Kasanın kapağı açık mı olmalı kapalı mı?

PutinDrOetker

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar sorunum başlıktaki gibi. Kasamın içinde toplam 1 adet fan var o da işlemci fanı. Bilgisayarın yeterince soğumadığını düşünüyorum. Sistemim eski bir sistem olduğu için bir şey olmasından korkuyorum sizce kasanın kapağını açık mı kapalı mı kullanmalıyım yardıma ihtiyacım var.

Açık olması daha serin çalışmasını sağlar fakat fazla tozlanır. Kapalı olması ise daha sıcak çalışmasını sağlar ama daha az tozlanır. Karar senin. Ayırca kapalı olması her zaman dış etkenlerden daha çok korur.

MSI Afterburner ile sıcaklıklara bak.
Ekran kartı ve işlemci 80 dereceyi geçmiyor ise gerek yoktur.
Ve ekran kartı, bakımı. İşlemci için bakım vs.de önemli.
Ekran kartı temizliği, ekran kartı termal macun değişimi, işlemci için termal macun değişimi vs.

Eğer hala olmuyor ise kapağı çıkarabilirsin. Ancak kapağı çıkarırsan, kasan bayağı tozlancaktır.
1aydan, 1aya temizlik şart olur.

Açık olması daha serin çalışmasını sağlar fakat fazla tozlanır. Kapalı olması ise daha sıcak çalışmasını sağlar ama daha az tozlanır. Karar senin. Ayırca kapalı olması her zaman dış etkenlerden daha çok korur.
Bu tür kesin ifadeler bilimsel testler ile desteklenmelidir.

Kapalı olmasını öneririm. Hava sirkülasyonu için de daha iyi olacaktır. Tabii buna uygun fan düzeni varsa.

5 derece belki fark eder.
Kasa kapağını hiç açık bırakmadığınız belli.
2ay açık ve 4ay kapalı kullanan biri olarak, MSI Afterburner ile oyunlarda 5-6 derece farkketti.
FurMark testinde isede 8derece fark etti.
Ama asla fark 5'in altına düşmedi.

Sadece ufak bir işlem ile 5 derece bile düşürmek çok iyi iken, 7-8'ler bence mükkemel.

Ben mecburiyetten dolayı takmıyorum. Kasa eski olduğu için yan kapaktaki fan aşırı gürültülü çalışıyor. Ne yaptıysam sesini kesemedim. Kapağı takıp fanın kablolarını takmazsam da çok ısınıyor. Şimdi kapaksız idare ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı