Kedi dudağımı yaraladı kuduz riski taşır mıyım?

Aliazad34

Decapat
Daha fazla  
Bitlis'teki olaydan sonra aklıma bir kurt düştü. Temmuz'un 24'ünde arkadaşın kedisi dudağımı yaralamıştı ve kanatmıştı tırnağıyla ben o anda sadece peçete ile bastırıp soğuk su ile yıkamıştım. Arkadaş yazın dışarıda baktığı için parazit aşısının yapılmadığını söylemişti sadece eve yemek yemek için giriyordu ben fazla kafama takmamıştım. Şu anlık bir belirtim yok ama aklımda kuşkular var ne yapmamı önerirsiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
24 Temmuz mu?
Bugün 9 Kasım hocam. Sizce bu soru mantıklı mı?
Topluma kuduz eğitimi verilmesi gerekiyor. Kuluçka süresi kaç gündür, bulaş yolları nelerdir, temas halinde ne yapılması gerekir vb.

Yine de kuşku varsa arkadaşınızın kedisinin şu an hâlâ hayatta olup olmadığını sorun. Hayattaysa problem yok.

Kral gözünü seveyim Temmuz'dan beridir kuduz durdu durdu şimdi mi etkisini gösterecek? Eğer çok tedirginseniz kediyi gider bir kontrol edersiniz yaşıyor mu diye.

Yaşıyor. Ne bileyim 3 ay geçti zaten olan olurdu da yine bir danışmak istedim sadece.

O zaman sıkıntı yok hocam. Kuduz olan hayvanlar fazla yaşamaz. Bir de kuduz genelde köpek kedi ısırıklarında bulaşır. Kedi tırmalamasında çok kuduz riski yok fakat yine de önlem olarak aşı yapılsa iyi olur.

Bitlis'teki olaydan sonra aklıma bir kurt düştü. Temmuz'un 24'ünde arkadaşın kedisi dudağımı yaralamıştı ve kanatmıştı tırnağıyla ben o anda sadece peçete ile bastırıp soğuk su ile yıkamıştım. Arkadaş yazın dışarıda baktığı için parazit aşısının yapılmadığını söylemişti sadece eve yemek yemek için giriyordu ben fazla kafama takmamıştım. Şu anlık bir belirtim yok ama aklımda kuşkular var ne yapmamı önerirsiniz?

24 Temmuz'da olduysa bu olay eğer kediye "hayatta mısın?" diye sorabilirsin eğer kedinin cevabı: "miyav" vb. ise kuduz olmamışsındır. Eğer kedi cevap vermezse hayatını kaybetmiş olabilir o zaman muhtemelen kuduzsundur.

Yeni konular

Geri
Yukarı