Kasa ve sıvı soğutma fan yönleri doğru mu?

maqqab

Kilopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
JÖH
Merhaba, arkadaşlar kasa içerisindeki fanlarin yönü normal mı? İslemci sicakligi 70 derece oyunlarda sivi sogutma fanlarin yeri vs.

Kasa Phanteks Eclipse P500a drgb.
Islemci 3700X.
Sivi sogutma Cooler Master Liquid ML240.

Resimler.

Dosya Ekleri

• 20220830_221801.jpg
    20220830_221801.jpg
    192 KB · Görüntüleme: 107
  • 20220830_221752.jpg
    20220830_221752.jpg
    136,1 KB · Görüntüleme: 89
  • 20220830_221743.jpg
    20220830_221743.jpg
    116,3 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleyen: Moderatör:
Sıvı soğutma sığıyorsa yukarıya takın bence. Hava akışı bozulmaz bu sayede.

Yukarıya sığmıyor o yüzden öne takmak zorunda kaldım.

Yukarıdakiler yanlış. Onları ters çevirmen lazım ki kasa içerisindeki sıcak havayı yukarıya tahliye etsin.
Uygulayacağım

Peki sıvı soğutma. YouTube kanallardan hepsi farklı kafam karıştı. Steam PUBG 3700X işlemci 72 derece sıcaklık normal mi?

Bütün fanların kasa içindeki havayı dışarıya atacak şekilde bağlanmış. Kasa içine temiz hava girmiyor. Radyatördeki fanlarını kasa içine hava verecek şekilde bağlamalısın. Fotoğrafta gözüken fanlar radyatöre hava üflüyor şekilde bağlanmış.

Sıvı soğutma yönü doğru. Dışarıdan soğuk hava alıp kullanıyor. Yukarıdaki fanları düzeltince sıcaklık düşecektir diye düşünüyorum.
Nasıl doğru? O fanlar dışarıdan hava alacak şekilde değil havayı radyatöre verecek şekilde bağlanmış pervanelerin yönünden belli zaten

Bütün fanların kasa içindeki havayı dışarıya atacak şekilde bağlanmış. Kasa içine temiz hava girmiyor. Radyatördeki fanlarını kasa içine hava verecek şekilde bağlamalısın. Fotoğrafta gözüken fanlar radyatöre hava üflüyor şekilde bağlanmış.

Nasıl doğru? O fanlar dışarıdan hava alacak şekilde değil havayı radyatöre verecek şekilde bağlanmış pervanelerin yönünden belli zaten
Evet doğru söylüyorsun. Fan göbeğini ters tarafı gibi görmüşüm.
Bu durumda üsttekiler doğru, sıcak havayı dışarı tahliye ediyor.
Radyatördekiler de içerideki sıcak havayı radyatöre üflüyor. Bunların ters çevrilmesi lazım dışarıdan soğuk hava alması için.

Düzelttiğin için sağ ol.

Recep Baltaş böyle monte etmiş ama anlayamadım

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@maqqab Yanlış bir bağlantı yapmış. 2 adet seçeneğin var.
Seçenek 1: Radyatör ön tarafa takılıysa önden kasaya temiz hava girecek şekilde fanların yönünü ayarlamalısın ve bu kasa içine giren temiz hava sirkülasyonla beraber arka ve üst fanlardan dışarıya atılmalı.
Seçenek 2: Radyatör üst tarafa takılıysa ön fanlardan giren temiz havayı sirkülasyonla beraber arka fan ve üstteki radyatörün fanlarıyla kasa içindeki havayı dışarı atacak şekilde fanların yönünü ayarlamalısın.
Ben seçenek 1'i kullanıyorum.

@maqqab
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Şu videonun 8. dakikasından sonra karşılaştırmalar var bakabilirsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı