Kasadan gelen rahatsız edici uzay mekiği sesi

Nailed It

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Freelance Finansçı ve 2 Şirket sahibi.
Bilgisayar ilk açılışta kasadan bildiğiniz tek motorlu uçak sesi geliyor
Bilgisayar açıldıktan yaklaşık 10 dakika sonra kasaya sert veya orta düzeyde bir darbe indirdiğim zaman ses pat diye kesiliyor. Vurmadan önce aslan gibi kükreyen kasa tokadı yedikten sonra dünyanın en sessiz kasasına dönüşüyor.

Ses düzeldikten sonra (Artık oda ısısına mı bağlı yoksa çalışma süresine mi anlayamadım) belli aralıklarla tekrar başlıyor ve bu tekrar olduğunda 5 dakika boyunca ne kadar vurursam vurayım ses geçmiyor, 5 dakika bekliyorum, bir tokat atıyorum ve geçiyor.
Sorunun PSU'dan olmadığına %100 eminim çünkü fanını elimle durdurdum, PSU'yu tamamen sökerek (içerisindeki bütün detayları görecek kadar söktüm.) en ufak bir toz kırıntısı bile kalmayacak şekilde temizledim, ses devam etti.
Diğer fanlara da aynı işlemi uyguladım.
Kompresör ile kasaya hava bastım (İçerisinde toza dair hiçbir şey bırakmadım) fakat sorun devam etti.

Bu nedir, neyin nesidir, nasıl çözebilirim?

Bilgisayar 2009 yılında alındı. Hazır "Casper" marka olarak. Ek donanımlarını isteğe bağlı listeleyebilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sonuçta bu ses bilgisayardaki bir fandan geliyor. Fanı tespit edip değiştirirsen sorun çözülür. Bu sesler genelde eski bilgisayarlarda güç kaynağından gelir. Ama ondan gelmediğini söylediğine göre diğer fanlardan geliyor demektir.

Açıkcası ben sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu düşünüyorum ama bundan öncesinde PC'deki tüm fanları kontrol edin temizleyin. Neden PSU'dan derseniz temizlemeniz fayda etmez çünkü. PSU'lar her sene ömründen bir miktar azalır. Zamanla verebileceği güç düşüyor. Bu nedenle PSU yetmediği yerde zorlanınca bu tarz seslere sebebiyet veriyor. Deneme şansınız varsa başka sağlam bir PSU takıp deneyin.

Kasanın yan kapağını çıkardıktan sonra ekran kartı fanını ufak bir yardımcı ile (kağıt parçası) tutup durdurmayı dener misin?

Bunu anlamanın yollarından biri tek tek fanları kontrol etmek. PSU, Sıvı Soğutma, HDD bunların tam oturmaması ve arızalı olması ses yapar. Ben sıfır sistem kurdum bende de ses var maalesef. Bende ses takıntılı bir insan olarak bu konulardan muzdarip olsam da, maalesef ultra sessiz bir sistem kuramadım kendime.

Kasanın yan kapağını çıkardıktan sonra ekran kartı fanını ufak bir yardımcı ile (kağıt parçası) tutup durdurmayı dener misin?

Ekran kartından olacağını pek sanmıyorum bu ses sorunu bende yaklaşık 1 senedir var. Ekran kartımı ise Şubat ayında yenilemiştim. (Sapphire Radeon R7 240)

HDD doğru takılı mı? Pervaneli uçak gibi ses geliyorsa HDD oynamış olabilir.

Aslına bakarsan HDD'nin bir vidası eksik, biraz Allah'a emanet takılı duruyor fakat Laptop HDD'si gibi ufacık bir HDD kullandığım için pek umursamıyordum, bir sabitlemeyi deneyeceğim

Konuyu tekrar güncellemek zorunda kaldım, günlerdir uğraşıyorum fakat şu sinir bozucu sesi bir türlü gideremedim sanırım sorun PSU'da. Gittikçe daha kısa bir sürede ses çıkarmaya başladı ve gittikçe sinirlerimi daha çok bozuyor. Şu lanet olası sistemime uygun bir ucuz yollu PSU önerir misiniz?

Anakart : MSI G31M3-L v2
İşlemci : Intel Pentium Dual Core E5400 2.7Ghz
Ram : (markası belirsiz, sanırım kingston'un eski ram'lerinden) 2GB (1x1 dual)
Ekran Kartı : Sapphire AMD Radeon R7 240 2GB 128Bit
HDD : (markasını hatırlamıyorum) Bir Laptop HDD'si, 300GB

Maddi durumum pek iyi olmadığından (hiç iyi olmadığından) bu yaşlı emektarı hayatta tutmaya çalışıyorum. Daha önceden RAM'leri bozuldu, yenisini aldım. Ekran kartım yandı, yenisini aldım. HDD bozuldu, yenisini aldım. Derken sıra PSU'ya geldi gibi.. Şu an kullandığım PSU'nun 300W olması lazım.

Son düzenleme:
2015-02-10 16.18.38.jpg

Benim de değişmesi gerek Aerocool VX Serisi uygun fiyatlı ama ancak resmine bakabiliyorum...
Sorunu kendin yazmışsın 300Watt yetmiyor sistem 350Watt filan çekiyor o yettirmeye çalıştıkça bobinleri ses çıkartıyor...

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı