Rehber Kedi Sahiplenme ve Bakımı

Muhteşem bir rehber. Teşekkür ederim, aklımda soru işareti kalmadı. Okumuştum ancak hastaneye gitmem gerektiği için hemen teşekkür edemedim. Sağ olun :)
Rica ederim hocam, sizin gibi yeni evlat sahiplenenlere bir nebze faydam olabiliyorsa ne mutlu. Amacım da zaten bu :)

Birçok nedeni olabilir, sizi görünce susuyorsa en başta aklıma sıkılmış olabileceği geliyor. Ayrıca acıkmış ve mama istiyor da olabilir. Mama saatleri düzenli değilse, yaş aralığını kriter alarak günde 2 kere aynı saatlerde mama yemeye onu alıştırın. Böylece farklı saatlerde mama istemez.
Hocam bizim kedi bu aralar çok fazla miyavlıyor bizi görünce susuyor nedendir?

Bende düşünüyordum ama mama aşı vb masraflar bu devirde özellikle el yakıyor.

Sizden net ve tavsiye.
1- sokaktan 1 kedi sahiplenmeniz.
Fakat bakımı masrafı fazla. Lütfen bakamayacak durumda olma riski varsa hiç beslemeyi düşünmeyiniz.
Hayvanın günahına girmeyin bir de yavru annesi filen veya yavru kardeşlerinden ayırmayın.
Mamalar filen kalitesiz cok var piyasada. Kaliteli markalar filen lazım. Güvenilir bilindik kliniklere gitmeniz lazım.

Aşı mama masraflarını karşılayamayacaksanız, tüy dökmesini, koltukları perdeleri tırmalamasını, yırtmasını, kablolarınızı kemirmesini, 1,2 ay aralıklarlarla evin herhangi bir yerine kusmasını dert edecekseniz ki sadece sizin dert edip etmemeniz önemli değil, evde diğer yaşayanlarda var, kısırlaştırmayacaksanız, sonra sıkılıp sokağa ölüme terkedecekseniz kedi sahiplenmeyin.

kedim var adıda minnoş 7 sene once sokakta 4 haftalıkken dedemle her tarafı intihap ve kesin hastaydı o zaman 1300 tl para biriktirdim 4 senemi almıştı o parayı biriktirmek sonra o kediyi buldum vetenirele goturmek istiyordum annemgil o zaman kedi gider diye çok onemsememişti dedemin kahveanesinin yakınında vetenirer vardı oraya dedemle bazen hafta sonları kahveanesine giderdim o gün gizlice kediyide aldım ve dede hayvanlara bakabilirmiyim vetenirere deyip gittim ve kedimide goturdum tum aşılarını yaptırdım ama kısırlaştırmayı unuttum ve geri dondum dedeme soyledim oda oğlum keşke bana soyleseydin ben yaptırırdım dedi ve eve gittik annemgile 1 hafta soylmedim artık zamanı geldi ve soyledim onalr ise kızmadı ne yazıkki kısırlaştırmadıgım için bide kız her sene yavru 2 yaşından sonra her sene yavrusu oluyor 1 yaz 1 kış kışındakinler gelişmemiş olup ölüyor ama yazındakıinler tosun gibi oluyor 20 den fazla yavrusu olmustur bazıları kaçtı ev mustakil bu arada bazıları yaşıyor yine doğurdu bu yaz o benim çoçuğum gibi halen bakıp besliyom ilk gündeki gibi yaşlandı biraz ona birşey olursa onun etkisinden unutamam. buda benim kedimle yaşadıklarımı anlattım kısaca ltf oku

@LOTR Manyağı okurmusun acaba

Çok güzel bir rehber olmuş. Elinize emeğinize sağlık. Bende sokakta bulduğum 2 haftalık bir erkek kedi sahiplendim. Şu an 4 aylık olacak.

Şöyle tatlı bir fotosunu da bırakayım 😄
Eki Görüntüle 1193514
@LOTR Manyağı Aradan baya zaman geçmiş hocam. Sarman yavru kediyle [Luna] birlikte zaman içinde sokakta bulduğum biri erkek beyaz tekir [Marty], dişi mavi rus [Mila] 2 kediyi de sahiplendim. Filoyu büyüttük yani anlayacağınız :)

Benim sarman 1 yaşına girmeye yakın Marty'i 1.5 aylıkken buldum. Annesi terk etmişti çocukların elindeydi sesi hiç çıkmıyordu ve kemiklerinde ağrılar olduğu için çok hareket edemiyordu. 2 aya kadar iyi bakım ve tedavisiyle birlikte kemiklerindeki ağrılar gitti, sesi tamamen açıldı. Bizim Luna ile çok iyi arkadaş oldular.

