Kedi dışkısından gübre yapılır mı?

raRixo

Decapat
Daha fazla  
Az önce ders çalışırken odamda duran ağacın genel bakımının geldiğine dair kurduğum takvim hatırlatıcısının bana verdiği bildirimi gördüm. Evde kedimiz var ve acaba kedinin dışkısından gübre üretilir mi diye merak ettim biraz araştırdım ama buna dair bir makale bulamadım, eğer üretiliyorsa nasıl üretiliyor diye merak ettim acaba ev şartlarında üretebilir miyim? Bilgi sahipleri bilgi verirse sevinirim şimdiden teşekkür ederim :)

Parazit yüzünden gübre olarak kullanacağınız besinlere ulaşma ihtimali var ve bu da insanı hasta edebilir. Dışkının insanla direkt teması da, su veya toprakla teması da risklidir.

Parazit yüzünden gübre olarak kullanacağınız besinlere ulaşma ihtimali var ve bu da insanı hasta edebilir. Dışkının insanla direkt teması da, su veya toprakla teması da risklidir.

Ama yapacağım gübreyi ağacın toparağının ortalarına koyacağım yani temasım olması çok düşük ihtimal yine de riskli mi? (ağaç: Dracaena marginata)

Sanırım siz meyve veya sebze yetiştirmekten ziyade normal bir ağaç için kullanacaksınız. Temas... Eldivenle koyacaksınız haliyle, yine de dikkatli olun.

Ufak da olsa ihtimali vardır ama siz mademki süs ağacı için kullanacaksınız, o zaman kullanabilirsiniz. Sadece koyarken dikkatli olun.

Hocam bence bu işe hiç bulaşmayın. Gerçekten sıkıntı çıkarabilecek bir bakteri veya parazit riskine sebebiyet verebilir. Eldiven kullanmak , solunum veya sıvı teması ile gerçekleşebilecek ileride olabilecek sıkıntılı durumları engellemez.
Ancak bu riski göze alıyorsanız karar sizin mümkümdür yine de pek verimli olmayacağınızı bilmeniz gerekir.

Yeni konular

Geri
Yukarı