İyi hava akışı için fanlar nereye bakmalı?

@Mustafafnt arkadaşımızın paylaştığı resim her şeyi net anlatıyor.
Ön kısıma sıvı soğutma konulmasına, KARŞIYIM. Kasa üreticilerinin anlamsız(aslında mantıksız) projesidir. Isınan havanın içeri dolması, hiç bir fizik yasasına uygun değil. Isınmış hava ile dolu bir kasa MB, CPU ve GPU'yu nasıl soğutacak? Mantık şunu emrediyor. Önce içeri belli miktar soguk hava(oda ısısı diyelim) girişi olacak. Ardından, nisbeten soğuk hava ile MB, CPU ve GPU soğutulmaya çalışılacak. Bu temas sonucu ısınmış havada, hızlı bir şekilde tekrar dışarı atılacak. Resimdeki bağlama şekilleri en idealidir.
NOT; Kasa önü MESH yapıda değilse kasam var deme. Fırın aldım diyebilirsiniz.
tüm önü mesh değil de yarısı mesh yarısı kapalı ama açık yanları falan
fotoğrafını attım yukarıya kasanın

240MM soğutucuyla kasanın en alttaki fanı sökmeden kalan kısmını videodakinin aynı şekilde yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@ramazandeveli Öndeyken radyatöre gelen işlemci sıcaklığı radyatörde soğutulup kasanın hava sirkülasyonuyla birlikte hızlıca gönderiliyor diğer türlü üstteyken kasanın genel sıcaklığı egzozdaki radyatörün sıcaklığını olumsuz etkileyecektir. Birinde radyatörden içeri soğuk hava alıyorsun diğerinde radyatörden sıcak hava gönderiyorsun. Zaten yapılan testlerde radyatör öne takıldığında işlemci sıcaklığının üsttekine göre düşük seyretmesinin başka bir sebebi olamaz. Kasa önden kısıtlı seviyede hava alsa öne takılmasını bende önermem ama bu kasada şartlar öne takılmasına müsait durumda.

Son düzenleme:
240MM soğutucuyla kasanın en alttaki fanı sökmeden kalan kısmını videodakinin aynı şekilde yapabilirsin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@ramazandeveli Öndeyken radyatöre gelen işlemci sıcaklığı radyatörde soğutulup kasanın hava sirkülasyonuyla birlikte hızlıca gönderiliyor diğer türlü üstteyken kasanın genel sıcaklığı egzozdaki radyatörün sıcaklığını olumsuz etkileyecektir. Birinde radyatörden içeri soğuk hava alıyorsun diğerinde radyatörden sıcak hava gönderiyorsun. Zaten yapılan testlerde radyatör öne takıldığında işlemci sıcaklığının üsttekine göre düşük seyretmesinin başka bir sebebi olamaz. Kasa önden kısıtlı seviyede hava alsa öne takılmasını bende önermem ama bu kasada şartlar öne takılmasına müsait durumda.
Soğuması gerekenin sadece CPU olduğunu da nereden çıkardınız. Radyatör önde olunca, radyatördeki ısı nereye gidiyor? Size göre HIZLICA GÖNDERİLİYOR. El insaf, döngüdeki hava soğuk mu geliyor? Oda sıcak gelecek. Sonuçta dışarıya attığı sürekli sıcak hava. Ve o sıcak hava içerde olduğu sürece MB, CPU, GPU ısınmış hava ile soğumaya çalışacak. Kısaca bu üç parça ciddi ısıya maruz kalacak. Daha da açık konuşalım, ERKEN YAŞLANACAK ve OPTİMUM kullanımdan uzak kalacaksınız. Nasıl konumlarsak konumlayalım, içeride ısı olacaktır. Biz burada, en az nasıl ısı oluru konuşuyoruz. Tüm bileşenlerimiz için en İDEAL yerleştirme modeli, RESİMDE gözükmektedir.

@ramazandeveli zamanında elime 5820K, 980Ti, H110i soğutucu 760T kasa sistem geçti. Şuna emin ol öne içeri/egzoz üste/içeri egzoz gibi olabilecek her türlü kombinasyonu kendim bizzat denedim. En tatmin edici sonuç öne taktığımda elde ettim. Zaten çoğunlukla sıvı soğutucular Mid-Tower kasalarda öne takılıyor. Millet keyfinden öyle takmıyordur herhalde. Soğutucu öne takıldığında işlemcinin ısısı radyatöre aktarılıyor kasanın içerisine radyatörde soğutulan hava gönderiliyor. Burada kasanın sirkülasyonunda egzoz fanlar eksik kalırsa senin söylediğin bir nebze geçerli olur. Ben önerimi sundum uygulamak konu sahibine düşer. Büyük harfler kullanarak atarlı mesaj yazmana hiç gerek yok. Sende önerini söylersin olur biter.

Geri
Yukarı