Marty 6 aylık olmaya yakın dışarıda Mila'yı 7-8 aylıkken buldum. Hali perişandı birisi mi dışarı attı anlayamadık. Eve getirdiğim gibi ortama hemen alıştı sadece evdeki tekirlere alışması 1 haftayı buldu :D Ağzında kötü bir yara oluşmuştu onu iyileştirmek için çok fazla tedavi denedik en son olarak bağışıklık güçlendirici iğnesi yaptıktan 2 hafta sonra yarası tamamen kapanmaya başladı. Ağız yarasının iyileştirmek için 3-4 aylık bir tedavi dönemi oldu.

Tüm kedilerimi kısırlaştırdım. Sağlık durumları iyi ve inşallah ömürleri uzun olur.

Tabi ben eve 3 tane aldım dışarıdakiler artık umrumda değil demedim hocam. Dışarıda yaklaşık her gün 15 kediye mama veriyorum. Bu süreçte dışarıda baktığım bir çok kediyi kaybettim. Hastaları buldukça veterinere götürüp tedavilerini yaptırıyorum.

Bildirimlerde konuyu görünce yazmak istedim hocam :)
asdfds.jpgWhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 14.00.24_45311531.jpgWhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 14.01.09_02351e47.jpgWhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 14.02.06_a0386078.jpgWhatsApp Görsel 2023-11-23 saat 14.02.42_dc81d413.jpg

@LOTR Manyağı Aradan baya zaman geçmiş hocam. Sarman yavru kediyle [Luna] birlikte zaman içinde sokakta bulduğum biri erkek beyaz tekir [Marty], dişi mavi rus [Mila] 2 kediyi de sahiplendim. Filoyu büyüttük yani anlayacağınız :)

Benim sarman 1 yaşına girmeye yakın Marty'i 1.5 aylıkken buldum. Annesi terk etmişti çocukların elindeydi sesi hiç çıkmıyordu ve kemiklerinde ağrılar olduğu için çok hareket edemiyordu. 2 aya kadar iyi bakım ve tedavisiyle birlikte kemiklerindeki ağrılar gitti, sesi tamamen açıldı. Bizim Luna ile çok iyi arkadaş oldular.

Marty 6 aylık olmaya yakın dışarıda Mila'yı 7-8 aylıkken buldum. Hali perişandı birisi mi dışarı attı anlayamadık. Eve getirdiğim gibi ortama hemen alıştı sadece evdeki tekirlere alışması 1 haftayı buldu :D Ağzında kötü bir yara oluşmuştu onu iyileştirmek için çok fazla tedavi denedik en son olarak bağışıklık güçlendirici iğnesi yaptıktan 2 hafta sonra yarası tamamen kapanmaya başladı. Ağız yarasının iyileştirmek için 3-4 aylık bir tedavi dönemi oldu.

Tüm kedilerimi kısırlaştırdım. Sağlık durumları iyi ve inşallah ömürleri uzun olur.

Tabi ben eve 3 tane aldım dışarıdakiler artık umrumda değil demedim hocam. Dışarıda yaklaşık her gün 15 kediye mama veriyorum. Bu süreçte dışarıda baktığım bir çok kediyi kaybettim. Hastaları buldukça veterinere götürüp tedavilerini yaptırıyorum.

Bildirimlerde konuyu görünce yazmak istedim hocam :)
Eki Görüntüle 2027507Eki Görüntüle 2027508Eki Görüntüle 2027509Eki Görüntüle 2027510Eki Görüntüle 2027511
Size kalpten teşekkür ediyorum, bu evlatlara sırtınızı dönmediğiniz ve onlara yuva olduğunuz için. Önümüz kış, mama stoklarımı şimdiden yaptım. Elbette hepsine yetişemeyecek yaptıklarımız ancak sokakta kaç tanesini doyursak bizim için zaferdir bu. Tekrar teşekkür ederim bu güzel yazınız için, sevgiler.

Yeni konular

Geri
Yukarı