Kasanın İçi Nasıl Temizlenmeli?

BigBangZero

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RX 6700 XT, Ryzen 5 5600, GoodRam 8x2 GB DDR4 3600 MHz, Gigabyte A520 M-K V2, 1 TB Kioxia G2 M.2, 1 TB Seagate Firecuda 120 Sata SSD, Bitfenix Formula Gold 650 Watt, Bitfenix Apollo
Merhaba, bugün bilgisayarın garantisi bitti. Yakında açacağım içini, alttan baktım bayağı tozlu görünüyor. CPU zaten baya ısınıyor ve sanırım CPU'nun fanı açılışta baya bir ses yapıyor. Ben kendi başıma temizleyeceğim, nasıl temizlemem gerek?

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle nemli bir bezle yüzeysel tozları almalısınız. Ondan sonra varsa kompresör yoksa saç kurutma makinesinin soğuk ayarını kullanarak hava üfleyin. Ardından küçük boya fırçaları yardımıyla detaylı temizliği yapabilirsiniz.

Merhaba, bugün bilgisayarın garantisi bitti. Yakında açacağım içini, alttan baktım bayağı tozlu görünüyor. CPU zaten baya ısınıyor ve sanırım CPU'nun fanı açılışta baya bir ses yapıyor. Ben kendi başıma temizleyeceğim, nasıl temizlemem gerek?
Eliniz yatkınsa tek tek parçaları çıkarıp nemli bir bez ile (parçalar kurumadan takmamak şartı ile) elektronik devre bulunmayan parçaları da su ile temas ettirip tekrar altını çizerek söylüyorum parçalar kuruduktan sonra montajını yaparsanız daha verimli olur. CPU ve GPU parçalarının termal macun yenilemesini de yaparsanız işlem başarılı olur.

Aman diyeyim dikkatli olun. Bilmediğiniz hiç bir şeyi kurcalamayın. Ben temizlik amacıyla ram slot'larından birini bozmuştum.

Gerekli cevaplar verilmiş. Şunu ekleyeyim, temizliği havayı üfleyen (soğuk) bir alet ile yapmalısın elektrikli süpürge gibi havayı emen alet ile yapmamalısın. Çok toz çıkacağından balkona çıkarabilirsin.

Hava üfleme makinan yoksa güçlü bir fön makinesinin sıcaklığını minimum fan hızını maksimum yapıp sisteme tuttuktan sonra temiz bir fırçayla detay yapın. En son temizlendikten sonra termal macun yenilemesi yapın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı