Kasadan Ses Gelmesi

Tjtears

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bilgisayarı açtığım anda kasadan motor sesine benzeyen bi ses geliyor. Çok rahatsız edici. Ses yüksek olduğu için nereden geldiğini kestiremiyorum. Ama 15 dakika sonra azalarak kesiliyor. Nedeni ne olabilir? Bileşenlerime zarar verir mi?

Eğer BIOS' dan fanların devir ayarlarıyla oynama yaptıysan sistem önce yaptığın değişiklikte çalıştırır sonrasında ise bu kadar dönmenin boşa ve gereksiz güç harcamasını anlayacağı için sonra deviri düşürür. Ama oynama yapmadıysan bilemem. Yada işlemcinde Akıllı Soğutma gibi vb. özellik varsa başlangıçta yeteri kadar soğutur sonra devir düşürür. Sorunun büyük bir ihtimal bunla alakalı.

Aynı sorun bende de vardı kasayı temizledikten sonra başlamıştı biraz sesi aradıktan sonra fan dan geldiğini fark ettim. Fanın vidasını çok fazla sıktığım dan dolayı olduğunu öğrendim emin olmak için fanın kablosunu çıkarıp tekrar açtım ve herhangi bir ses yoktu vidasını biraz gevşettim ve tornavida ile fanın dış tarafındaki havalandırma kısmını dışarıya doğru biraz basınç uygulayarak büktüm ve hiçbir sorunum kalmadı fanlarınızı kontrol edin derim.

Büyük ihtimalle işlemci fanıdır. Temizleyip tekrar deneyebilirsin. Olmaz ise yeni bir fan temin edebilirsin.

Aşırı tozlanma, kabloların fanlara sürtünmesi gibi sebeplerden olabilir. Kasayı güzelce bi temizleyin derim ben

Fanın motorundan gelir genelde o ses. Hangi fandan geldiğini anlamaya çalışın. Söküp yağlayabilirsiniz ama bir süre sonra aynı ses gelmeye başlayacaktır. Kaliteli bir fanla değiştirmenizi öneririm.

Yardımlariniz için teşekkürler. Şuan il dışındayım gidince önerileri uygulayıp geçip geçmediğine bakacağım.

Arkadaşlar Bilgisayardan gelen ses PSU dan geliyormuş ve artık 2saati geçen kullanmlarda da ses gelmeye başlıyor Allahtan kulaklığım var. Psu değişecek mi?

Yardımlariniz için teşekkürler. Şuan il dışındayım gidince önerileri uygulayıp geçip geçmediğine bakacağım.

Arkadaşlar Bilgisayardan gelen ses PSU dan geliyormuş ve artık 2saati geçen kullanmlarda da ses gelmeye başlıyor Allahtan kulaklığım var. Psu değişecek mi?
PSU nun kapağını açıp fanı temizlemeni öneririm ve herhangi bir kablo veya parçanın sürtüp sürtmediğini kontrol et. Hala ses çıkarıyor ise fanın vidaları gevşemiş olabilir vidalarını sık ve psunun havalandırma kısmının arasında tornavida sokup çok az genişlet fan sürtüyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı