Kazada kim suçlu?

Muhtemelen adam seni aramayacak tutanak tutmaktan kaçınacaktır.
Olay anında ne olursa tutanak tutmanız çok daha iyi olurdu, polis zaten böyle bir olay için gelmez.
Tutanak için illa kağıda ihtiyacınız yok, mobil tutanak uygulaması çok daha kullanışlı ve kısa sürede sonuçlanıyor.
Tutanağa sinyalimi verip aynaya bakarak yavaş yavaş çıkarken B aracı telefona baktığı için beni fark etmeyerek çarptı gibisinden bir şey yazabilirsiniz.
Olay arkadan çarpma gibi duruyor bu durumda kanıt sunamaz ise diğer araç muhtemelen siz haklı gözükeceksiniz. Zaten bu sebepten tutanak tutmak istemeyeceklerini düşünüyorum.

Ha işte ben de en başından beri öyle düşünüyorum çünkü patron gelip öylesine 1-2 fotoğraf çekerken kadın benden numaramı ad soyadımı istedi, patronu da umursamaz şekilde "zaten plakayı çekiyorum" dedi. Yani hadi ben aceleci davrandım ama kadın da o an yoldan öylesine kopmuş ki tampondan arka kapıya kadar sürtüp büyük ihtimalle fren bile yapmadan aracın istop etmesiyle durabildi.

Muhtemelen adam seni aramayacak tutanak tutmaktan kaçınacaktır.
Olay anında ne olursa tutanak tutmanız çok daha iyi olurdu, polis zaten böyle bir olay için gelmez.
Tutanak için illa kağıda ihtiyacınız yok, mobil tutanak uygulaması çok daha kullanışlı ve kısa sürede sonuçlanıyor.
Tutanağa sinyalimi verip aynaya bakarak yavaş yavaş çıkarken B aracı telefona baktığı için beni fark etmeyerek çarptı gibisinden bir şey yazabilirsiniz.
Olay arkadan çarpma gibi duruyor bu durumda kanıt sunamaz ise diğer araç muhtemelen siz haklı gözükeceksiniz. Zaten bu sebepten tutanak tutmak istemeyeceklerini düşünüyorum.

Kadın biraz şok olmuştu, ilk başta bana fenaz kızdı 2 dk sonra çok üzgün biçimde özür diledi, zaten fabrikada yangın çıktı, her şey üst üste geliyor tarzında bir şeyler dedi, bende üzgün olduğumu ve bu sorunların hep başımıza geldiğimi söyledim. Adama geçmiş olsun da cidden öyle büyük problemler de yaşadıysa dediğiniz gibi hiç uğraşmama ihtimali de çok büyük. Yani işi uzatıp sigortaya giderse ne parası alacak ki?

@AngryKebab Olay yerinde tutanak tutmak bence daha avantajlı. Farkını bilmiyorum. Arayıp bilgi alırsın.

Bir de tutanak tutmaktan kaçmaya çalışan kişi çoğu zaman haksızdır. Ya bunlar hatasını kabul edip aramızda halledelim der ya da fotoğraflar yeter, hallederiz sonra vs. diye geçiştirirler. Karşıdakinin ehliyetinden şüpheliyim diyorsun mesela, tutanak tutsaydın olay yerinde olup olmadığını öğrenirdin çünkü bilgi girmen gerekiyor. Ehliyeti yoksa zaten direkt trafiği arıyorsun, onun başı daha büyük belaya giriyor.

En azından ucuz atlatmışsın, bir dahakine ders olur. Mobilden ya da kağıt olarak tutanağı haksız olsan dahi tut ki elinde bir kanıt ve resmiyet olsun.

Herkes sana hatalısın demiş ama bence yüzde yüz hatalı değilsin. Büyük hata oranı karşıda hatta inisiyatife göre ona %100 bile verebilirler. Takip mesafesine ve durma mesafesine çok önem veriyorlar. Öndeki hata yapsa bile siz her an duracakmışsınız gibi öndekine dikkat etmeniz gerekiyor, anormal bir durum olmadığı sürece de bunu yapmayana hatayı yüklüyorlar.

Bizde basit sürtme olduğu için zaten zerre umurumda olmadı. Bende çok duydum, sırf ehliyeti yok diye tüm suçu karşıya bindiren tipleri. Yani ister ehliyeti olmasın ister %100 suçlu olsun benim başıma iş açmadığı sürece benim hiç umurumda değil, diğer arkadaşın dediği gibi umarım adam takip etmemek için olayı geçiştirmiştir.

Ha işte ben de en başından beri öyle düşünüyorum çünkü patron gelip öylesine 1-2 fotoğraf çekerken kadın benden numaramı ad soyadımı istedi, patronu da umursamaz şekilde "zaten plakayı çekiyorum" dedi. Yani hadi ben aceleci davrandım ama kadın da o an yoldan öylesine kopmuş ki tampondan arka kapıya kadar sürtüp büyük ihtimalle fren bile yapmadan aracın istop etmesiyle durabildi.

Kadın biraz şok olmuştu, ilk başta bana fenaz kızdı 2 dk sonra çok üzgün biçimde özür diledi, zaten fabrikada yangın çıktı, her şey üst üste geliyor tarzında bir şeyler dedi, bende üzgün olduğumu ve bu sorunların hep başımıza geldiğimi söyledim. Adama geçmiş olsun da cidden öyle büyük problemler de yaşadıysa dediğiniz gibi hiç uğraşmama ihtimali de çok büyük. Yani işi uzatıp sigortaya giderse ne parası alacak ki?

Bizde basit sürtme olduğu için zaten zerre umurumda olmadı. Bende çok duydum, sırf ehliyeti yok diye tüm suçu karşıya bindiren tipleri. Yani ister ehliyeti olmasın ister %100 suçlu olsun benim başıma iş açmadığı sürece benim hiç umurumda değil, diğer arkadaşın dediği gibi umarım adam takip etmemek için olayı geçiştirmiştir.

Bu arada araç ticari diye çamurlukta tamponda ufak tefek sürtmeleri, izleri pek umursamıyoruz da kapıya zarar verseydi işi daha sıkı tutardık.

Arkadaşlar bayağıdır yazmadım da bilgilendireyim. Bu konuşmalardan 2 gün sonra kazayı yapan adamın bu işlerden anlayan tanıdığı beni arayıp raporu doldurmak için dükkanına çağırdı. Gittim ve beni çağıran adam ağzı bayağı laf yapan, fırlama bir adamdı. Neyse çizimi de yapmıştı ve benim aracı biraz daha çapraz çizip beni haksız gibi göstermişti, itiraz ettim, bu kadar çapraz değildi dedim, yav fotoğraflara bakacaklar bu çizim önemli değil dedi. Neyse tamam dedim, kendi gözümden olayı yazdım ama fazla detaya girmeden yazdım. Daha sonraki gün bu işlerden anlayan bir yakınım bana yanlış çizimi onaylamamı ve ifademi yazdıktan sonra başlangıç ve sonuna * tarzı işaret koyup kapatmadığım için riskli olduğunu söyledi. Yani adam isterse benim ifademin sonuna beni kötüleyecek bir şeyler sallayabilirmiş. Her neyse, aradan 2 ay geçti, birkaç gün önce merak edip e-Devlet'ten sigorta kaza durumuna bakayım dedim hasar kaydı görünmüyordu. Sonra işlemi yaptığım adama mesaj attım, adam hiç detay vermeden sadece "kendi kaskomuzdan yaptırdık" diye cevap yazdı. Muhtemelen fotoğrafları inceleyenler kadını suçlu buldular ve o sebeple benim üstüme kalmadı. Neyse, boşu boşuna kafamı yormama sebep oldular, sizi de bilgilendireyim dedim. Yardımcı olmaya çalışan herkese O7

Hocam aracı 9-10 yıl kullanman acemi olmadığın kanaatına varmaz ve kazadan belli süre sonra tutanak tutulamaz o an tutulması gerek diye biliyorum suç sende gibi ama tam bir şey diyemeyeceğim.

Hocam aracı 9-10 yıl kullanman acemi olmadığın kanaatına varmaz ve kazadan belli süre sonra tutanak tutulamaz o an tutulması gerek diye biliyorum suç sende gibi ama tam bir şey diyemeyeceğim.

Kazadan sonra 5 gün içinde tutanak tutulabiliyor, az önce yazdığım gibi kadının kendi kaskosu ödemiş, suçlu olsam benim sigortama yıkacaklardı. Aslında iki taraf da suçlu ancak kadın daha suçlu çünkü yolu izlemiyordu ve bu sebeple vurdu ve 1 metre kadar da sürttü. Dışarıya elinde telefonla fırladı %99 kaza anında telefona bakıyordu. Belkide araç içi kamera falan varsa ona bakıp telefonla oynadığı görülmüş olabilir, öyle bir durumda benim suç oranım görmemezlikten gelinip komple kadın suçlanmış olabilir. 9-10 yıl ise ustayım demek için değil, ehliyeti yeni aldım ama araç sürmeyi 2 günde kursta öğrenmedim demek içindi.

Yeni konular

Geri
Yukarı