Rehber Kedi Sahiplenme ve Bakımı

Kedinin ne olduğunu yazsaymışsın keşke.
Bir örnekle açıklayayım mesela köpek sizin için karşılıksız sevgi hayvanıdır. Canınız istediğinde gidip sevebilirsiniz. Kedi için siz karşılıksız sevgi hayvanı olursunuz. Canı istediğinde gelir sizi sever. Siz onun kölesi o sizin sahibinizdir

Benim de küçük bir kızım var sokaktan sahiplendim görür görmez evime aldım onu çok araştırıp çok göz gezdirdim kedi ile ilgili konulara, tavsiyelere gayet güzel bir rehber olmuş elinize yüreğinize sağlık. Dört buçuk beş aylık sanırım kedim (sahiplendiğim de sanırım iki aylıktı) kilosu şuan 1.200-250 gr civarın da yeter bir kilodur değil mi ?

Dosya Ekleri

• IMG20220513191701.jpg
    68 KB · Görüntüleme: 30

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim. Tek gayem sizin gibi güzel yürekli insanların sokaktan bir evlat sahiplendiğinde doğru bilgi ile evladına bakmasıdır. Kilosu gayet yeterli, zaten bir kedi 5,5 kilonun üstünü görürse obezite yoluna giriyor. Kilolu kediler çok tatlı görünseler de kilo kediler için iyi değildir.

12 Sene yaşayan kedim vardı, en büyük hatam, uygun fiyatlı mama ile beslemekti. Sirozdan dolayı öldü kara pisim.

Kedi besleyen arkadaşlara nacizane tavsiyem, ucuz mamalar almayın. Onun yerine ev yemeği yesin hayvan daha sağlıklı olur. Yiyecek konusunda dikkat etseydim belki bir kaç sene daha yaşardı ama bakıma muhtaç olurdu. Neyse ki çok acı çekmeden verdi son nefesini.

Kaybınız için çok üzgünüm, keşke herkes mamanın ne kadar önemli bir etken olduğunun farkına varsa.

Hocam merhaba rehberinizi okudum emeğinize sağlık şöyle bir sorum olacaktı kedim inanılmaz bir şekilde ısırmaya başladı (1-1.5 aylık bir kedi) ciddi anlamda uyurken oyun oynarken ne yaparsam yapayım direkt gelip ısırıyor acaba ilgisiz miyim diye düşündüm yanına gidip sevdiğim zaman bile ısırıyor ve bu ısırıklar oyun ısırığı değil gücünün yettiği kadar sıkıyor dişlerini elimi çekmiyorum bir av olarak algılayıp daha fazla ısırmasın diye ama fark etmiyor bu sabahta uyurken gelip yüzümü ısırdı sıçrayarak uyandım ve yataktan uzaklaştı sonra tahammülüm kalmadı ve yastık fırlattım o andan beri artık hiç yanıma gelmiyor mırlamıyor yanına gittiğimde ya kaçıyor ya ısırıyor biraz vicdan azabı çekiyorum acaba küsmüş olabilir mi ve hiç huyu değil normalde ama ilk defa kumu dışında bir yere mindere tuvaletini yapmış tepki olarak yaptığı bir şey olabilir mi ne yapmam lazım hocam beslemek istiyorum ama böyle hırçın bir kedi ile nereye kadar.

Öncelikle aramıza hoş geldiniz

Hocam bu kedi beslerken karşılaşılması en muhtemel olaylardan biri. o ısırıklar ne kadar sert olursa olsun oyun ısırığı buna emin olun. Sadece kendince oyun oynuyor. Yavrunuza en kısa zamanda bir peluş oyuncak alın onu ısırmaya alıştırın. Ayrıca elinize ve vücudunuza ısırmaya geldiğinde ona arkanızı dönün iletişimi kesin ve istemediğinizi gösterin. Isırmaya geldiğinde adını yüksek ses ile söyleyin ve burnuna üç orta parmağınızla hafifçe vurun. Kağıt üzerinde bunun önüne geçme yöntemleri bunlardır ancak kedidir ne yapsa yeridir. Bu durumlara alışmalısınız zira kedi beslemek sanıldığı kadar da kolay değil. Bu davranışları yaparsa dediklerimi uygulayın. Dışarıya tuvalet yapma olayı ise kesinlikle bir tepki, yapmanız gereken olağan davranmak ve zamana bırakmak.

Muhteşem bir rehber. Teşekkür ederim, aklımda soru işareti kalmadı. Okumuştum ancak hastaneye gitmem gerektiği için hemen teşekkür edemedim. Sağolun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…