Kaspersky, Steam'in indirdiği dosyayı 'Trojan' olarak algıladı

Alikaplan801

Decipat
Makaleler
7
Bugün Half-Life 2 oyununu indiriyordum ve oyunun indirmesinin sonlarına doğru Kaspersky, 'Trojan' uyarısı verdi. Raporlar kısmından silinen dosyaya baktığımda, Steam'in indirdiği dosya olduğunu fark ettim. Ne düşünüyorsunuz?

kasperskyy.PNG

kasperskyyy.PNG

Antivirüslerin çalışmasında iki temel yöntem bulunur. İlki veritabanına dayalı olan, diğeri ise sezgisel analiz tekniklerine dayanan yöntemlerdir. Veritabanına dayalı algılama, taranan dosyanın zararlılarla ilgili önceden oluşturulan veritabanında bulunup bulunmadığını kontrol eder. Sezgisel analiz teknikleri ise dosyanın neler yapmaya çalıştığını gözleyerek zararlı tespiti yapar. Yeni üretilmiş bir virüs, henüz veritabanına firma tarafından eklenmemiş olabilir. Bu zararlıyı sezgisel analiz yöntemleri de tespit edemezse, ki sezgisel analiz teknolojileri çok da güçlü değillerdir, doğal olarak antivirüs bu virüsü yakalayamamış olur. Kaspersky elbette en güçlü antivirüslerden biri olsa da, hiçbir antivirüs size 100% zararlı tespiti yapabileceğini vaadetmez. Ancak Kaspersky gibi güçlü bir antivirüsün virüs bulamadığı sistemde zararlı yazılım olma ihtimali düşüktür.
Yukarıdaki alıntıyı okuyun. Sezgisel analiz diyor resimde. Bir hata var bence. Half Life gibi bir oyun virüslü olsaydı veritabanına dayalı analiz derdi. Sebebi ise Half Life'ın milyonlarca kişi tarafından satın alınmış bir oyun olması ve illaki böyle bir şeyi veritabanlarına istekler doğrultusunda eklerlerdi. Benim şahsi fikrim böyle.

Karantinadan geri çıkartın varsa yoksa Kaspersky kapatıp oyun dosyalarını onarma veya indirmeyi kaldığı yerden devam edebiliyorsa edip aynı dosyayı yazmasını sağlayın. O da olmyorsa Kaspersky zararlı kimliğinde olan MD5 verisini paylaşın text olarak.

Karantinadan geri çıkartın varsa yoksa Kaspersky kapatıp oyun dosyalarını onarma veya indirmeyi kaldığı yerden devam edebiliyorsa edip aynı dosyayı yazmasını sağlayın. O da olmyorsa Kaspersky zararlı kimliğinde olan MD5 verisini paylaşın text olarak.
Dosyayı karantinadan çıkarttım ve bilgisayara bir şeyler olmaya başladı. Hemen Virustotal'e yüklemeye çalısacağım.
Dosya kendini gizledi!
Tam tarama yapınca dosyayı yeniden karantinaya aldı. 'sil' dedim. MD5 şu şekilde:
F2FB8E4AD21634CD6158652F507CBE3C
@Murat5038 Sistem Tarama Raporu paylaştım. Bakar mısın?

Geri
Yukarı