Kasanın Elektrik Çarpması ve Topraklama

Thisrin

Kilopat
Yer
Sivas
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Yaklaşık 1 ay önce yeni sistem topladım. Evde bir süre kullandıktan sonra yazlığa da götürmeye karar verdim. Yolda sağsağlam getirdim sonra kurdum. Kurduktan sonra kasanın arkasındaki USB portlarına uzanırken kasanın vidalarından biri elektrik çarptı. Herhalde bir şey kesti diye düşündümm elimi sürttüm çıkıntı falan yoktu kasada. Ayrıca hep derimin ince yerlerini çarpıyordu. İnternette biraz araştırdım bu sorunu yaşayan herkes binanın topraklamasının eski olduğunu yazıyordu. Bizim yazlık da biraz eski hemen aklıma topraklamanın eski olduğu geldi. İnternette bazıları topraklamanın sistem için önemli olmadığını sadece çarpılmayı önleyeceğini söylüyordu. Bazıları ise sistemin parçalarının çabuk eskiyeceğini ve küçük çaplı yangınlara kadar gidebileceğini söylüyordu. Ben 2. seçeneği okurokumaz aklımda şimşekler çaktı çünkü 2 sene önce aynı prize eski bir televizyon bağlamıştım ama televizyonu halının üstüne koymuştum. 10 dk sonra televizyondan dumanlar çıkmaya başlamıştı. Bu zamana kadar televizyonun yanma sebebini halının üstüne koymak olduğunu düşünmüştüm. Hemen bilgisayarı kapattım ve fişini çektim sizce ne yapmalıyım? Kullanmaya devam etsem bilgisayar yanar mı ? Bu arada üçlü priz topraklı ama 2 sene önceki televizyon direkt prize bağlıydı. Ayrıca odanın tüm prizlerini denedim hepsinde bu sorun var.

Topraklama her ne kadar pek önemsenmesede çok önemli bir detaydır. Statik eletriği toprağa boşaltır. Statik elektrik toprağa boşaltılmazsa kasanıza cok ciddi zarar verebilir. Bir eletrikci olarak uyarıyım başıma çok geldi.

Topraklama her ne kadar pek önemsenmesede çok önemli bir detaydır. Statik eletriği toprağa boşaltır. Statik elektrik toprağa boşaltılmazsa kasanıza cok ciddi zarar verebilir. Bir eletrikci olarak uyarıyım başıma çok geldi.

Arkadaşlar merhaba evimde topraklama yok. Eski kasam o nedenle bozulmustu. Yeni kasa aldım topraklamasız bir fiste birkaç gün çalıştı sorunsuz bir sekilde. Sonra monitör açılmamaya başladı şu an hala açılmıyor. Monitörde sorun yok. Topraklama yaptırınca açılır mı monitör? Bir de kasaya zarar vermiş midir?

Geri
Yukarı