Kedi dışkısından gübre yapılır mı?

Hocam bence bu işe hiç bulaşmayın. Gerçekten sıkıntı çıkarabilecek bir bakteri veya parazit riskine sebebiyet verebilir. Eldiven kullanmak, solunum veya sıvı teması ile gerçekleşebilecek ileride olabilecek sıkıntılı durumları engellemez.
Ancak bu riski göze alıyorsanız karar sizin mümkümdür yine de pek verimli olmayacağınızı bilmeniz gerekir.

Hocam açıklama için teşekkürler ama bu gübre yapacağım dışkılar yazın başından beri balkonda açık havada duruyor (balkonda da bir saksısı var yazın içeri girmesin diye)

Hocam bence bu işe hiç bulaşmayın. Gerçekten sıkıntı çıkarabilecek bir bakteri veya parazit riskine sebebiyet verebilir. Eldiven kullanmak , solunum veya sıvı teması ile gerçekleşebilecek ileride olabilecek sıkıntılı durumları engellemez.
Ancak bu riski göze alıyorsanız karar sizin mümkümdür yine de pek verimli olmayacağınızı bilmeniz gerekir.
Solunumu düşünememiştim. Ekleme için teşekkür ederim.

Hocam konu ile biraz daha araştırma yaptım da .Bence sakın bulaşmayın gerçekten çok tehlikeli olabilir. Ve verim olarak çok düşük.

Az önce ders çalışırken odamda duran ağacın genel bakımının geldiğine dair kurduğum takvim hatırlatıcısının bana verdiği bildirimi gördüm. Evde kedimiz var ve acaba kedinin dışkısından gübre üretilir mi diye merak ettim biraz araştırdım ama buna dair bir makale bulamadım, eğer üretiliyorsa nasıl üretiliyor diye merak ettim acaba ev şartlarında üretebilir miyim? Bilgi sahipleri bilgi verirse sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

Yapılır hocam.

Yapılır hocam.
Kaynak belirtir misiniz?
Açıklama yapar mısınız?

@raRixo eğer gübre kullanmak istiyorsanız doğal atıklardan kompost yapabilirsiniz. Kedi gibi riskler içerebilecek hayvanların gübrelerini kullanmayın.

Risk şu aslında;
Kedi gübresi aslında gayet yararlı. Ve de içerisinde oldukça fazla fosfor bulundurur.
Lakin kedi gübresi ile uğraşırken parazit kapma imkanınız var. Solunmasını bile önermem.
Ayrıca pek fazla araştırmadığım bir konu var. Sanırım bitkiler hayvansal parazitleri taşıyamazlar. Bunu yalnızca bir kaynaktan araştırdığım için kesin konuşmayacağım. Wikipedi üzerinde bitki parazitlerinde hayvanlarla örtüşen istisna yok.

Baktığım kadarıyla bir sayfa da reklamını yaptığı bir kedi kumunu kullanırsanız üretebileceğini iddia ediyor. %100 organik olarak. Ama ne kadar doğru oldupunu bilemedim. 6 ay kadar açıkta bekletmeniz gerektğini söylüyor. Saçmalık gibi geldi.

Kaynaklar:
Wikipedia.org
Resilience.org
Healthy-pet.com

Resilience.org üzerinde belirtilen makale de köpeklerin de dışkılarının gübre olarak kullanabileceği yazılmış lakin D. J. Dalton isimli bir kişi karşı çıkmış. Ve demiş ki;
Köpeğinizi ne kadar iyi beslerseniz besleyin, insanlara zararlı bakteriler taşırlar ve doğal kompostlama yoluyla ölmezler, önce işlenmeleri gerekir.
O kaynağın da doğrulundan emin değilim. Birçok insan genellikle buna gelir yolu olarak baktığı için optimist olmaya çalışmış makalelerinde.

Kaynak belirtir misiniz?
Açıklama yapar mısınız?

@raRixo eğer gübre kullanmak istiyorsanız doğal atıklardan kompost yapabilirsiniz. Kedi gibi riskler içerebilecek hayvanların gübrelerini kullanmayın.

Risk şu aslında;
Kedi gübresi aslında gayet yararlı. Ve de içerisinde oldukça fazla fosfor bulundurur.
Lakin kedi gübresi ile uğraşırken parazit kapma imkanınız var. Solunmasını bile önermem.
Ayrıca pek fazla araştırmadığım bir konu var. Sanırım bitkiler hayvansal parazitleri taşıyamazlar. Bunu yalnızca bir kaynaktan araştırdığım için kesin konuşmayacağım. Wikipedi üzerinde bitki parazitlerinde hayvanlarla örtüşen istisna yok.

Baktığım kadarıyla bir sayfa da reklamını yaptığı bir kedi kumunu kullanırsanız üretebileceğini iddia ediyor. %100 organik olarak. Ama ne kadar doğru oldupunu bilemedim. 6 ay kadar açıkta bekletmeniz gerektğini söylüyor. Saçmalık gibi geldi.

Kaynaklar:
Wikipedia.org
Resilience.org
Healthy-pet.com

Resilience.org üzerinde belirtilen makale de köpeklerin de dışkılarının gübre olarak kullanabileceği yazılmış lakin D. J. Dalton isimli bir kişi karşı çıkmış. Ve demiş ki;

İşte dediğim gibi kedimizin balkondaki düz toprağa yaptığı dışkılardan yapacağım (yazın başından beri açıkta)

İşte dediğim gibi kedimizin balkondaki düz toprağa yaptığı dışkılardan yapacağım (yazın başından beri açıkta)
Hocam onları kompostlamak gibi birçok işlemi var. Siz de muhtemelen kimya ile ilgilenmediğiniz için gerekli koruyucu ekipmanlara sahip değilsiniz.
Dediğim gibi, solunması bile cidden sizin için çok kötü sonuçlara yol açabilir.

Lütfen denemeyin.
Deneyecek olursanız da önlemlerinizi alın.

Bir domates yetiştiricisi şöyle bahsetmiş;
Ekin köklerinin dışkıya değmemesi için 16 inç (40cm) kadar aşağıya gömüyorum.
Takdir edersiniz ki bunun sebebi de kedi dışkısının içerisinde bakteri ve toksopolizma içermesi.
Toksopolizmayı da size şöyle göstereyim;
1644108495533.png

Hocam onları kompostlamak gibi birçok işlemi var. Siz de muhtemelen kimya ile ilgilenmediğiniz için gerekli koruyucu ekipmanlara sahip değilsiniz.
Dediğim gibi, solunması bile cidden sizin için çok kötü sonuçlara yol açabilir.

Lütfen denemeyin.
Deneyecek olursanız da önlemlerinizi alın.

Bir domates yetiştiricisi şöyle bahsetmiş;

Takdir edersiniz ki bunun sebebi de kedi dışkısının içerisinde bakteri ve toksopolizma içermesi.
Toksopolizmayı da size şöyle göstereyim;
Eki Görüntüle 1296979

Çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı