Kasaya PWM fan ekleme

ShadyEternia

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Dark spartan kasamda ön tarafta bulunan 2 adet 12 CM'lik fanı değiştirmek istiyorum ve açıkçası bu konularda pek bilgi sahibi değilim. ASUS Prime B450 PLUS anakart kullanıyorum ve kitapçıkta sadece 1 tane 4 pin PWM girişi olduğu yaziyor. Arctic P12 PWM almayı düşünüyorum. Bu durumda fanların otomatik olarak hız ayarlaması için ne yapmalıyım? Fanlardan birini PWM soketine diğerini 4 pinli chasis fan soketine mi takmam gerekiyor? Bilgili arkadaşlar seçtiğim fan hakkında da fikir belirtirse sevinirim.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Evet, bu bağlantıyı düşündüğünüz şekliyle bağlamalısınız. Örneğin molex'ten ikili kablolu bir uzatmayla yani sadece 2 kabloyla (sarı-siyah) 12 volt elektrik verilirse (3. ve 4. kablolar olmadan) sabit (son devirde) bu fanlar döner, çünkü istenen ısıya duyarlı olan devir kontrolü bu şekilde sağlanamaz, devir kontrolü 3. ve 4. kablolar ile yani 3. ve 4. sensör kabloları ile, anakartlardaki 4 pinli fan bağlantı çıkışlarından (veya PWM çıkışlarından) 4 koblolu olarak bağlanılarak devir kontrolü bu yolla sağlanabilir. Kolay gelsin.

Öncelikle P12 yerine F12 alman daha doğru olur, kasa fanı için. Asus'un sitesinden kontrol ettiğimde 3 tane 4 pin fan girişi olduğunu görüyorum. Yeni anakartlarda minimum 2 tane 4 pin girişi oluyor zaten. Yanlış bakmış olabilir misiniz?

Öncelikle P12 yerine F12 alman daha doğru olur, kasa fanı için. Asus'un sitesinden kontrol ettiğimde 3 tane 4 pin fan girişi olduğunu görüyorum. Yeni anakartlarda minimum 2 tane 4 pin girişi oluyor zaten. Yanlış bakmış olabilir misiniz?

Merhaba neden f12 önerdiniz acaba?

Birde 3pinli satılan fanlar anakartın Chan1 Chan2 yazan yerlerine takılırsa BİOStan kontrol edilebilir mi?

Yoksa 4pinli alıp mı takmak lazım?

Son sorum, 3 pinli alıp Kasanın kendi fan kontrolcüsüne bağlasak fan kontrol edilebilir mi?

F12 hava akışı olarak P12 ise statik basınç baskın şekilde üretilmiş. Kasa fanı olarak kullanılacağı için hava akışı daha önemli.
3 pin fanları anakartınız destekliyorsa voltaj ile kontrol edebilirsiniz.
Son soru için emin değilim, fakat kontrol edilebiliyor olması lazım.

F12 hava akışı olarak P12 ise statik basınç baskın şekilde üretilmiş. Kasa fanı olarak kullanılacağı için hava akışı daha önemli.

Ben tepe fanı olarak almak istiyorum. Sıcak havayı dışarı atsın diye.
3 pin fan destekleyip desteklemediğini nasıl anlarım

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim fan modelini F12 olarak güncelledim. Anakart sitesinde özellikler bölümünde şu şekilde yazıyor;
1 x CPU Fan bağlantısı(ları) (1 x 4 -pin)
3 x Kasa Fan bağlantısı(ları) (3 x 4 -pin)
1 x AIO_PUMP konektörü (1 x 4 -pin)
Bu durumda anakart üzerindeki 4 pinli fan girişlerinin hepsi pwm desteklidir ve aldığım fanları bu chasis fan girişlerine bağlarsam fanların hızları sıcaklığa göre otomatik olarak ayarlanacak doğru mu anladım acaba?

Yardımcı olan herkese teşekkür ederim fan modelini F12 olarak güncelledim. Anakart sitesinde özellikler bölümünde şu şekilde yazıyor;
1 x CPU Fan bağlantısı(ları) (1 x 4 -pin)
3 x Kasa Fan bağlantısı(ları) (3 x 4 -pin)
1 x AIO_PUMP konektörü (1 x 4 -pin)
Bu durumda anakart üzerindeki 4 pinli fan girişlerinin hepsi pwm desteklidir ve aldığım fanları bu chasis fan girişlerine bağlarsam fanların hızları sıcaklığa göre otomatik olarak ayarlanacak doğru mu anladım acaba?
Evet, 4 pin fan alırsanız otomatik ayarlayacaktır.
Dahili CHA FAN başlıklarından her biri PWM ve DC modlarını destekler. Ürün sayfasında bu şekilde yazıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı