Kaynak göstererek makale yayımlamak suç mu?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba arkadaşlar. Örnek veriyorum evrim ağacı diye bir web sitesi var, o sitede çok kaliteli sağlam içerikler var. Ben o sitede yayınlanan bir içerikten aldığım bilgiler ile burada konu oluştursam ve kaynağını göstersem bu kul hakkı olur mu?

Merhaba arkadaşlar. Örnek veriyorum evrim ağacı diye bir web sitesi var, o sitede çok kaliteli sağlam içerikler var. Ben o sitede yayınlanan bir içerikten aldığım bilgiler ile burada konu oluştursam ve kaynağını göstersem bu kul hakkı olur mu?

Kul hakkı olmazda şunun şunun bilgileri diye söylersen diye düşünüyorum.

Herkesin ulaşabildiği bir şeyi paylaşmak suç değildir. İstersen direk copy paste yapıp ben yazdım de yine de bir şey olmaz.

Suçu mu soruyorsunuz kul hakkını mı?

Suçta hak ama ikisini de sordum.

Kul hakki da suc da olmaz, ama foruma direkt kopyala yapistir yapmak yerine ozet cikarirsan daha faydali olur bence.

Yok kendim araştırarak bana özgü bir konu oluşturacağım, ama yararlandığım kaynakları da paylaşacağım. Kopyala yapıştır sevmem.

Kul hakkı olmazda şunun şunun bilgileri diye söylersen diye düşünüyorum.

Öyle söylerim ama ne bileyim sonra demezler mi niye bizim kaynağınızı kullanıyorsun bizim sitemizden kaynak alma diye🤔

Tabii ki kaynaklardan vs. yararlanabilirsiniz ancak "a" sitesinde olan bir içeriği aynı şekilde forumda paylaşamazsınız. Hem forumda yasak hem de emek hırsızlığına giriyor. Etik değil.

Kıymetli abim direkt geçirir miyim öyle tabii ki etik değil. Benim demek istediğim farklı kaynaklara bakıp kendime özgü bir konu oluşturup daha sonra bilgi aldığım site yani evrim ağacını bırakırsam bir sorun olur mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı