Kedi eğitimi

• Konuyu başlatan plns
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 2B

plns

Hectopat
Belki 2-3 gün sonra en geç 1 ay içinde bir kedi sahipleneceğim. İlk kedim haliyle endişeli olduğum pek çok konu var, çoğuna internetten araştırmalarla yanıt bulabildim tabi bazıları daha spesifik sorular internet derya deniz bulmak zor. Deneyimli arkadaşlar umarım zaman ayırıp tavsiye verebilecekleri konularda yardımcı olurlar.
1- 2-3 aylık bir kedi evde 7-8 saat yalnız kalabilir mi?
2- Yine 2-3 aylık bir kedi bol bol kucaklanıp tırnakları düzenli olarak kesilirse ilerde büyüdüğünde tırnakları kesilirken uslu uslu duran, onun keyfi dışındaki zamanlarda da sevilebilen bir kedi olur mu? Yani kişiliğini, davranışlarını küçüklüğünden itibaren şekillendirebilir miyim?

Çözüm
Kedi egitilemez, eger kendisi egitilmek istemiyorsa. Kucuk olcekte bir vahsi hayvandir kendileri.
6-7 aylik olduktan sonra karakteri oturmaya baslar. O zamana kadarki aliskanliklari degisiklik gosterebilir.
Yavru kedide en dikkat edilecek hususlar kakasini yapip yapamadigina bakmak. Eger yapamiyorsa bir pamugu ilik suyla islatip poposuna surun. Anneleri yavrularina boyle ogretiyor. Yemegi acik bufe olmali, gidip gelip yer.
Asla banyo yaptirmayin, gerek yok. Kendi kendisini temizler saglikli bir kedi.
Size alismasi icin zaman taniyin, hic bir seyde eger o istemiyorsa aceleci davranmayin, zamanla taslar yerine oturur.
Evde kendi kendine takilir o saatlerce. Surekli ilgi gostermeniz gerekmez. Kediler asiri derecede ozgurluklerine duskun bagimsiz bireylerdir. Benim kaka yaparken utanan kedim vardi, mecbur ustu kapanan kap aldim yapsin diye. Bakinca utaniyordu. Yumurtanin beyazini yemiyordu. Kirmizi et yemiyordu. Hic bir seyi devirmeden, uzerine basmadan balerin gibi yuruyordu. Baska bir kedimse hic umursamazca herkesin ortasinda kaka yapabiliyordu, yumurtayi sevmiyordu, kirmizi ete bayiliyordu ve esyalari masadan atip saskin gozlerle yercekimini izliyordu.
Hepsinin karakteri farkli farkli oluyor.
  1. Uygun ortam sağlarsanız kalır ama 1 ay çok küçük mama/biberon dengesini kurmalısınız.
  2. Çok üstüne gitmeyin nasıl yetiştirirseniz öyle gider ama kediler yavruyken gördükleri ilgi ile kendilerini geriye çekebiliyorlar. Ben kedilerimin tırnaklarını 3 senedir kesmiyorum sadece biraz kırılmamaları için bakım yapıyorum hiç tırmalamazlar. Bunun nedeni de küçükken asla onları sevmeye gitmedim hep onlar geldi ve tırnak çıkardıklarında ilgili cezayı verdim yada kızdım.

1 yaşında tosun gibi bir kedimiz var 2 aylık iken sokaktan bulduk yararlı bereli bir şekilde ve sahiplendik şuan maşallahı var ve zamanı geldiğinde 10 saat yalnız bıraktığımız oldu tabi bu 4-5 aylık iken gelişimi yani kişiliği tamamen size kalmış biz kendi halinde yani özgür bıraktık ve fazla sevgi istemesede arada mırıldanıyor zıplıyor. Yani onun nasıl davranacağı sizin vereceğiniz eğitime bağlı bizi öpüyor çünkü ona o şekilde öğrettik :)

Son düzenleme:
Yavruyken aldım benim sıpayı haliyle ev kalabalıktı ve ilgi manyağı ettik. Kendini asla sevdirmemeye başladı birini görse kaçar oldu o yüzden bu hatayı yapma o senin yanına gelmedikçe sen onun yanına gitme. Ben mama (gerçi bizim namıssız tavuk etinden başka bişey yemiyor), su kabı ve kumunu ayarlayıp 9-10 saat gelmediğim oluyor eve bi sıkıntı olmuyor şükür. Sıkıntılarına gelecek olursak her yeri tırmıklıyor (tırnaklarını kesiyorum) evde ne halı bıraktı ne koltuk her yer delik deşik :D tüy konusu da ayrı bir problem sürekli iki haftada bir traşına 50-75 TL vermek maddi olarak yoruyor insanı traş ettirmesen yeni yıkanmış kıyafetlerin bile üstü tüy hep.

Evden çıkar iken kedi sayımı eve gelince kedi sayımı. Ne günlerdi. 6 sene önce ev arkadaşımın aldığı kedi hamile geldi. 6 yavrudan dördü sağ kaldı.

Unutmayın kedinin kafasının geçtiği yerden kendisi de geçer. Bunun için evde yalnız bırakacaksanız sağlam ve güvenli bir ortam ayarlayınız. Sonra benim gibi 3 saat boyunca 4 yavru kediyi arar durursunuz. Sonrada en sonuncu sıpayı çekmecenin içinde bulursunuz.
Sütten kesilince hepsini dağıttık tabii ayrı konu. Ben ne kadar hayvan sevsem de köpek tarafıyım. Kedi soğuk geliyor. Her ne kadar bana soğuk gelseler de hepsi üstümde yatıyordu anası da dahil anlamış değilim.

Kedi egitilemez, eger kendisi egitilmek istemiyorsa. Kucuk olcekte bir vahsi hayvandir kendileri.
6-7 aylik olduktan sonra karakteri oturmaya baslar. O zamana kadarki aliskanliklari degisiklik gosterebilir.
Yavru kedide en dikkat edilecek hususlar kakasini yapip yapamadigina bakmak. Eger yapamiyorsa bir pamugu ilik suyla islatip poposuna surun. Anneleri yavrularina boyle ogretiyor. Yemegi acik bufe olmali, gidip gelip yer.
Asla banyo yaptirmayin, gerek yok. Kendi kendisini temizler saglikli bir kedi.
Size alismasi icin zaman taniyin, hic bir seyde eger o istemiyorsa aceleci davranmayin, zamanla taslar yerine oturur.
Evde kendi kendine takilir o saatlerce. Surekli ilgi gostermeniz gerekmez. Kediler asiri derecede ozgurluklerine duskun bagimsiz bireylerdir. Benim kaka yaparken utanan kedim vardi, mecbur ustu kapanan kap aldim yapsin diye. Bakinca utaniyordu. Yumurtanin beyazini yemiyordu. Kirmizi et yemiyordu. Hic bir seyi devirmeden, uzerine basmadan balerin gibi yuruyordu. Baska bir kedimse hic umursamazca herkesin ortasinda kaka yapabiliyordu, yumurtayi sevmiyordu, kirmizi ete bayiliyordu ve esyalari masadan atip saskin gozlerle yercekimini izliyordu.
Hepsinin karakteri farkli farkli oluyor.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı