Kasada maksimum hava akışı için fan yönü nereye bakmalı?

Jekn_hyde

Decapat
Makaleler
2
Merhaba,

Fanlarım resimdeki gibi önde 3 tane var arkada bir egzoz ve üstte 2 tane bu düzende öndekiler içeriye hava veriyor egzoz ve üsttekiler çıkış sağlıyor.

Fakat üsttekilerden önde tam işlemcinin hava aldığı kısmı ters çevirsem ve içeriye hava alacak şekilde yapsam daha mı iyi olur?

Çünkü öndeki fanın havasını daha işlemciye ulaşmadan alıp atıyor galiba. Siz ne dersiniz?

IMG_20230314_192339_023.jpg

O şekilde bir mantık ile düşünmeyin. Egzoz fanların görevi kasa içinde yukarı çıkan sıcak havayı tahliye etmek. Yani gelen havanın tabii ki faydası oluyor. Corsair SP120 gibi AirGuide özellikli fanlarınız yoksa milimetrik ayar düşünmenize gerek yok.

Aynı kasa :D bende de bu şekilde.

O şekilde bir mantık ile düşünmeyin. Egzoz fanların görevi kasa içinde yukarı çıkan sıcak havayı tahliye etmek. Yani gelen havanın tabii ki faydası oluyor. Corsair SP120 gibi airguide özellikli fanlarınız yoksa milimetrik ayar düşünmenize gerek yok.

Vallahi bilmiyorum önden gelen mesafe daha uzun olduğu için önden aldığını hemen vakum gibi çekiyorsa ektisini yitiriyor olabilir diye düşündüm. Bir de sadece üstteki 2 taneden öndeki olanı içeri üfleyecek şekilde döndürmeyi düşündüm diğeri yine çıkış egzoz olarak kalacak.

Yine de faydası olmaz mı diyorsunuz?

Aynı kasa :D bende de bu şekilde.

Vallahi bilmiyorum önden gelen mesafe daha uzun olduğu için önden aldığını hemen vakum gibi çekiyorsa ektisini yitiriyor olabilir diye düşündüm. Bir de sadece üstteki 2 taneden öndeki olanı içeri üfleyecek şekilde döndürmeyi düşündüm diğeri yine çıkış egzoz olarak kalacak.

Yine de faydası olmaz mı diyorsunuz?
Amacınız kasanın içinde sıcak hava kalmamasını sağlamak olsun. Temiz havayı bir şekilde fanlar alır zaten içeri. Ayrıca tam fotoğrafı yok kasanızın, ön paneli akrilik mi mesh mi?

Soğutma konusunda kendi kullanımımı örnek olarak kendi kasamdan vereyim:
Screenshot_1.png

Soldaki 80MM fan ve alttaki 3 adet 120MM fan içeri hava alıyor. Sağdaki 3 adet 120MM ve üstteki radyatöre bağlı 3 adet 120mm fan da egzoz görevi yapıyor.

Amacınız kasanın içinde sıcak hava kalmamasını sağlamak olsun. Temiz havayı bir şekilde fanlar alır zaten içeri. Ayrıca tam fotoğrafı yok kasanızın, ön paneli akrilik mi mesh mi?

Soğutma konusunda kendi kullanımımı örnek olarak kendi kasamdan vereyim:
Eki Görüntüle 1701388

Soldaki 80MM fan ve alttaki 3 adet 120MM fan içeri hava alıyor. Sağdaki 3 adet 120MM ve üstteki radyatöre bağlı 3 adet 120mm fan da egzoz görevi yapıyor.
ön taraf mesh benim ön ve üstte filtreler var

benim de amacım o ancak dediğim gibi soğuk temiz hava acaba işlemciye ulaşıyor mudur diye düşündüm ama gerçi önde 3 tane fan var belki en üsste ki biraz kayıp yaşıyordur ama diğer 2si temiz havayı veriyordur mutlaka.

IMG_20230314_202359_130.jpg

IMG_20230314_202424_144.jpg

Ben herhangi bir yanlışlık görmüyorum fanlarınızda ancak isterseniz, illa içim rahat etsin ben göreceğim derseniz hem bu şekilde hem yapmayı düşündüğünüz şekilde HWInfo ile gözlemleyerek test yapın. Böylece kafanızdaki soru işaretleri kalkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı