Kedi 10 gün yalnız kalabilir mi?

Her gün kedi sahibi bir tanıdığı gelip sevecekmiş, mamasına suyuna falan bakacakmış sanırım. Yine de bir şey olur mu? @GoofBro
Dostum her gün gelsin, yemini suyunu kontrol etsin, biraz da ilgilensin eğer kedi açıkta ve kendini gösteriyorsa yeterli. 3-5 dk sevsin etsin o kadar. Sevmese de çok problem yok dayanır yani.

Kedim 10 gün yalnız kalabilir mi? Uzaktaki bir akrabam annemin ve babamın bayramda gelmesini istedi. Tabii bunlarda reddetme butonu bozuk olduğunu için kabul ettiler. Şu ana kadar o akrabanın dediği hiçbir şeye hayır demedi annem. Kedim de 10 gün yalnız kalmak zorunda. Güya tanıdıkları her gün gelecekmiş. Depresyona girer mi, felç geçirir mi? Bunları ikna edemedim, inat edip duruyorlar. Gitmekte aşırı kararlılar.
Olur diyen bilgisizlere aldanmayın, kedinizi 10 gün evde yalnız kalmaya terk edemezsiniz. Birinin gelip mamasını, suyunu vermesi yetmez. O kedinin sahipleri kim ise onu görmeyi isteyecektir. Kedinin tek ihtiyacı maması ve suyu değildir. Vicdanınızı bir kenara bırakarak 10 gün boyunca maması ve suyu verilecek yaşar mı diye soruyorsanız evet yaşar ama ben kendi kedime bunu asla yapmazdım.

Yapmayın derim. Ben kedimi 2 gün bırakamazdım.. 10 gün uzun süre. Kaldı ki bu süre içinde kumu pislenebilir ne kadar su koysanızda bitebilir yemeğini dökebilir. Gelicem diyenler gelmeyebilir.. Bırakmamakta fayda var.

Hocam ya yanında götür ya da 10 gün bırakma. Bunun aksini savunan arkadaşlar işkembe-i kübra'dan sallıyor. Siz kalıyor musunuz evde 10 gün? Mamanızı suyunuzu verseler?

Yanınızda götürün. Ya da siz gitmeyin. Eşya gibi görülmemeli artık bu canlılar. Öyle biblo gibi bırakıp gideceğiniz bir şey değil. Birkaç gün kendini idare eder ama sürekli ilgiye sevgiye oyuna alıştırıp 10 gün bundan mahrum bırakmak doğru değil. Sokak kedisi olsa her türlü kendi başının çaresine bakar.

Biz komşumuzun kedisine 1 ay baktık 2 güne bir gidip mamasını suyunu verip 10 15 dk sevip gidiyorduk hiçbir şey olmadı. Her gün gelip biraz yanında durup mamasını suyunu veren birini bulursanız bir şey olmaz.

4 yaşında kedim var ve her sene en az 10-12'şer günlük 2 kere tatile çıkarım ve bugüne kadar hiç kediyi tatile giderken yanımıza almadık. Sadece ilk kez bıraktığımda bir iki kabloyu kemirip kopartmıştı.

İnsanlarla kıyaslayanlar olmuş, inanılmaz. Arkadaşlar siz Proplan Somonlu mama ile beslenip kaptan su içip tırnaklarınızı tırmalama tahtasında törpülemiyorsunuz, kendinizi kedinizle aynı türde görmeyin. Siz onu evladınız veya dostunuz olarak görüyor olabilirsiniz ama hayvanlarda hissiyat ve içgüdü çok farklıdır, o sizi sahibi olarak görür. Yalnızlık konusunda da nasıl yetiştirirseniz öyle gider, bizim kedi yalnızlığı seviyor mesela. Gün içerisinde canı isterse gelir kendini sevdirir sonrasında gider odasında tek başına yatıp kafayı dinler. İlk 2 sefer tamamen yalnız kalmıştı sonraki seferler komşumuz 2 günde bir çocuğu ile gelip 15-20 dk kediyi sevip mama suyu kontrol edip gitmişlerdi.

Gideceğiniz zaman tüm eve erişmesine izin vermeyin, 1-2 oda ve koridor dışında kapıları kapatın (Dış kapıyı görebileceği koridora erişimi kesinlikle olsun ve sizin gidişinizi görsün aksi halde sizi evde zannedip sabahları miyavlayarak sizi çağırmaya çalışabilir). Gideceğiniz gün kumunu direkt olarak değiştirip yeni kum koyun ve en az 15-20 litreye yakın koyun ki olabildiğince çiş kakasını kumda gizleyebilsin aksi halde kumunda çiş kakasını çok fazla görürse kuma yapmayıp eve yapabilir. Dişleyebileceği tüm fişleri prizden çekin ve kaldırabiliyorsanız ortadan kaldırın ki zarar vermesin. Ne kadar sevdiği oyuncağı varsa açık odalarda farklı farklı noktalara bırakın. 3 ayrı kapta mama ve 3 ayrı kapta su ayrı ayrı noktalara bırakın, devirme - bitirme durumunda yedeği olsun. Camları sonuna kadar sıkı sıkı kapatın, 2-3 parmak kalınlığındaki aralıktan bile geçebilen kediler var, canı sıkılacağı için merakından bir yere girip çıkmaya çalışabilir. Albüm, çerçeve gibi dik duran ve düşürüp kırabileceği eşyaları ya yatırın yada ortadan kaldırın. Ayakkabı ve terlikleri de kaldırın, malum bir ayakkabı olmuş en düşük 600-700 TL.

Psikolojisi de bozulmaz merak etmeyin, onları evcilleştiren biz insanlarız. Onlar doğaları gereği içgüdüsel olarak yalnız kalmaya hazır hayvanlardır.

Ek olarak, kediler ortam değişiminden çok fazla etkilenirler. Bundan önceki kedimde ben askere gittiğimde eşim kedimizi de alıp annesinin evine yerleşmişti ve hayvan ortam değişiminden ötürü depresyona girip hastalanmıştı. Araba - uçak yolculuğundan da hiç hoşlanmazlar, zaten en ufak titreşimleri bile algılayabiliyorlar bir de üzerine saatlerce hareket eden bir arabanın içinde lastiğin asfaltta çıkarttığı ses ile stres içerisinde kalırlar. Hele uçağı hiç söylemiyorum bile, o motorun uğultusu herhalde kediye dönüşü zor stresler yaşatır. Acımasız olarak görmeyin, en sağlıklısı evde gerekli önlemleri alarak bildiği ve güvende hissettiği ortamda bırakmaktır. Köpek olsa hayvan oteline bırakın derdim de dediğim gibi kediler ortam değişiminden çok fazla olumsuz etkilenebiliyorlar.

Bu arada inatla bırakmayın diyen arkadaşlar var, bırakması gerekiyor ki böyle bir konu gündeme gelmiş. Çözüm üretmek yerine insanları geriyorsunuz.

Son düzenleme:
10 gün başı boş kalırsa hem sıkılır, hem depresyona girer, hem ilgilenen olmazsa aç kalarak ölür.

Kedim 10 gün yalnız kalabilir mi? Uzaktaki bir akrabam annemin ve babamın bayramda gelmesini istedi. Tabii bunlarda reddetme butonu bozuk olduğunu için kabul ettiler. Şu ana kadar o akrabanın dediği hiçbir şeye hayır demedi annem. Kedim de 10 gün yalnız kalmak zorunda. Güya tanıdıkları her gün gelecekmiş. Depresyona girer mi, felç geçirir mi? Bunları ikna edemedim, inat edip duruyorlar. Gitmekte aşırı kararlılar.

Bence bunu kedine sormalısın ne de olsa yalnız kalacak kişi o bizim karışmamız pek mümkün değil. 🙂

Olur diyen bilgisizlere aldanmayın, kedinizi 10 gün evde yalnız kalmaya terk edemezsiniz. Birinin gelip mamasını, suyunu vermesi yetmez. O kedinin sahipleri kim ise onu görmeyi isteyecektir. Kedinin tek ihtiyacı maması ve suyu değildir. Vicdanınızı bir kenara bırakarak 10 gün boyunca maması ve suyu verilecek yaşar mı diye soruyorsanız evet yaşar ama ben kendi kedime bunu asla yapmazdım.
Ben bırakmam da ailemdekiler çöpe fırlattı vicdanını.

Yeni konular

Geri
Yukarı