Kasaya yeni RAM taktıktan sonra CPU ışığı yanıyor ve görüntü gelmiyor

Peki şunu soracağım. Benim önceden RAM'lerim 3000MHz olmasına rağmen 3200'de çalışıyordu bu bir sorun muydu? İkinci sorum da şu yeni aldığım RAM'ler default 3200. şimdi bu dört RAM'i 3200'de mi 3000'de mi çalıştırmalıyım?
RAM'lerin normalde kaç MHz?
XMP açarsan, 3000 de olabilir 3200 de olabilir. O zaman da teknik olarak OC yapmış oluyorsun, bu durumda da çalışma voltajı 1.2V yerine 1.35V oluyor.

BIOS kendisi ayarlar frekansları. En kötü BIOS sıfırladığında ayarlar. Sorun şu ki yeni aldığın kit çalışmıyor.

RAM'lerin normalde kaç MHz?
XMP açarsan, 3000 de olabilir 3200 de olabilir. O zaman da teknik olarak OC yapmış oluyorsun, bu durumda da çalışma voltajı 1.2v yerine 1.35v oluyor.

BIOS kendisi ayarlar frekansları. En kötü BIOS sıfırladığında ayarlar. Sorun şu ki yeni aldığın kit çalışmıyor.

BIOS pilini çıkarıp PC'yi prizden çıkarıp 5-10 dk bekleyerek sorunu çözdüm. Düzgün yapamamışım BIOS reseti sanırım. XMP profile 1 açıp RAM hızlarını default mu bırakayım. Profil 1 veya 2'nin önemi var mı? Ben şu an XMP açıp üstüne 3200e çektim de kasmalar hissettim bir de yavaş açıldı. Sanırım XMP açıp geri kalanı default bırakmalıyım değil mi?

BIOS pilini çıkarıp PC'yi prizden çıkarıp 5-10 dk bekleyerek sorunu çözdüm. Düzgün yapamamışım BIOS reseti sanırım. XMP profile 1 açıp RAM hızlarını default mu bırakayım. Profil 1 veya 2'nin önemi var mı? Ben şu an XMP açıp üstüne 3200e çektim de kasmalar hissettim bir de yavaş açıldı. Sanırım XMP açıp geri kalanı default bırakmalıyım değil mi?
XMP Profile 1'deki değerler ne? XMP Profile 2'deki değerler ne? O önemli. Sen XMP açtığında zaten MHz'leri yükseltmiş oluyorsun. Yukarıda o yüzden söyledim, 3000 de olabilir 3200 de olabilir falan diye. RAM'lerin aslında kaç MHz ve profildeki değerler kaç MHz olarak ayarlı?

XMP profile 1'deki değerler ne? XMP profile 2'deki değerler ne? O önemli. Sen XMP açtığında zaten MHz'leri yükseltmiş oluyorsun. Yukarıda o yüzden söyledim, 3000 de olabilir 3200 de olabilir falan diye. RAM'lerin aslında kaç MHz ve profildeki değerler kaç MHz olarak ayarlı?

İkisinde de MHz değeri 3000 ancak 1. profilde açımca bilgisayarı şifremi girip masaüstüne erişince ekran 1-2 kere gidip geliyor ( kendini ayarlıyor da olabilir 2 ekran kullandığım için). 2. profilde de 1 kere oluyor. Olayı pek anlamadım. 3200'de çalışırken eski RAM'ler bçyle bir şey olmuyordu şimdi 3000'de bile oluyor. Oyun oynarken tam performansımda oynatıyor ama Edge kullanırken sayfaları kaydırırken aşağı kasıyor gibi hissediyorum.

Son düzenleme:
İkisinde de MHz değeri 3000 ancak 1. profilde açımca bilgisayarı şifremi girip masaüstüne erişince ekran 1-2 kere gidip geliyor ( kendini ayarlıyor da olabilir 2 ekran kullandığım için). 2. profilde de 1 kere oluyor. Olayı pek anlamadım. 3200'de çalışırken eski RAM'ler bçyle bir şey olmuyordu şimdi 3000'de bile oluyor. Oyun oynarken tam performansımda oynatıyor ama Edge kullanırken sayfaları kaydırırken aşağı kasıyor gibi hissediyorum.
Uyuşmazlık olabilir belki de yine de.

CPU-Z ile bütün RAM'lerin bilgilerini tek tek paylaşır mısın?

Şu şekilde 4 slotu da gönder tek tek.

Dosya Ekleri

• 1711394648662.png
    1711394648662.png
    29,8 KB · Görüntüleme: 2
E bak dediğim gibi işte. Vendor farkı var. Biri SK Hynix, biri Samsung.

Uyuşmayabilirler, uyum olarak Samsung'lar özellikle sorun çıkarıyorlar.
Uyumsuzluktan dolayı olduğunu mu söylüyorsunuz hocam şu an sorunun. Şu anki sorun da tarayıcıda performans kaybı yaşamam kafasına göre sayfa kaydırırken akıcı olabiliyor veya kasabiliyor.

Ayrıca XMP'yi 3200 olarak değil, 3000 olarak ayarlamalısın. Hız olarak en düşük SK Hynix olan yani 3000 MHz olduğu için. Bu arada senin eski RAM'lerin hangisi, yeni aldıkların hangisi? Eskiler hangi slotta, yeniler hangi slotta?

Muhtemelen Samsung vendor olan RAM'ler yeni aldıkların.

Uyumsuzluktan dolayı olduğunu mu söylüyorsunuz hocam şu an sorunun. Şu anki sorun da tarayıcıda performans kaybı yaşamam kafasına göre sayfa kaydırırken akıcı olabiliyor veya kasabiliyor.
Stabilite yok. Uyum sorunu da olabilir.

Normalde RAM'leri sök-tak yaptığında BIOS, CPU or Memory Changed diyerek BIOS ayarlarına yönlendirir seni. Uyarı falan da yoktu ki CPU'da takılı kalıyordu zaten.

Ayrıca XMP'yi 3200 olarak değil, 3000 olarak ayarlamalısın. Hız olarak en düşük SK Hynix olan yani 3000 MHz olduğu için. Bu arada senin eski RAM'lerin hangisi, yeni aldıkların hangisi? Eskiler hangi slotta, yeniler hangi slotta?

Hocam şu an sistem 3000mhz'de çalışıyor. Sanırım yeni aldıklarım samsung olanlar. Ama bir performans kaybı var gibi hissediyorum sanki bilemiyorum. Tarayıcıda video izlerken bile sıkıntı oluyor sanırım.

Stabilite yok. Uyum sorunu da olabilir.

Normalde RAM'leri sök-tak yaptığında BIOS, CPU or Memory changed diyerek BIOS ayarlarına yönlendirir seni. Uyarı falan da yoktu ki CPU'da takılı kalıyordu zaten.

Hocam Memory changed uyarısı verdi zaten sonrasında resetledim ve XMP ayarı yaptım.

Geri
Yukarı