Kasadaki fanlar oyunda aniden hızlanıyor

TheKill

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
RPA Developer
Merhaba arkadaşlar,

RDR2 oynarken kasamda birden fan sesi geliyor ve gidiyor tekrar, ekranımda bir uyarı veya başka bir durum görmedim. Hangi fan olduğunu algılayamadım ama ekran kartından şüpheleniyorum.
Nasıl emin olabilirim veya nasıl bir yol izlemem gerekli?

Sistemim:

Intel Core i3 12100F.
ASUS Prime H610M-K D4 Intel H610.
ASUS Dual GeForce RTX 3060 OC 8 GB.
XPG 16 GB (2x8GB) Gammix D10.
Crucial 500GB P3 serisi 3D NAND NVMe M.2 SSD.
Zalman N5 MF (SE) 4x120mm RGB fanlı megamax 600W 80Plus MidT ATX.
1 TB HDD disk.

Merhaba arkadaşlar,

RDR2 oynarken kasamda birden fan sesi geliyor ve gidiyor tekrar, ekranımda bir uyarı veya başka bir durum görmedim. Hangi fan olduğunu algılayamadım ama ekran kartından şüpheleniyorum.

Sistemim:

Intel Core i3 12100F.
ASUS Prime H610M-K D4 Intel h610.
1 TB HDD disk.

Ekran kartı ısınmamak için hızlanıyor olabilir.

Merhaba arkadaşlar,

Sistemim:

Intel Core i3 12100F.
ASUS Prime H610M-K D4 Intel H610.
1 TB HDD disk.

12100f stok fan kullanıyorsanız ondan geliyor olabilir, işlemcimi değiştirmeden önce 12100f kullanıyordum ve stok fan yük altında default ayarlarda aşırı yüksek devirde çalışıyordu.

MSI Afterburner ile ekran kartı fan hızı ve işlemci fan hızı sekmesini aktif hale getirin, ani RPM artışı hangisinde oluyor ise o şekilde anlayabilirsiniz.

Düzenleme:
Uygulamada CPU RPM göstergesi var mıydı onu tam hatırlamıyorum. Sadece GPU RPM açsanız da anlamış olursunuz zaten.

Yeni ekran kartlarında sıcaklık - fan hızı dengesi eskiye göre farklı. Eskiden fan hızı ısıya göre doğrusal artarken artık kademeli.
Örneğin 50-55 dereceye kadar fan hiç çalışmıyor, PC boşta iken kart bu sıcakları geçmediği için böylelikle fan çalışmıyor. Hem fan eskimiyor hem de kart sürekli ısın-soğu döngüsüne girmediği için, 50 derecede sabit durduğu için ömrü uzuyor.
Oyun oynarken de belirli sıcaklığa kadar %20-40 arası(karta bağlı) hızda dönerken, o sıcaklığı geçince birden fan hızı çok artıyor ve ısıyı hızlıca düşürüp tekrar eski haline dönüyor.
Benzer durum bende de var. Hatta ben de işlemci ve kasa fanları, anakarttan ısı kontrolcüsüne bağlı, onlarda da aynı durumu yaşıyorum. Oyunun ortasında tüm fanlar son hıza çıkıyor 20-30 uçak kalkıyor evde :D Sonra sessizliğe geri dönüyor kasa.

Bundan rahatsız iseniz, Nvidia'nın yazılımında ayarlayabilirsiniz kartın bu fan hareketini. Ama ben önermiyorum. Kartın ömrü açısından mevcut halde bırakın.

Geri
Yukarı