Kasa ve Donanım Temizliği Nasıl Yapılır?

Temha

Kilopat
Daha fazla  
Daha önce hiç tüm donanımları çıkarıp temizlik yapmadım, sadece kasanın fanının tozunu alıyordum ama UPS'den çok ses gelmeye başlayınca tüm parçaları çıkarıp temizlemem gerek.
  • Kasam: Zalman Z3-plus
  • Anakart: H97M-E
Dikkat etmem gereken noktalar neler? UPS'den anakarta bağlantıları nasıl yapacağım? Kasanın fanlarını anakartta nereye takmalıyım? Ekran kartını işlemciyi zarar görmeden nasıl çıkartıp takabilirim? Antistatik bileklik kullanmalı mıyım?

Kasanın ön fanı hiç bir şekilde ulaşılamıyor ve tozunu alamıyorum, bu konuda ne yapabilirim?
CA072ZA_78739_800x800.jpg

Kullanmış olduğunuz kasanın ön paneli tak-çıkar yapılabiliyor, biraz sert baskı kullanarak ön tarafı çıkartabilirsiniz ve ön fanı çıkartarak temizle yapabilirsiniz. Hazır ön paneli çıkarmışken arkasındaki toz tutucu bezleri de bir temizleyiniz.

Daha önce hiç tüm donanımları çıkarıp temizlik yapmadım, sadece kasanın fanının tozunu alıyordum ama UPS'den çok ses gelmeye başlayınca tüm parçaları çıkarıp temizlemem gerek.
  • Kasam: Zalman Z3-plus
  • Anakart: H97M-E
Dikkat etmem gereken noktalar neler? UPS'den anakarta bağlantıları nasıl yapacağım? Kasanın fanlarını anakartta nereye takmalıyım? Ekran kartını işlemciyi zarar görmeden nasıl çıkartıp takabilirim? Antistatik bileklik kullanmalı mıyım?

Kasanın ön fanı hiç bir şekilde ulaşılamıyor ve tozunu alamıyorum, bu konuda ne yapabilirim?
Eki Görüntüle 359256
Benim Tercihim her zaman basınçlı hava oluyor,lakin dikkat etmen gerek bir husus var o da havayı üflerken fanları sabit tutman gerektiği yoksa bozulabilir onun haricinde N11 üzerinden antistatik fırça alabilirsin ayrıca işlemciyi sökmene gerek yok fanı tut ve havayı üflet yeter son olarak antistatik fırça kullansan yeter.
Ayrıca ekran kartını muhakkak çıkarman gerek.

Varsa hava pompasıyla yoksa fön makinesiyle. Ama fön makinesinin soğutma tuşuna bastığınızdan emin olun:)

Kasa temizliğinde kompresör kullanmanı tavsiye ederim, saç kurutma makinesiyle yapışan tozları kaldırman imkansıza yakın. Fotoğrafta belirttiğin fana ve ek olarak güç kaynağının fanına da elinle ulaşamayacağını düşünüyorum, bu yüzden kürdan tarzı o deliklerden girebilecek boyutta bir cisimle fanın durmasını garantileyip, ardından basınçlı havayı basabilirsin. Dikkat etmen gereken tek şey bileşenlere mümkün olduğunca dokunmamak (zaten gerek kalmıyor). Ayrıca imkanın varsa filtreleri sadece hava kompresörüyle temizlemek yerine suyla yıka, kuruduğundan da emin olup geri takarsın.

Hava kompresörün yoksa en yakın oto yıkamacıya götürmeni tavsiye ederim kasayı, genellikle ellerinde hava kompresörü bulunduruyorlar ve her kasa temizleme dönemi geldiğinde ben de götürüyorum boşuna para verip yeni bir kompresör almaktansa. :neşeli:

@Thermes Ben de temizleme yolları arıyorum da fön makinası soğuk da olsa zarar vermez mi acaba?

Vermiyorsa çok işime gelir.

Yalnız kompresöre dikkat geçen ay arkadaşım Asus ROG Matrix GTX 980 Ti kartının 2 fan yaprağını basınçlı hava yüzünden kırdı.

@Thermes Ben de temizleme yolları arıyorum da fön makinası soğuk da olsa zarar vermez mi acaba?

Vermiyorsa çok işime gelir.
Gücü yetmiyor. Kompresör ile çok fark ediyor.

Gücü hava pompası gibi olmuyor tabi ki. Ama kaba kiri götürmeye yetiyor. Benim fön makinem tuşa basınca baya bildiğin soğuk hava veriyordu. Siz emin olmak için elinize 5-10 saniye tutun makineyi bakın. Odada ki havayı doğrudan ısıtmadan üflüyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı