Kasadan gelen sesin azalıp artması

nurican

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba kolay gelsin. Benim sorunum çok değişik bir sorun ama lütfen sonuna kadar okuyun ve aklınıza gelen en az bir şey bile olursa yazın. Çünkü bu sorunu 1-2 defa sordum ama cevap veren olmadı. Sorunum bilgisayardan gelen dalga dalga bir ses sorunu. Şimdi ben sorunumu size parça parça anlatacağım. İlk olarak sorun yokken sistemde olan parçaları sıralayalım çünkü bu ses sorunu sisteme yeni parçalar ekleyince ortaya çıktı.
Sorun yokken sistemimde olan parçalar:
  • MSI H81M-P33 Anakart DDR3
  • 8GB DDR3 Vengeance RAM DDR3
  • AMD HD5450 Ekran kartı
  • Intel pentium G3258 3,2 GHz işlemci
  • Aerocool KCAS 600W PSU
  • Alti yedi yıllık bir kasa. Exper model. (parçaları hep bu kasaya takıyorum. yeni kasa almıyorum)
  • İşlemci soğutucusu yok. Stok fan.
  • 300 GB HDD
Şimdi bu parçalar takılı iken her bilgisayarda olan ses benim bilgisayarımda da vardı. Normal bir bilgisayar çalışma sesi. Ancak ben 2 gün önce sisteme aşağıdaki parçaları ekledim ve sistemi 7. nesil i5 DDR4 sisteme upgrade ettim:
  • Anakartı Asus Prime M250K DDR4 2400 Mhz modeline yükselttim
  • İşlemcimi İntel Core i5 7500 3,4 ghz ye yükselttim
  • RAM'i 8GB DDR4 Vengeance 2400 modeline yükselttim
  • Ekstradan bir de 1 TB WD harddisk aldım.
Yukarıdaki eski parçalarımı bu aldığım parçaları değiştirdim ve aynı kasaya yerleştirdim. Yani kısacası değişen parçalar şöyle: Anakart, RAM, İşlemci bir de HDD eklendi. Ancak daha power tuşuna ilk bastığım anda anlaşılabilecek bir ses ile karşılaştım. Şimdi bir ses düşünün, normal bir kasanın çalışma sesini. Şimdi o ses ile oynadığınızı düşünün. Sesi bir yükseltiyorsunuz bir alçaltıyorsunuz. İşte tam olarak böyle bir ses geliyor. Kasanın normal çalışma sesinin üzerinde bir de böyle azalıp artan ve dikkat çeken bir ses mevcut. Şimdi sorun fanlarda diyeceksiniz ancak ben Speed fan uygulaması ile işlemci fanını tamamen kapattım ve o ses hala geliyordu. Sonra PSU fanını yakından dinledim ama azalıp artan bir ses çıkarmıyordu. Zaten kasada başka fan yok. Yani sorun fanlarda da değilse nerede?

Anakart ses çıkartır mı? Veya kasa eski desek kasadan niye ses gelsin ki? Eski sistemim varken böyle bir ses yoktu yani 2 gün öncesine kadar. Ancak bu yeni anakartı ve işlemciyi falan takınca bu ses gelmeye başladı. Sorun nerede arkadaşlar? Çıldırmak üzereyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum yeni almış olduğun HDD'nin power kablosunu çıkar. Sistemi ile başlat. Biliyorum sistem açılmayacak lakin en azından sesin HDD'den geldiğinden emin olursun. Eğer HDD ise garantisi yollayabilirsin ama unutma bayram tatili yüzünden daha geç ulaşırsın HDD'ye.

Dostum yeni almış olduğun HDD'nin power kablosunu çıkar. Sistemi ile başlat. Biliyorum sistem açılmayacak lakin en azından sesin HDD'den geldiğinden emin olursun. Eğer HDD ise garantisi yollayabilirsin ama unutma bayram tatili yüzünden daha geç ulaşırsın HDD'ye.

Hocam konun sahibi aslında benim. Cezam olduğu için arkadaşa açtırdım konuyu. Ses HDD den geliyormuş cidden. Bugün vatana götürdüm değişim istedim ama değiştirmediler. Hatta orada da bir bilgisayara taktılar ancak ses gelmedi. Bende garantiye yolladım. Eğer garantide bir sorun tespit edemezse aynı malı yollayacaklar. Bu çok kötü olur.

Hocam konun sahibi aslında benim. Cezam olduğu için arkadaşa açtırdım konuyu. Ses HDD den geliyormuş cidden. Bugün vatana götürdüm değişim istedim ama değiştirmediler. Hatta orada da bir bilgisayara taktılar ancak ses gelmedi. Bende garantiye yolladım. Eğer garantide bir sorun tespit edemezse aynı malı yollayacaklar. Bu çok kötü olur.
Vatanla uğraşmayıp göndermen iyi olmuş. Ses çıkmazsa belki sırf müşteri memnuniyeti için bile değiştirebilirler. Lakin sen de çıkıp Vatan'da çıkmaması tuhaf.

Vatanla uğraşmayıp göndermen iyi olmuş. Ses çıkmazsa belki sırf müşteri memnuniyeti için bile değiştirebilirler. Lakin sen de çıkıp Vatan'da çıkmaması tuhaf.

Vatanda çok gürültü vardı. Birde kasayı yere yatırmışlar. Yani tüm titreşimi ve sesi yer emmiş olabilir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı