Kasanın USB girişlerinden elektriklenme

Savia

Kilopat
Makaleler
1
Sorunu bile tam olarak belirleyemediğim için nasıl bir başlık yazmam gerektiğini bilemedim.

Kasaya USB ile takılı olan bir aygıta (mouse, klavye, joystick) dokununca direkt elektrikleniyorum. Şok-akım korumalı prize bağlı her şey, PSU'yu da Corsair RM750 ile değiştirdim ama hâlâ ufak ufak şoklanıyorum. USB girişlerinden olduğunu tahmin ediyorum çünkü bilgisayara takılı olup ucu hiçbir şeye takılı olmayan kablodan bile elektrik kaçıyor. Kasayı mı değiştirmeliyim, ne yapmalıyım? Çıkamadım işin içinden.

Kısa devre olabilir, kaçak olabilir. Kullanmayı bırakın hemen sistem ağır hasar almadan. Anakarta, kablolara iyice bakın. Anakartın arkasındaki lehimler de kasaya deyerek devre oluşturuyor olabilir.

Kısa devre olabilir, kaçak olabilir. Kullanmayı bırakın hemen sistem ağır hasar almadan. Anakarta, kablolara iyice bakın. Anakartın arkasındaki lehimler de kasaya deyerek devre oluşturuyor olabilir.
2 yıldır çalışan sistem, neden bir anda böyle bir şey yapmaya başlasın ki? 6-7 aydır bu halde bu arada. Her zaman olmuyor bu bahsettiğim elektriklenme ama çoğu zaman oluyor.

Daha geçen gün PSU değiştirirken kablolarla bayağı uğraştım zaten, herhangi bir sorun görmedim.

Anakart ile kasa arasında da bir temas göremiyorum.
Sorunun kaynağını çözdüm, sandalyeden oluyormuş. Oturduğum an statik elektrik yükleniyorum. Şu an için bulabildiğim tek çözüm oturduktan sonra duvara dokunmak, bu sayede statiği klavyeye vs. dokununca boşaltmıyorum. Sandalyeyi topraklamanın yollarını arıyorum :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı