Sigortadan değer kaybı alınmalı mı?

zoky787

Hectopat
Yer
-37.71346442925004, 145.46635037319714
Aracıma bir minibüs çarptı ve sigortalarımız karşılıklı olarak minibüsçünün %100 suçlu olduğuna karar verdi.
Sigorta aracımın giderlerini karşıladı ama bir de aracın değer kaybı için dava açma gibi şeyler oluyormuş. Sigortanın avukatı arayıp duruyor.
Bu yapılmalı mı? Yapılırsa aracın trameri yükselip satışta değeri düşer mi? Teşekkürler.

Ekstra davada tekrar hasar kaydında yazanların yükseleceğini sanmıyorum ama dava ile uğraşıp uğraşmamak size kalmış bu konuda çok bilgim yok tabii. Alabiliyorsanız alın.

Aracın marka model / yılına göre değişir. Exper gelir, değer biçer, dava açılır. Sigortacınız varsa onunla görüşebilirsiniz. Kaza fotoğrafları varsa atabilir misiniz? Kaza büyüklüğü ve araç bilgisi olmadan net yorum yapmak doğru olmaz.

Tutanak tutulduğu için tramer işlenmiş durumda şu an. Bundan farklı bir tramer/kaza bilgisi işlenmez aracınız adına (bu kaza için)

Aracın marka model / yılına göre değişir. Exper gelir, değer biçer, dava açılır. Sigortacınız varsa onunla görüşebilirsiniz. Kaza fotoğrafları varsa atabilir misiniz? Kaza büyüklüğü ve araç bilgisi olmadan net yorum yapmak doğru olmaz.

Tutanak tutulduğu için tramer işlenmiş durumda şu an. Bundan farklı bir tramer/kaza bilgisi işlenmez aracınız adına (bu kaza için)
Kaza sonrası eksper geldi, aracım (2007 Fiesta) zaten yapıldı ama mesaj atınca son kazasının maliyeti yazmıyor. Sadece tarih var.

Kaportacı henüz parasını almadı. Ondan sonra çıkacak sanırım.

Benim çekindiğim şey, avukatlar tarafından kaldırılmak veya boşa uğraşmak. Arayıp vekalet istiyor ve değer kaybı davası açalım falan diyorlar.

Dosya Ekleri

• 62FF99C4-CC71-4EF5-9370-0B814AFD5836.jpeg
    62FF99C4-CC71-4EF5-9370-0B814AFD5836.jpeg
    455,9 KB · Görüntüleme: 42
Kaza sonrası eksper geldi, aracım (2007 Fiesta) zaten yapıldı ama mesaj atınca son kazasının maliyeti yazmıyor. Sadece tarih var.

Benim çekindiğim şey, avukatlar tarafından kaldırılmak veya boşa uğraşmak. Arayıp vekalet istiyor ve değer kaybı davası açalım falan diyorlar.

Hocam direk dava açmayın ben size yakın akrabamızın başına gelmiş olayı anlatyım ondan sonra bir düşünün. Benim akrabama araba gelip 2022 yılında vurmuştu ve aracın tüm işlemleri kasko tarafından yapıldı. Yaklaşık o zaman 19.000 ₺ çıkmıştı. Bu araç 2021 Model Citroën C4'dü ve bu aracın daha önceden kaza yapılan yerleri servisde orijinal şekilde değiştirilmiş. Ama buna rağmen KASKO şirketinin avukatları dava açmışlar ve davayı kaybettiler. Çünkü değer kaybı alabilmeniz için bir şart var. Aracınızın üzerindeki hasar alan parçalar fabrikadan çıktığı şekilde durması lazım. Sonradan boyama farklı ama aracın tüm parçaları orijinal şekilde fabrika çıkışlı olması lazım değişen değil. Yoksa değer kaybı alamazsınız. Bunu avukatlar biliyor ama araçların daha önceden neleri değişip değişmediğine bakmadıkları için direk dava açalım diyorlar ondan sonra kaybedince dava masrafları diye 5 veya 10 bin dava ücreti adı altında fiyat alıyor. Eğer aracınızın şu anki kazadan sonra değişen parçaları önceden değişmemiş ise açın ama değişmiş ise boşa uğraşmayın hiçbir şekilde alamazsınız.

Hocam direk dava açmayın ben size yakın akrabamızın başına gelmiş olayı anlatyım ondan sonra bir düşünün. Benim akrabama araba gelip 2022 yılında vurmuştu ve aracın tüm işlemleri kasko tarafından yapıldı. Yaklaşık o zaman 19.000 ₺ çıkmıştı. Bu araç 2021 Model Citroën C4'dü ve bu aracın daha önceden kaza yapılan yerleri servisde orijinal şekilde değiştirilmiş. Ama buna rağmen KASKO şirketinin avukatları dava açmışlar ve davayı kaybettiler. Çünkü değer kaybı alabilmeniz için bir şart var. Aracınızın üzerindeki hasar alan parçalar fabrikadan çıktığı şekilde durması lazım. Sonradan boyama farklı ama aracın tüm parçaları orijinal şekilde fabrika çıkışlı olması lazım değişen değil. Yoksa değer kaybı alamazsınız. Bunu avukatlar biliyor ama araçların daha önceden neleri değişip değişmediğine bakmadıkları için direk dava açalım diyorlar ondan sonra kaybedince dava masrafları diye 5 veya 10 bin dava ücreti adı altında fiyat alıyor. Eğer aracınızın şu anki kazadan sonra değişen parçaları önceden değişmemiş ise açın ama değişmiş ise boşa uğraşmayın hiçbir şekilde alamazsınız.
Zarar gören parçalarda değişen/boyanan vardı. Cevabın çok faydalı oldu, teşekkür ederim.

Hocam direk dava açmayın ben size yakın akrabamızın başına gelmiş olayı anlatyım ondan sonra bir düşünün. Benim akrabama araba gelip 2022 yılında vurmuştu ve aracın tüm işlemleri kasko tarafından yapıldı. Yaklaşık o zaman 19.000 ₺ çıkmıştı. Bu araç 2021 model citroën C4'dü ve bu aracın daha önceden kaza yapılan yerleri servisde orijinal şekilde değiştirilmiş. Ama buna rağmen kasko şirketinin avukatları dava açmışlar ve davayı kaybettiler. Çünkü değer kaybı alabilmeniz için bir şart var. Aracınızın üzerindeki hasar alan parçalar fabrikadan çıktığı şekilde durması lazım. Sonradan boyama farklı ama aracın tüm parçaları orijinal şekilde fabrika çıkışlı olması lazım değişen değil. Yoksa değer kaybı alamazsınız. Bunu avukatlar biliyor ama araçların daha önceden neleri değişip değişmediğine bakmadıkları için direk dava açalım diyorlar ondan sonra kaybedince dava masrafları diye 5 veya 10 bin dava ücreti adı altında fiyat alıyor. Eğer aracınızın şu anki kazadan sonra değişen parçaları önceden değişmemiş ise açın ama değişmiş ise boşa uğraşmayın hiçbir şekilde alamazsınız.

Bizim araçda öyle bir şey olmadı yaklaşık 15 bin lira aldık sigortacıya gidip avukatına vekalet vererek. Yani araç boyalı mı değil mi bakılmadı Exper ilk rapora göre hareket etti araç direk tamire girdiği için. Ayna orijinal serviste değişmişti katlanmayan modelle (orijinal katlanırdı) sigorta katlanır gönderdi. Şans işi biraz da denk gelen Exper'e bağlı olabilir.

Kaza sonrası eksper geldi, aracım (2007 fiesta) zaten yapıldı ama mesaj atınca son kazasının maliyeti yazmıyor. Sadece tarih var.

5664 yerine e-Devlet'ten bakabilirsiniz hocam, ücretsiz.

Bizim araçda öyle bir şey olmadı yaklaşık 15 bin lira aldık sigortacıya gidip avukatına vekalet vererek. Yani araç boyalı mı değil mi bakılmadı Exper ilk rapora göre hareket etti araç direk tamire girdiği için. Ayna orijinal serviste değişmişti katlanmayan modelle (orijinal katlanırdı) sigorta katlanır gönderdi. Şans işi biraz da denk gelen Exper'e bağlı olabilir.

5664 yerine e-Devlet'ten bakabilirsiniz hocam, ücretsiz.
e-Devlet'te araç üzerinden sigortasını seçince bir şey çıkmıyor. Direkt hasar sorgulama sayfasından plaka girince de arabayı bulmuyor. 😀

Uğraşmayacağım herhalde, riske girmeye değmez.

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 2023-08-24_16-55-32.png
    2023-08-24_16-55-32.png
    16,9 KB · Görüntüleme: 43
Bizimki böyle gözüküyor hocam. Uygulamadan girmeyi denediniz mi?
e-Devlet'te araç üzerinden sigortasını seçince bir şey çıkmıyor. Direkt hasar sorgulama sayfasından plaka girince de arabayı bulmuyor. 😀

Uğraşmayacağım herhalde, riske girmeye değmez.

Teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-08-24-20-06-36-963_tr.gov.turkiye.edevlet.kapisi-edit.jpg
    Screenshot_2023-08-24-20-06-36-963_tr.gov.turkiye.edevlet.kapisi-edit.jpg
    53,9 KB · Görüntüleme: 34

Yeni konular

Geri
Yukarı