Kasanın Yan Kapağını Açmanın Sistemi Serinletmesi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mustafa.oyanik

Hectopat
Arkadaşlar belkide bu konular çok açıldı. Fakat şunu sormak istiyorum. Benim bilgisayarımın önünde fan yok. Sadece arkasında dışarı doğru üfleyen 2 adet fan var. Biri PSU'nun diğeri ise normal kasa fanı. Bilgisayarım çok çabuk ısınıyor diye yan kapağı açtım ve 1,5 aydır böyle kullanıyorum. Kasa yanlarını ve kasa iç tabanını haftada 1 elektrik süpürgesini düşük ayarda iken temizliyorum. Bilgisayara ilerde zararı olur mu? Çünkü eğer açmazsam daha çok arıza olacakmış gibi geliyor bana . Kasanın bulunduğu yer kapalı şuna benziyor ;

spotmobilya00125.jpg

Ne yapma mı önerirsiniz?

Kasa ısınıyor tabiri yerine hangi donanım kaç dereceye ulaşıyor bunu belirtseniz daha iyi olur.

İşlemci veya ekran kartı veya anakartın köprüleri ısınıyor olabilir. Bunun çözümü yan kapağı açmak, kesinlikle değildir.
Yan kapağı açmak kasayı daha savunmasız hale getirir, daha çabuk toz kapar. Temizlemek için de kendinizi çok sıkıntıya sokmayın.

Soğutucunuz yeterli ve kasanız güzel olsaydı kasayı asla temizleme ihtiyacı duymazdınız.
Contac30 soğutucu ve Aopen Nagas G6 kasa kullanıyorum. 1 senede 1 defadan fazla açıp temizlemişliğim yoktur.

Tek egzoz fanı yeterli hava sirkülasyonunu yaratamaz. Önden, yandan veya alttan 1-2 adet fan eklemeyi deneyin ki hava sirkülasyonu yeterli düzeylere ulaşsın.
Tabi stok soğutucu kullanıyorsanız bunun size zerre kadar bile yararı olmayacaktır.

Önerim ne dersen o kapağı kapat. Ve 50-100-150 TL'ye güzel bir soğutucu al. Gerisini düşünmene gerek kalmayacaktır.
Güzel bir soğutucuya sahip değilseniz yaptığınız hiçbir işlem yeteri kadar performans sağlamayacaktır.

Yan kapak açık kullanmak sağlıklı değildir. Bunun yerine kasanın içine ek fan takarak hava sirkülasyonu sağlamak çok daha etkili olur.

Ayrıca bir çok yerde bilinen bir yanlıştır. Kapağı açıp serinletmek. Mantıken yanlış bir durumdur zaten.

Çok teşekkürler verdiğiniz her bilgiyi kendime bir ders olarak sayıyorum :) ayrıca bilgisayarı yan çevirdim ve kısa sürede oluşan toz birikintileri , fanları ele geçirmiş gibiydi :D neyseki hemen iyice temizleyim kapağını kapadım :) şu an ekran kartı 42-43 derecede çalışıyor ...

Çok teşekkürler verdiğiniz her bilgiyi kendime bir ders olarak sayıyorum :) ayrıca bilgisayarı yan çevirdim ve kısa sürede oluşan toz birikintileri , fanları ele geçirmiş gibiydi :D neyseki hemen iyice temizleyim kapağını kapadım :) şu an ekran kartı 42-43 derecede çalışıyor ...
Gayet normal sıcaklık değerleri. İşlemci kaç derecede?

Yan kapağı açık tutmanın zararlı olduğunun yanı sıra kasanın kapalı ortamda durması da yanlıştır. Kasayı daha ferah bir yere koyarsanız daha az ısındığını farkedeceksiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı