Kasadan pat sesi gelmesi ve sonrasında yanık kokusu

cerberus123

Kilopat
Yer
Ankara/Eskişehir
Daha fazla  
Merhaba, bu sabah saatlerinde yıldırım düşmüştü ve elektrikler gitmişti. 4-5 saat sonra uyandığımda hala elektrikler yoktu, sonrasında şalterlerin attığını gördüm ve şalteri düzelttim. Bu esnada bilgisayar güç kaynağı düğmesinden kapalıydı ama prizim açıktı. 5 dk sonrasında bilgisayardan pat diye bir ses geldi, kasayı açtım kontrol ettim bir koku vs. yoktu. Sonra bir çalıştırayım dedim ve masaüstüne gelmeden yanık kokusunu aldım, hemen PSU’nun düğmesinden bilgisayarı kapattım. Koku PSU’dan geliyor gibiydi, diğer parçalarda bir yanık belirtisi göremedim.

Şimdi merak ettiğim şu, büyük ihtimal PSU’da bir sorun oldu. Yanık kokusundan sonra diğer parçalara da zarar gelmesin diye bilgisayarın açılıp açılmadığını denemedim. Birkaç konuda PSU içindeki kondansatörler yanmıştır, tamiri mümkün denmiş. Sizce yeni bir PSU mu almalıyım, tamir ettirsem ne kadara olur?

PSU: FSP Hydro 600W 80+ Bronze

Ayrıca apartmandaki bir komşunun da buzdolabı yanmış.

Son düzenleyen: Moderatör:
Apartmanınızda bulunan komşunuza söyleyin dolabı eski model anakart olmayan statik modellerden ise kompresör üzerinde bulunan röle termik grubu yanmıştır. Bu parça 20₺ gibi bir fiyata satılmakta yetkili servis gelirse motor yanmış diyebilir inanmasınlar. Anakartlı model ise anakartta bulunan kondansatör veya dirençler yanmıştır tamiri 200-300₺ civarıdır. Adama söyleyin boşuna dolabı hurdaya atmasın. Sizin konuya gelelim, kondansatör patladı ise ben yaptırın kullanın derim. Büyük ihtimal o patlamıştır zaten. Sargı grubu veya trafoda sorun varsa yenisini alırsınız.

Bilgisayar çalışıyor muydu yıldırım düştüğü esnada?
Dostum yazılanı okuyup cevap ver. Sırf cevap vermek için yazma. Adam kocaman demiş elektrikler yoktu diye.
Diğer konuya gelirsek, kondansatörler patlamışsa eğer yanındaki bileşenlere zarar verir. Eğer sadece şişmişse(Ki sanmıyorum,patladı muhtemelen.), yeni bir PSU almanı tavsiye ederim. Belki bu elindekini yapıp ucuza satıp zararı azda olsa azaltırsın. Lakin, tamir etsen bile eskisi gibi olmayacaktır.

Büyük ihtimalle kondansatörler cortlamıştır. İşinde gerçekten ilgili ve ekstra masraf çıkarmayacak bir elektronikçiye gösterebilirsin. At bunu yanmış bu yenisini al diyenlerden uzak dur. Onlar usta değil ticaretçidir.

Arkadaslar 1 haftadır şehir dışındaydım o yüzden cevap yazamadım, öncelikle ilgilenen herkese teşekkürler.

İşimi garantiye almak adına yeni PSU aldım, yine aynı model FSP Hydro 600W. Bugün geldi ve taktım. Diğer parçalarda sorun olmamış, bilgisayar sorunsuz çalışıyor. Tek problem yeni PSU hafiften kulak tırmalayıcı bir sesle çalışıyor, artı olarak coil whine var gibi. Zaten üstünde de hafif çizikler vardı, büyük ihtimal geri gönderilmiş bir ürün. Yeni PSU’nun değişimini talep edicem.

Arkadaslar 1 haftadır şehir dışındaydım o yüzden cevap yazamadım, öncelikle ilgilenen herkese teşekkürler.

İşimi garantiye almak adına yeni PSU aldım, yine aynı model FSP Hydro 600W. Bugün geldi ve taktım. Diğer parçalarda sorun olmamış, bilgisayar sorunsuz çalışıyor. Tek problem yeni PSU hafiften kulak tırmalayıcı bir sesle çalışıyor, artı olarak coil whine var gibi. Zaten üstünde de hafif çizikler vardı, büyük ihtimal geri gönderilmiş bir ürün. Yeni PSU’nun değişimini talep edicem.
Daha iyi olur. Çizik var bahanesiyle bile yollayabilirsiniz. Bir arkadaşım da almıştı. Farklı bir model, alan kişi içini açmıştı sanırım 2 tane vidası gevşekti. 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı