Kasadan gelen kulak çınlaması sesi

Mertozanasik

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. 1 hafta önce yeni sistem topladim özellikleri:
  • Asus Prime B350 Plus anakart
  • AMD Ryzen 1500X işlemci
  • GTX 1050 Ti ekran karti
Bu donanimlarda bu problemler daha once olmustur belki diye belirtmek istedim.

Soruna gelirsek kasa acikken bu frekans sesi yok gibi duymadim yani hic. Ses radyo dalgasi gibi PC'yi kapattigimda duyuyorum sesi ve anakarttan geliyor gibi ama nereden oldugunu anlayamadim. Tiz rahatsiz edici bir ses kulak cinlamasi gibi. Bu sorunun kaynagi nedir? Herhangi bir problem yasar miyim? Bir de ses belirli bir aralikta dalgalaniyor. O aralik tam olarak anakartin isiklarinin sondugu an ve tekrar yandiginda ses tekrar ayni duzleme donuyor anakart isigi sonene kadar. Bu yuzden anakarttan suphelendim ben. Simdiden tesekkur ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı bobin vınlaması (Coil Whine) olabilir, güç kaynağı bileşeni ötüyor olabilir. Tam marka modelli döküm verirseniz daha iyi olur.

Bilgisayar boştayken ses geliyorsa tuhaf bir durum. Eğer sadece oyuna girince geliyorsa CW ihtimali yüksek. PSU'den gelme ihtimalide var.

Ekran kartı bobin vınlaması (Coil Whine) olabilir, güç kaynağı bileşeni ötüyor olabilir. Tam marka modelli döküm verirseniz daha iyi olur.

Öncelikle merhaba. Sesin PSUdan geldiğine emin oldum. Kasam zalman z3 plus, icinde de zalman 600w güç kaynağı var.

Bu ses bana bir problem yaratır mı? Oyunda ağır yük altındayken seste herhangi bir artma olmuyor hatta duymuyorum bile sesi pc açıkken sadece bilgisayari kapattığımda duyuyorum sesi.

Sorun HDD'den de, güç kaynağından da, ekran kartından da olabilir. 3 bileşeni de ayrı, ayrı test edin.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sesin ekran kartından gelmediğine eminim çünkü sistem kapalıykende ses var. Ayrıca ekran kartini onboard yapıp denedim ses devam etti. PSU olduğuna emin oldum bir de, aldığım z3 plus kasanın yorumlarının birinde bu sorunla karşılaşan biri olmuş. Sanırım seri de bir problem olabilir. Sesten rahatsız olmuyorum çünkü bilgisayar açıkken sesi duymuyorum bile sadece kapattığımda sese maruz kalıyorum bunu engellemek içinde güç kaynağını kapatıyorum işim bittiğinde ses kesiliyor.

Merak ettiğim konu bu bana bir sorun yaratır mıydı dediğinize göre çok sıkıntılı bir problemle karşı karşıya değilim. Teşekkür ederim hepinize iyi günler dilerim. #sorunçözüldü sanırım.

Geri
Yukarı