Kasadaki fan kabloları anakarta mı bağlanmalı?

Coolpanda

Kilopat
4 adet ARGB fanlı MSI MPG Sekira 100R kasamda her fanda 2 tane kablo mevcut.
Kablonun birisi fotoğrafta gördüğünüz gibi kontrolcüye bağlanmış diğeri boşta duruyor. Boştaki kabloları anakarttaki SYS_FAN1 kısmına mı bağlamam gerek? (Anakart ARGB desteklemiyor) Anakarımda sadece 1 adet SYS_FAN girişi mevcut ve benim 2 adet girişe ihtiyacım var. Ne yapılabilirim? Bu fanları otomatik hızda çalışması için kontrolcüye takamaz mıyım? Çünkü anakartımda yer yok.

IMG_20220616_162236.jpg

IMG_20220616_162316.jpg

Son düzenleme:
MSI MPG sekira 100R kasa aldım. Kasadaki her fanda 2 tane kablo mevcut.
Kablonun birisi fotoğrafta gördüğünüz gibi kontrolcüye bağlanmış diğeri boşta duruyor. Boştaki kabloları anakarttaki SYS_FAN1 kısmına mı bağlamam gerek? Anakarımda sadece 1 adet SYS_FAN girişi mevcut ve benim 2 adet girişe ihtiyacım var. Ne yapılabilirim? Bu fanları otomatik hızda çalışması için kontrolcüye takamaz mıyım? Çünkü anakartımda yer yok.

Eki Görüntüle 1421752

Eki Görüntüle 1421755

SYS fan 1'e bağlamalısınız. Bendeki kasada birbirine bağlanıyorlar ve biri anakarta giriyor. Belki sizde de öyledir fark etmemişsinizdir. Öyle değilse bunları birleştiren aparat nette mevcuttur alabilirsiniz. Ya da herhangi bir bilgisayarcıdan.

PWM pini bulunan SYS_FAN ve CPU_FAN pinleri dışında fanlarınızın devrini anakart üzerinden kontrol edemezsiniz. Bu durumda diğer fanları güç kaynağınıza bağlayabilir ve tam güçte çalıştırabilirsiniz. Veyahut anakart fan soketi çoklayıcısına göz atılabilir.

SYS fan 1'e bağlamalısınız. Bendeki kasada birbirine bağlanıyorlar ve biri anakarta giriyor. Belki sizde de öyledir fark etmemişsinizdir. Öyle değilse bunları birleştiren aparat nette mevcuttur alabilirsiniz. Ya da herhangi bir bilgisayarcıdan.

Kasa içerisinden fan çoklayıcı çıktı. Sorun şu ki gelen çoklayıcı 3 fanı birleştiriyor. Benim kasamda 4 fan var ve anakartta sadece 1 adet SYS_FAN girişi var. Yani 2 tane SYS_FAN girişine ihtiyacım var.

Edit:
IMG_20220616_164149.jpg
Şimdi farkettim Anakartın alt kısmında SYS_FAN2 girişi mevcut. Kasa fanlarini çoklayıcı iyi birleştirip SYS_FAN1'e taktigimda bir tane fan boşta kalıyor onu SYS_FAN2'ye takabilir miyim? @shell32.dll @fatih_mnv @megatrown21

Son düzenleme:

Geri
Yukarı