Kasadaki fanların yönleri değiştirilirse ne olur?

lafkes

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, kasamdaki fan dizilimi hepsi fotoğraftaki gibi. Oyun oynarken ekran kartım 70 dereceleri geçiyor 72 73 civarı geziniyor ve maalesef montaj yapılırken fanların hepsini dışarı üfleyecek şekilde ayarlamışlar. Benim bildiğim alttan önden hava alıp yandan arkadan veya üstten dışarı üflemesi gerekiyor. Bu sebeple yan taraftaki fanların yönü doğru dışarı üflüyor ancak alttaki fanlar da dışarı üflüyor. Söküp ters çevirirsem kablolar görünüp RGB olan kısmı da kasanın altında kalacak görünmücek. Eğer varsa bir yolu o fanları tam tersine döndürürsem işe yarar mı? Yoksa fanların yapısı gereği tek taraflı çalışan türden mi?

Dosya Ekleri

• 9C502508-A707-4969-AC51-4D4DB630341F.jpeg
    9C502508-A707-4969-AC51-4D4DB630341F.jpeg
    118,4 KB · Görüntüleme: 38
Bu tip kasalarda genelde memnuniyetsizlik var. Alt fanların da dışarı üflemesi tercih olabilir. Ekran kartı fanları da dışarı attığı için bunlara yardımcı olabilir.

Sanırım üstte fan yok. Ben olsam yandaki fanları üste dışarı hava üfleyecek şekilde, alttaki fanları da içeri hava alacak şekilde takardım ki öyle de olması gerekiyor. Açıkçası görüntüsü bence daha hoş olur, üstten ışık vururu ve düzgün bir aydınlanma da olur. Şahsi fikrim tabii. Fanların arkasında da aydınlatma olduğu için çok dert etme bence.

Bu kasalarda tüm fanlar egzoz fan. Fanların yönünü değiştirsen de hava alabileceği yer yok.

Değiştirdim bu şekilde yaptım görüntü çok bozulmadı ancak 5-7 derece kadar daha serin çalışıyor şu an.

ce755c54-b749-4fd2-ae7e-53c143df4872.jpeg

Yük altında.

Bu tip kasalarda genelde memnuniyetsizlik var. Alt fanların da dışarı üflemesi tercih olabilir. Ekran kartı fanları da dışarı attığı için bunlara yardımcı olabilir.

Yanlışınız olmasın ekran kartı fanları kartın içine doğru üflüyor.

Sanırım üstte fan yok. Ben olsam yandaki fanları üste dışarı hava üfleyecek şekilde, alttaki fanları da içeri hava alacak şekilde takardım ki öyle de olması gerekiyor. Açıkçası görüntüsü bence daha hoş olur, üstten ışık vururu ve düzgün bir aydınlanma da olur. Şahsi fikrim tabii. Fanların arkasında da aydınlatma olduğu için çok dert etme bence.

Üst taraf çok görünmediği için üste RGB olmayan 2 tane fan takmayı düşünüyorum yarın. Bu şekliyle bile iyi gibi şu an. Tavsiyen için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İçeri üflüyorsa alttaki fanların içeriye üflemesi yardımcı olabilir. Bu durumda ekran kartının rahatlaması gerekir mantıken. Biraz araştırma yaptım, genelde içeri üfler denilmiş. Bazıları ise dışarı demiş. Bazı Radeon serilerinde bu şekilde kullanılmış. Kaynağı ise maalesef atamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı