Kasadan hafif elektrik çarpması

alperrr1

Hectopat
Daha fazla  
Kasamda her zaman olmasa da parmağımı değdiğimde gıdıklar gibi elektrik çarpması oluyor. Yine bazen ekranda nadiren de olsa anlık çizgi oluşuyor ya da sinyal anlık gidip geliyor. Sorun nerede anlamış değilim. Yaklaşık 1 aydır böyle. Evin tesisatında bir sorun yok. Topraklama tesisatı tam. Sıklıkla olmadığı için nasıl test edeceğimi bilemiyorum. Bilgisayarın çalışmasında bir sorun yok. PUBG ultra oynarken bile sorun yok. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Statik elektrik olabilir mi? Uzun halının üzerinde vs duruyorsa çok hareket ettiriyorsanız birikmiş olabilir. Toprağa değdirebilirseniz belki düzelebilir, emin de degilim ama kasanızı çok kirletmemeye çalışın yaparsanız.

Kasanızın topraklı bir prize takılı olmasına dikkat edin. Topraksız prizlerde kaçak elektrik sorunu yaratıyor ve bu da HDD ve birçok parçaya zarar verir. Eğer prizin topraklı olduğuna eminseniz, PSU kablosunu çıkartıp güç tuşuna 4-5 kere bas-çek yapın. Bu kasa üzerindeki tüm elektriği boşaltacaktır. Bir de böyle dokunmayı deneyin.

Statik elektrik olabilir mi? Uzun halının üzerinde vs duruyorsa çok hareket ettiriyorsanız birikmiş olabilir. Toprağa değdirebilirseniz belki düzelebilir, emin de degilim ama kasanızı çok kirletmemeye çalışın yaparsanız.
Kardeşim kasa masanın üstünde. Statik elektrik olabilir. Parçalara zarar vermesinden korkuyorum.
Kasanızın topraklı bir prize takılı olmasına dikkat edin. Topraksız prizlerde kaçak elektrik sorunu yaratıyor ve bu da HDD ve birçok parçaya zarar verir.
Topraklı prize bağlı kontrol ettim.?
Kasanızın topraklı bir prize takılı olmasına dikkat edin. Topraksız prizlerde kaçak elektrik sorunu yaratıyor ve bu da HDD ve birçok parçaya zarar verir. Eğer prizin topraklı olduğuna eminseniz, PSU kablosunu çıkartıp güç tuşuna 4-5 kere bas-çek yapın. Bu kasa üzerindeki tüm elektriği boşaltacaktır. Bir de böyle dokunmayı deneyin.
Kardeşim kasaya dokunup aynı anda duvara dokundum bir fayda sağlamadı zaten ara sıra oluyor. 4 5 kere bas çek yap dedin ya onu yaparken psu girişindeki 3 metal e dokunmam gerekiyor mu?

Son düzenleme:
Kasanızda statik elektirik olabilir. Kullandığınız tesisat prizde topraklama hattında sorun olabilir PSU da olabilir. Diğer cihazlarda sorun var mı? Bir de sistem nedir?

Ekranda sinyal anlık gidip geliyor demişsin monitörün kablosu monitörde ekran kartında sorun olabilir. Tekrar söküp takınız. Gevşemiş olabilir bundan kaynaklı elektirik gıdılama yapabilir. Kontrol ediniz. Diğer parçaları riske atabilirsiniz.

Kasanızda statik elektirik olabilir. Kullandığınız tesisat prizde topraklama hattında sorun olabilir PSU da olabilir. Diğer cihazlarda sorun var mı? Bir de sistem nedir?
Diğer cihazlarda sorun yok. Sistemim:
İ7 6700k
Msi Gtx 1070ti aero
2x8 2400mhz corsair venegance ram
375 gb ssd
1tb hdd
Ekranda sinyal anlık gidip geliyor demişsin monitörün kablosu monitörde ekran kartında sorun olabilir. Tekrar söküp takınız. Gevşemiş olabilir bundan kaynaklı elektirik gıdılama yapabilir. Kontrol ediniz. Diğer parçaları riske atabilirsiniz.
Monitör de sorun olduğunu sanmıyorum böyle bir şey yaptığında hemen kasaya dokunuyorum elektrik çarpıyor sonra devam etmiyor çizgiler ekran kartı ve ramleri tekrar söküp sağlamca taktım. Değişmedi. Uzay montaj yapıp bir süre kullansam mı acaba böyle test edebilir miyim?
Fişi ters takıp denediniz mi?
Gerçekten bunun bir faydası oluyor mu?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı