Kavgayı Sonlandırmak

aademirciogluu

Kilopat
Lise ortamını herkes biliyordur. Malumunuz kavgalar, tartışmalar vesayre... Birileri yanınıza geliyor ve sataşmaya başlıyor. Yapma diyorsun, yaparsam ne olur diyor. Bu durumda ne demeli, ya da kavgayı sonlandırmak için ne demeli bir kişi?

Kavga, tartışmayı hiç sevmem. Uzlaştırırım her zaman. Ama kaçınılmaz kavga varsa da altta kalmam. Fakat kavga sırasında okul ortamı olduğu için ya karşıdakine zarar gelirse filan diye adama hiçbir şey yapamıyorum sadece kendimi savunuyorum. Karşı tarafınsa bu gibi durumlar umrunda değil. Tabiri caizse hayvan gibi dalıyor :) Lafı uzattım iyice ben de. Yorumlarınızı esirgemeyin Technopat ailesi.

Not: Fen Lisesi öğrencisiyim. 10. sınıfım. Okulumdaki yapmacık insanlardan bıkmış bir haldeyim :)

Taekwondo'ya ya da Kick Boks'a başla derim. Ayrıca kendi kişilik haklarının ihlal edilmesine de izin verme. Karşındaki kişi genellikle kendi grubunun beğenisini kazanmak, dikkatini çekmek için sana sataşıyor. Sen de grup dışı olduğundan ya da yalnız takılan biri olduğundan ses çıkaramıyorsun.

Böyle bir durumda kavga etmekten çekinme. Sana acımayana, ACIMA! ;)

Eğer karşındakine ondan çekindiğin hissini verirsen o senin üstüne daha çok gelir. Gerekirse sözle gerekirse dayakla hakkını savun. Zaten sendeki bu cesarati görünce sataşmadan önce iki kere düşünürler diye tahmin ediyorum.

Zarar vermekten çekinme, sen çekinirsek daha çok üstüne gelirler. Göm kafayı, kır ağzını burnunu hiç sevmem öyle tipleri.
Eğer karşındakine ondan çekindiğin hissini verirsen o senin üstüne daha çok gelir. Gerekirse sözle gerekirse dayakla hakkını savun. Zaten sendeki bu cesarati görünce sataşmadan önce iki kere düşünürler diye tahmin ediyorum.
Katılıyorum.

Dövüş sporlarına ilgin var mı? Varsa Muay Thai önerebilirim. Kendini koruma ve karşılık verme konusun da bence en etkili olan dövüş sanatıdır. Okul da Muay Thai yaptığın yayılırsa emin ol senin yanına sadece spor dalının özelliklerini sormak için gelecekler.

Hakedene küfür etmekten çekinme. Kendini mutlaka koru. Altta kalma. Nasıl bir ortamda olduğunu çok iyi anlıyorum. Altta kalan sen olma. Lakin bu işin yasal yoldan kurtarma yolları da var bir şey olursa. Karşındakini üstüne geldikçe uyar. Gelme. Yapma. Sıkıntı istemiyorum vs. Devam ettikçe bir daha yaparsan vuracağım,zarar vereceğim tarzında uyar. Yaparsa vur yık yere. Çevrendekiler mutlaka kameraya çekiyor olur zaten ya da olayın böyle gerçekleştiğinin şahidi olurlar. Böyle olursa en ucuz şekilde yırtarsın. Dayak yerim diye korkma bişey olmuyor geçiyor . :D

Şimdi Fen Lisesi var fen lisesi var. Yüksek puanlı(450 üstü) bir okulda ise kavgayı önermem. Disipline acımadan veriyorlar. Atabiliyorlar. Yok o kadar yüksek değil ya da civarda bi okulsa tavsiyem kavgayı sen başlat. Adam yaparsam ne olur dediği anda bu olur diyerek ilk yumruğu at. Kavgada her zaman ilk vuran kazanır. Kendin de bir kaç kez kavga çıkar sebepsiz yere. Gözdağı vermiş olursun kimse yamuk yapmaya çalışmaz. Bu benim şahsi görüşüm katılmayan olabilir tabi.

Sen küfür edersin, o küfür eder ve bu şekilde uzar gider... Ta ki kavga başlayana dek. Kavga yapıldıktan sonra, okul idaresi açısından bahsi konu olan davanın haklı tarafı kalmaz!Yani,''o laf attı da, bende altında kalmadım''yoluna kavga çıkmışsa, sicilini de, geleceğini de yakarsın. Ama burada esas olan zekanı kullanman... Karşıda ki şahsı okuyacaksın! Bazı kişilikler sadece alaycıdır. Bunların doğasında vardır... Bazıları kavga edecek adam arar... Senin yapman gereken tam olarak bu. Ona öyle bir zekice cevap ver ki, konuyu kestirip kapat ve o daha senin bu cevabın karşısında nasıl bir tavır ve davranış ortaya koyacağını düşünürken bu işi orada bitir ve dön git. Bu işi tatlı yolla bitirmenin yolu budur dostum. ;):sinsi:

Hiç bir şeyden taviz verme, en ufak hataları dahi olsa (bilerek veya yanlışlıkla) olayın üstüne git, tavrını ortaya koy. Gerekirse hakaret, gerekirse küfür gerekirse de kavga et. Yani agresif bir kişiliğe bürün (agresif olmayacaksın sadece bu kesime agresif davranacaksın). Hırçın ve agresif davrandıkça sana daha temkinli yaklaşacaklardır. Herkese bu şekilde davran demiyorum, sadece sıkıntı çıkaran elemanlara bu şekilde davran. Bunun dışında sabredeceksin. İki yıl daha dayan, zaten ondan sonra bu elemanların bir daha yüzünü bile görmeyeceksin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı