Kazada tutanak tutulmadan ve sigorta olmadan değer kaybı nasıl hesaplanır?

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 1B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Bugün babamın arabasına park halinde iken tır manevra sırasında çarpıp bagajı göçertmiş ve arka sol stopu patlatmış. Tamponda da birkaç çizik ve hasar var.

Adamın sigortası olmadığı ve araya tanıdık girdiği için tutanak tutmamış babam. Masrafı cepten karşılayacaklar ama değer kaybı ne olacak bu durumda? Sigorta olmadığı için onu da cepten talep ediyoruz diye biliyorum yanlış değilsem.

Servise vereceğim, tahmini masraf 15 bini bulur diye tahmin ediyorum. Değer kaybı ne kadar talep edilmeli?

InkedIMG-20230310-WA0015.jpg

InkedIMG-20230310-WA0016.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Servise götürüp fatura kestirdikten sonra çıkan masrafı 2 ile çarparak isteyeceğim vuranın patronundan. Adamlar Bursa'dan İstanbul'a sigortasız ve kaskosuz mal taşıyor. Hayır, daha lüks arabaya çarpsalar acaba ne yapacaklar?

Öyle manevra ilk defa gördüm.
Etçi ya, kasaptan aldı herhalde. Sağ taraf bomboş.

Bütün masrafları elden karşılayacaklarsa, araba perte çıkacak kadar değer kaybına uğramadığı sürece en az değer kaybı göstermek mantıklı olandır. Çünkü satarken arabaya takla atmış muamelesi yaparlar ve değerini öldürmeye çalışırlar. Bu yüzden değer kaybını düşük göstermeye bakın.
Elden alınacağı için resmiyete işlenmeyecek, bu durumda hasar kadar talep etmek daha mantıklı değil mi?

Bugün babamın arabasına park halinde iken tır manevra sırasında çarpıp bagajı göçertmiş ve arka sol stopu patlatmış. Tamponda da birkaç çizik ve hasar var.

Adamın sigortası olmadığı ve araya tanıdık girdiği için tutanak tutmamış babam. Masrafı cepten karşılayacaklar ama değer kaybı ne olacak bu durumda? Sigorta olmadığı için onu da cepten talep ediyoruz diye biliyorum yanlış değilsem.

Servise vereceğim, tahmini masraf 15 bini bulur diye tahmin ediyorum. Değer kaybı ne kadar talep edilmeli?

Eki Görüntüle 1696987

Eki Görüntüle 1696991
Geçmiş olsun. Babanız keşke tutanak tutsaymış. Benzeri bir olay arkadaşımın başından geçti yalvar yakar tutanak tutmasını istememişler. Bizimki de üzülmüş tutmamış... Çarpan araç sahibi kazadan sonra şunu söyler: "güzel kardeşim, sen arabanın her şeyini yetkili serviste yaptır, faturasını bana yolla hepsini karşılayayım" Arkadaş yaptırıyor adam ortalıkta yok. Ne telefona bakıyor ne mesajlara... Adam baya bildiğin topuk. Neyse bizim arkadaş elindeki fotoğraflarla trafiğe gidiyor artık baya bir uğraşmıştı ne yaptı bilmiyorum. Fotoğrafları bilgisayarınızda saklayın satarken lazım olur ve iyi bir değer kaybı da talep edin. Tekrar geçmiş olsun.

Geçmiş olsun. Babanız keşke tutanak tutsaymış. Benzeri bir olay arkadaşımın başından geçti yalvar yakar tutanak tutmasını istememişler. Bizimki de üzülmüş tutmamış... Çarpan araç sahibi kazadan sonra şunu söyler: "güzel kardeşim, sen arabanın her şeyini yetkili serviste yaptır, faturasını bana yolla hepsini karşılayayım" Arkadaş yaptırıyor adam ortalıkta yok. Ne telefona bakıyor ne mesajlara... Adam baya bildiğin topuk. Neyse bizim arkadaş elindeki fotoğraflarla trafiğe gidiyor artık baya bir uğraşmıştı ne yaptı bilmiyorum. Fotoğrafları bilgisayarınızda saklayın satarken lazım olur ve iyi bir değer kaybı da talep edin. Tekrar geçmiş olsun.
Tanıdık çıktı çarpan. Babamin patronunun müşterisi olduğu için öyle topuk yapma ihtimali yok yani. Öyle bir şey olmasa babam zaten tutanak tutmayacak biri değil.

Parayı her türlü alırız o sorun değil de değer kaybını merak ediyorum. Sigortalar genelde az veriyor, biz elden ne kadar almalıyız?

Tanıdık çıktı çarpan. Babamin patronunun müşterisi olduğu için öyle topuk yapma ihtimali yok yani. Öyle bir şey olmasa babam zaten tutanak tutmayacak biri değil.

Parayı her türlü alırız o sorun değil de değer kaybını merak ediyorum. Sigortalar genelde az veriyor, biz elden ne kadar almalıyız?
Yanlış yönlendirmek istemiyorum ama tanıdığınız bir sigortacı, eksper varsa konuyu aynen anlatın ve fikir alın derim.

Araç 2015-17 elyese gibime geldi.
Makul olan araç çarpmadan önce ne kadar ediyordu. Sonrasında satışta ne kadar edecek. Kabaca buna göre almak.
Araçta hata boya var mıydı?( son takip ettiğim aralar hata boya yoksa en üst fiyatın 10-20 k üstü yazılırdı şimdi 30 -40 olmuştur. Bazı şeylere göre fiyat manasız artıp azalabiliyor. Bir iki yerinde boyası değişeni var ise. Buradan gördüğüm değişim değil de çektirme vs belki kurtarilabilir gibi duruyor (tam hakim değilim ). Adama çok yüklenmemek doğru olur gibi.
Ancak hata boya yoksa isteyin hocam kafadan 20 kağıt. ) Biraz insiyatifinize kalmış bir durum. Dediğinize göre adam mecbur ödeyecek.
Ama bu tür olaylarda size nasıl davranılmasını isterseniz bence siz de öyle davranın (kişiden kişiye değişir tamamen subjektif, adamdan para almayın gönderin demiyorum hocam.)

Geri
Yukarı