Kayıpsız intenet taşıyabilen DSL kablosu var mı?

Selam berko34, şimdi merak ettiğim sorular var: Dairem (binam ile ankaster fiber A17 kodlu fiber kutu) çok yakın ama TT bölge ya da TT ilçe müdür yardımcı, kazılması gerek plan çizilmesi gerek vs diyerek durumu VDSL çevirdi normalde bina yeni idi biz ha öyle ha böyle derken çektirdik bu arada aradaki fark 10 metre yoktur söyleyeyim. Neyse asıl konuya gelirsek bizim binada 5 kat +1 dükkan 6 kat 7 internet bulunmakta biz buraya fiber talep edebiliyor muyuz dediğim gibi fiber kutusuna çok yakın isterseniz fiber kutu kodunu buraya yazabilirim. Bu konularda sizin ayrı ekibiniz var mı yoksa DSL ekibi aynı zamanda fiber eğitimi alıyor mu?

Selam berko34, şimdi merak ettiğim sorular var: Dairem (binam ile ankaster fiber A17 kodlu fiber kutu) çok yakın ama TT bölge ya da TT ilçe müdür yardımcı, kazılması gerek plan çizilmesi gerek vs diyerek durumu VDSL çevirdi normalde bina yeni idi biz ha öyle ha böyle derken çektirdik bu arada aradaki fark 10 metre yoktur söyleyeyim. Neyse asıl konuya gelirsek bizim binada 5 kat +1 dükkan 6 kat 7 internet bulunmakta biz buraya fiber talep edebiliyor muyuz dediğim gibi fiber kutusuna çok yakın isterseniz fiber kutu kodunu buraya yazabilirim. Bu konularda sizin ayrı ekibiniz var mı yoksa DSL ekibi aynı zamanda fiber eğitimi alıyor mu?
O planlamacı arkadaşlarla alakalı bir durum. Onlar tamam dediğinde ekip devreye giriyor. Önce şebeke ekipleri gelir altyapıyı çeker,sonra ekipler gelir eve kurulum yapar. Ama ha diyince olucak bir iş değil. DSL ekibi fiber eğitimi alıyor tabiki de olası bir problem durumunda destek vermek amacıyla. Ama DSL ve FİBER ekipleri ayrı ayrı çalışır. Ama ekiplerin hepsi fiber ve dsl bağlantının eğitimini alıyor.

O planlamacı arkadaşlarla alakalı bir durum. Onlar tamam dediğinde ekip devreye giriyor. Önce şebeke ekipleri gelir altyapıyı çeker, sonra ekipler gelir eve kurulum yapar. Ama ha deyince olacak bir iş değil. DSL ekibi fiber eğitimi alıyor tabii ki de olası bir problem durumunda destek vermek amacıyla. Ama DSL ve fiber ekipleri ayrı ayrı çalışır. Ama ekiplerin hepsi fiber ve DSL bağlantının eğitimini alıyor.

Yani yukarıdan biri onay vermeden binalara fiber alt yapı çekilmiyor bunu anladım vaktınız alıyorum ama mesela benim evim fiber ile arası 15MT civarı bir şey bunu kazmadan yukarıdan almak şansımız var mı kendim çekebilirim ama fiber çekmek için kullanılan aparatlar ciddi anlamda pahalı (Aliexpress) alışveriş sitelerinde baktığım kadarı ile.

Yani yukarıdan biri onay vermeden binalara fiber alt yapı çekilmiyor bunu anladım vaktınız alıyorum ama mesela benim evim fiber ile arası 15MT civarı bir şey bunu kazmadan yukarıdan almak şansımız var mı kendim çekebilirim ama fiber çekmek için kullanılan aparatlar ciddi anlamda pahalı (Aliexpress) alışveriş sitelerinde baktığım kadarı ile.
Fiber cekmekten kastiniz tam olarak nedir anlayamadim sorunuzu?

Fiber cekmekten kastiniz tam olarak nedir anlayamadim sorunuzu?

Mahalle girişinde sizin fiber kutunuz var buradan apartmana oradan daireme çekmek istiyorum ama TT müdürlüğü proje olmadan yapamayız demişti ya. Ben kendim fiber kablosunu çeksem olmaz mı sonuçta onlar bana VDSL kablosunu bile yanımızdaki dükkanın üstünde verdiler buraya aynı yolan fiber çeksem olmazmı hem benim için daha iyi olacak fiber ile VDSL arasında fark olmasa bile yeni teknolojiyi denemek iyi değil midir?

Mahalle girişinde sizin fiber kutunuz var buradan apartmana oradan daireme çekmek istiyorum ama TT müdürlüğü proje olmadan yapamayız demişti ya. Ben kendim fiber kablosunu çeksem olmaz mı sonuçta onlar bana VDSL kablosunu bile yanımızdaki dükkanın üstünde verdiler buraya aynı yolan fiber çeksem olmazmı hem benim için daha iyi olacak fiber ile VDSL arasında fark olmasa bile yeni teknolojiyi denemek iyi değil midir?
Bizim kutulara müdahale etmek yasal olarak suctur oncelikle onun bilgisini vereyim. :)

Altyapı varsa ücretsiz yapıyoruz. Ya da bölgene fiber gelirken hiçbir ücret alınmıyor. Telekom kendi cebinden yatırım yapıyor o bölgeye.

Cevapların için çok teşekkür ederim konuyu açan arkadaşa da ayrıca teşekkürler verdiğiniz bilgiler yeterliydi benim için karantina süreci bittikten sonra fiber için dilekçe vereceğim apartmanda internet kullanımı yüksek. Teşekkürler tekrardan.

Benim çalıştığım bölgede komple saha dolabını çaldılar :)
Çoğu eski dolabın kilidi bozulmuş şekildedir.
Telekom ekibi senin hizmet numaran olmadan senin hattını bulamaz bu arada :) o düşünceye kapılma yani.
Saha dolabına gelen kablolar şebeke kabloları, eski şebekeci olarak ve halihazırda elit ekip olarak bu mesajı yazıyorum sana. Sabah 8'de mesaim var :) Ben sana işin mantığını anlattım sadece. Daha geçen gün Sanayi'de 60 metre kablo çektik, 100 Mbps SNR marjin değerleri de download 30 upload 28 falandı. Mesafeye dayalı düşüş söz konusu olamaz.
Kullandığın fiber sokağa kadar fiberdir. Çakma fiber söz konusu değildir. Fiberin 3 çeşidi vardır. Sokağa kadar DSLAM, binaya kadar cihaz konulur bir de, son olarak da eve fiber optik dediğimiz kablo çekilir. Sokağa kadar fiberde mantık şudur; Santralle olan uzaklığı azaltmak. Yani şu şekilde diyelim santral sana 5 km ötede ve oradan sana en fazla 16 Mbps ADSL hat gelir. Sokağa kadar fiber santralle olan bağlantıyı keser ve sokağına santral getirilir. Mesafe kısaldığı için, daha yüksek hızlar verilir. Ayrıca bakır kabloya bu kadar yüklenme, iletkenliği çok yüksektir bakırın :) İşçilik var işçilik var. Her meslekte olduğu gibi. RJ11'de bulsan, jak çakma dostum. Ki, normal penseyle sıkıştıramazsın onu. Ayrıca özel pensesi var kablonun sıkışması için. Direk ek yaparsın. Kaliteni düşürmez merak etme.

Tabi ki çekilebilir. Senin kablonun hangi reglette (müşteriler diğer adıyla port der genellikle) olduğuna bakarsın sonrasında değiştirirsin. Mavi-mavi beyaz, yeşil-yeşil beyaz, kahverengi-kahverengi beyaz, turuncu-turuncu beyaz renkleri vardır. İki renk bizim için yeterlidir. Portta mavi beyaz olan kabloyu bağlarsın, evin ucuna getirdiğin kabloda da aynı şekilde mavi beyazdan hattını alırsın. Ucuna jak takmanı pek önermem, CAT kablolarda jak pek tutmuyor temassızlık yapıyor kırılıyor zamanla. Telefon kablosu alırsın kabloyu açarsın ek yaparsın modeme takarsın olur biter.

Öncelikle o kablo piyasada ki en kaliteli kablolardan birisi. Telekom kablo konusunda Hes firması gibi birçok iyi firmadan kablo alıyor. Kablonun uzunluğu hattın kalitesini kesinlikle etkilemez. Şimdi ne alaka diyecek olursan, altyapının geldiği kablo kaç km öteden geliyor saha dolaplarına. O açıdan bak. Demek istediğimi daha iyi anlayacaksın. Sadece hizmet aldığın lokal ya da prensibal ya da DSLAM dolabı varsa fiber dolabı yani portta sıkıntı varsa hızın yavaşlar. Ya da eklerde sıkıntı vardır. Kablo mesafesi hızı etkilemez.

Konuyu hortlatmış gibi olmayayım ama Türk Telekom çalışanı olduğun için bir soru soracağım (yanıtlarsın inşallah)
Evime geçen sene ince telefon kablosu çektim. Kabloyu çekerken kablonun birkaç yerine ayağımla yanlışlıkla bastım ezilmiş, bir de birkaç yerden de bükülmüş daha sonra fark ettim. Bu bükülen ve ezilen yerlerden dolayı hat değerlerim zayıflar mı? Yeniden çeksem mi acaba? Bulunduğum konumda ADSL var arada bir (2-3 günde bir) DSL bağlantım kopuyor. Ezilmeden bükülmeden dolayı kopar mı?

Geri
Yukarı