Çözüldü Kasanın güç tuşuna bastıktan sonra ekran gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ramo54

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill 3200 MHz
Merhaba arkadaşlar öncelikle hayırlı bayramlar.
Bilgisayarımı bundan yaklaşık 1.5-2 sene önce topladım ve gayet güzel bir şekilde çalışmaktaydı lakin 3 hafta önce bilgisayarımı açmak istediğim zaman açılmadı.
Windows ekranına gelmeden görüntü gidiyordu sinyal alamıyordu yani. Daha sonra sistem geri yükleme yaptım ve sorun halloldu.
3 gün önce bilgisayarı açık bırakıp dışarı çıkmıştım 3-4 saat sonra geri geldiğimde tekrardan sinyal alınamıyordu ekrandan . Bende bu sefer bilgisayarı sıfırladım. İşlem tamamlandıktan sonra ekran bu sefer hiç açılmama ya başladı. PC ı tamamen kapatıp kasanın içini açtım ve kabloları söküp yeniden yerlerine taktım RAM lerin yerini değiştirdim ekran kartını çıkarıp tekrar taktım, bios pilini çıkarıp taktım ama düzelmedi. Bugün sorunun CPU dan kaynaklanabileceğini düşünüp sistemi komple söktüm ve CPU nun termal macunu nu yeniledim. Tekrar sistemi toplayıp kasayı açtım ve Windows ekranına geldi ve sıfırdan tekrar kurdu Windows u çünkü sıfırlamıştım zaten. Daha sonra Google falan indirip kurdum aradan 1 saat geçti yada geçmedi YouTube de takılırken birden ' cihazınız bir hata ile karşılaştı' ekranı geldi ve %100 e gelince kapandı yeniden başlatması gerekiyordu ama yine siyah ekrana geçti yani sanki hiçbir şey düzelmemiş gibiydi. Aradan 10-15 dakika geçti tekrardan bilgisayarın güç düğmesine bastım ve yine açıldı masaüstünde idim ama aradan aradan 15 dakika geçti yine ' cihazınız bir sorunla karşılaştı' diye uyarı verip kapandı. Ne yapılmalı bilen varsa yardım edebilir mi? Kafayı yemek üzereyim. Sistem özellikleri. Anakart: B450 a pro İşlemci: Ryzen 5 2600x. Ekran kartı: GTX 1660. Ram: 2x8gb Gskill 3200 MHz

Çözüm
Sorunu çözdüm arkadaşlar.
Şöyle ki; sorun, anakart ın RAM yuvalarında gözüküyor. RAM'leri çıkartıp temizledim yerlerini değiştirdim ama düzelmemişti. Tek RAM taktım düzeldi ama 2 adet RAM takınca görüntü gelmiyordu. Bende RAM'leri anakarta aralarında bir slot boşluk yer kalacak şekilde taktım. bu sefer düzeldi. 4-5 gündür herhangi bir sorun yok.
Şimdi Google'dan araştırdım o test süresi 2-3 saat süren bir işleme benziyor. RAM'lerde OC yoktu a-XMP'yi profil 1'e aldım 2133 MHz'den 2933 MHz'ye yükselmişti eğer OC'den kastın oysa.

Evet OC'den kastım MHz'nin standart değerin üstünde olması, vaktiniz varsa yapın testi ve 3 saatten uzun sürme ihtimali de var.

Evet OC'den kastım MHz'nin standart değerin üstünde olması, vaktiniz varsa yapın testi ve 3 saatten uzun sürme ihtimali de var.
Vaktim olduğu bir zaman yaparım ama ben profil 1 de ben PC yi topladığım günden beri kullanıyorum 1 buçuk yıldır bir sorun olmamıştı. Sonradan yapar mı böyle bir sorun?
MEMORY_MANAGEMENT bu hata bildiğim kadarıyla RAM, bellek, ve önbellek'den kaynaklanıyor.
Ne yapılabilir peki?

Hocam bu yazılım ne işe yarıyor anlatır mısın?

PassMark tarafından geliştirilen Memtest86, içerisinde birden çok bellek test algoritması bulunan bir yazılım. Yazılım, bellekleri farklı yöntemler ile zorluyor ve yazılan verilerin bozulup bozulmadığına bakıyor. Kısaca belleklere hata taraması yapıyor.

Geri
Yukarı