Kavga anında rezil olma korkusu

Kavga olacakken hemen titreme halsizlik geliyor. Biri küfür etmediği sürece laf attığında argo kullandığında susarım hemen zaman geçsin olay kapansın diye fakat.
Ondan sonra çok büyük takıntı pişmanlık geliyor neden karşılık vermedin neden korktun diye her gece aklımdan çıkaramıyorum. İlk ben laf attım bende hata kabul ediyorum. Sonra o laf attı bende işine bak falan dedim. Çocuk diyorum çünkü benden küçük. Susmadı yine de dedim işine bak. Dayak yemekten korkmuyorum. Rezil olmaktan, sanki vuracağım zaman boşa gidecek korkusu beni hayli yoruyor. Kendime inanıyorum kavga olduğu zaman ne kadar dayak yesem de yorulmadan pes etmeden karşılığını veririm cesaretimi gösteririm. Fakat bu ilk vurmayı yapamıyorum. Şu an bayağı pişmanlık duyuyorum o çocuğu dövmeden rahatlayamayacağım sanırım. Yolda giderken üzerine doğru gittim çocuk çekildi hemen bir laf atmasını bekledim ama bir şey demedi devam etti. Fakat bu bana yeterli gelmiyor. Karşılık vermedim diye çocuğun egosu kalktı kendini mahalle abisi zannediyor. Tek sorun bu değil yani uzun oldu özet geçersek kavga anında rezil olma korkusu var. Ne yapacağım bilmiyorum. Tek çare kavga çıkarıp fena dövüp kendimi rahatlatmak sanırım başka türlü olmayacak gibi.

Bende de öyle oluyor hemen titiriyorum ve kavga etmek istemiyorum diyesim geliyor ama yapamıyorum aynı durum kardeşimdede var içinizden korku yok deyin kavga anında 5 kere bende yarıyor.

Adrenalin'in aşırı salgılanmasından dolayı bir süre kalp atışlarınız hızlanır belki titrersiniz, acı gibi duyguları hissetmezsiniz, sağlıklı düşünemezsiniz. Bu yüzden kavga ettikten veya etmedikten sonra şunu şöyle yapsaydım, şunu keşke yapmasaydım diye içiniz içinizi yer. Bunu engellemenin tek yolu, yarı amatör de olsa dövüş sanatları öğrenmektir. Tabii gidip tekvando, aikido öğrenmeyin. Daha çok sokaklarda işinize yarayacak boks-kickboks-muaythai gibi sporlarda yaklaşık 1 yıl eğitim alırsanız bu sorunlar kalkar. Ya da her gün kavgaya gireceksiniz ki vücudunuz buna alışsın. Her şekilde hiçbirini tavsiye etmiyorum.

Siz sağlıklı düşünen bir insan olabilirsiniz, ama artık 3 kişiden 1'inde bıçak vb. aletler var. O anda sizin sağlıklı düşünemediğiniz gibi, o da düşünemiyor. O yüzden ne olacağı hiç belli olmaz. Ailenizi sevdiklerinizi düşünüp, uzak durun. Gerçekten çok fazla sayıda kavgaya girdim, hiçbirine şu aklımla girmezdim.

Adrenalin'in aşırı salgılanmasından dolayı bir süre kalp atışlarınız hızlanır belki titrersiniz, acı gibi duyguları hissetmezsiniz, sağlıklı düşünemezsiniz. Bu yüzden kavga ettikten veya etmedikten sonra şunu şöyle yapsaydım, şunu keşke yapmasaydım diye içiniz içinizi yer. Bunu engellemenin tek yolu, yarı amatör de olsa dövüş sanatları öğrenmektir. Tabii gidip tekvando, aikido öğrenmeyin. Daha çok sokaklarda işinize yarayacak boks-kickboks-muaythai gibi sporlarda yaklaşık 1 yıl eğitim alırsanız bu sorunlar kalkar. Ya da her gün kavgaya gireceksiniz ki vücudunuz buna alışsın. Her şekilde hiçbirini tavsiye etmiyorum.

Siz sağlıklı düşünen bir insan olabilirsiniz, ama artık 3 kişiden 1'inde bıçak vb. aletler var. O anda sizin sağlıklı düşünemediğiniz gibi, o da düşünemiyor. O yüzden ne olacağı hiç belli olmaz. Ailenizi sevdiklerinizi düşünüp, uzak durun. Gerçekten çok fazla sayıda kavgaya girdim, hiçbirine şu aklımla girmezdim.

Bilmediğin konu hakkında yorum yapma. Unutma iş spor dalında değil sendedir.

Yeni konular

Geri
Yukarı