bunu yapmak zorundalar. Diğerleri ise günü kurtarma derdinde kasaları gibi siteleri de özensiz kalırsa piyasadan silinip gider.

Çok daha önemlisi üreticilerin %90 ı kasa ile beraber gelen fanların hiç bir bilgisini vermiyor. Kaç RPM de kaç DB gürültü yapıyor, kaç CFM hava akımı var, statik basınç değeri nedir vs. hiç bir yok.

Bu değerler PSU boşluğundan da, radyatör desteğinden de çok daha önemli. Ben daha kasa aldım içine PSU sığmıyor diyeni görmedim tabi performax kasa alıp içine AX1600i sığdırmaya çalışmıyorsa yada kasamın 240mm sıvı soğutma desteği var ama 240mm takılmıyor diyen de görmedim çünkü 240mm destek var diyorsa sallıyorum kasada 295mm boşluk vardır adamlar ucu ucuna 240mm bırakmıyor sonuçta.

Çok daha önemlisi üreticilerin %90 ı kasa ile beraber gelen fanların hiç bir bilgisini vermiyor. Kaç RPM de kaç DB gürültü yapıyor, kaç CFM hava akımı var, statik basınç değeri nedir vs. hiç bir yok.

Bu değerler PSU boşluğundan da, radyatör desteğinden de çok daha önemli. Ben daha kasa aldım içine PSU sığmıyor diyeni görmedim tabi performax kasa alıp içine AX1600i sığdırmaya çalışmıyorsa yada kasamın 240mm sıvı soğutma desteği var ama 240mm takılmıyor diyen de görmedim çünkü 240mm destek var diyorsa sallıyorum kasada 295mm boşluk vardır adamlar ucu ucuna 240mm bırakmıyor sonuçta.
EOS 360 bayağı uzun bir radyatöre sahip. Geçende bir arkadaş kasam 397mm sıvı soğutma destekliyor diyordu ama EOS 360 ise 410mm uzunluğa sahip.

Fan muhabbetinde Corsair nedense sır gibi saklıyor bilgileri. Çok garip. Corsair kadar fan bilgisi gizleyen görmedim. Sadece 465X modelinde açık açık LL120 kullanıyoruz veya 220T modelinde açık açık SP120 kullanıyoruz diyorlar.

Geri
Yukarı