Kedi tırmalamasından kuduz olunur mu?

Eğer kuduz ise sorun olur çünkü bir gün içinde kötü bir duruma geliyor.
Zaman kaybetmeden hastaneye git.
O zaman şöyle bir güncelleme yapayım, değerli arkadaşlarımın yorumlarını dikkate katarak (biraz da yusufyusuf çekmemle) şehir hastanesine giderek 1. doz aşımı oldum. Kuduz virüsünü kapmış olup olmamak umurumda değil, size ne kadar rahatladığımı anlatamam. En azından gece rahat yatabileceğim.

O zaman şöyle bir güncelleme yapayım, değerli arkadaşlarımın yorumlarını dikkate katarak (biraz da yusufyusuf çekmemle) şehir hastanesine giderek 1. doz aşımı oldum. Kuduz virüsünü kapmış olup olmamak umurumda değil, size ne kadar rahatladığımı anlatamam. En azından gece rahat yatabileceğim.

Geçmiş olsun en doğrusunu yaptınız. Bu iş riske atılacak bir şey değil.

En doğrusu hocam hayırlı olsun diğer dozların tarihini de geçirmeyin.

Geçmiş olsun dostum.

Arkadaşlar bugün saat 4 civarı park gibi bir yerde yatan bir kedi vardı. Benim de kedilere çocukluktan beri zaafım var, sevmeden duramıyorum maalesef. Yanına yavaşça yaklaştım, sevip okşadım. Fakat fark etmeden onu rahatsız ettim. Elimle kafasını severken fazla aşağıya indim ve kedinin göbek kısmına dokundum. O da ani bir korkuyla elimi tırmaladı. Kedi zayıf değildi ve hastalıklı görünmüyordu. Tırmaladığı an çok az miktarda elim kanadı (toplasak 1 damla bile etmez). O an sabunla yıkayamayacağım veya kolonya süremeyeceğim için yanımdaki ıslak mendille elimi iyice temizledim. Yaklaşık 45 dakika - 1 saat sonra eve geldim. Elimi önce bol su ile yıkadım, sonra bolca kolonya ile mikrobunu almaya çalıştım. Fakat içime sinmedi ve bulunduğum ilçedeki devlet hastanesinin servisine gittim. Hastanede kuduz aşısı kalmadığını, bu yüzden il hastanesine yönlendirdiler. Fakat bugün maalesef oraya gidemem.

Sizce ne yapmalıyım? Tırmalama izinin boyu yaklaşık 1 cm, derinliği de aşırı küçük sadece derinin üstünde bir yara var. Sizce ne yapmalıyım? Kuduz olmuş olabilir miyim? Yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. E yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. En azından yarın hastaneye gitsem, yarına kadar sıkıntı yaşar mıyım?

Şunu da eklemek istiyorum, biraz araştırma yaptım ve bunlardan bahsediliyor sitelerde ve videolarda. Kedide bir huzursuzluk yoktu gayet minnoş bir şekilde yatıyordu. Görüntüsü gayet sağlıklıydı, tüyleri yumuşacıktı. Gözlerinde bir sorun yoktu (kızarıklık vs.). Ağzında salya veya köpürme yoktu.

Büyük ihtimalle kuduz değil ama sen yine de git aşını ol. Tedbiri elden bırakmamak gerekir. Mahallelerde başı boş gezen köpek kedilerinde sürekli kontrol edilmesi gerekiyor barınaklar tarafından fakat bu konuda çok da bir önlem alınmıyor maalesef...

Büyük ihtimalle kuduz değil ama sen yine de git aşını ol. Tedbiri elden bırakmamak gerekir. Mahallelerde başı boş gezen köpek kedilerinde sürekli kontrol edilmesi gerekiyor barınaklar tarafından fakat bu konuda çok da bir önlem alınmıyor maalesef...
Maalesef çok haklısınız. Keşke sokaktaki hayvanlarımıza daha çok değer verilse. Düzenli kontrol ve aşıları yapılsa da biz de hayvan severler olarak gönlümüz rahat bir şekilde onlarla ilgilenebilip sevgimizi gösterebilsek.

Geçmiş olsun dostum.
Hiç risk alma. Kuduz aşısı ol. Kuduz aşısının yan etkileri olacak ama çok uzun sürmez.
Herkesin yorumları için teşekkür ediyorum. Doğru olanı yaptığımı düşünüyorum, çünkü bu işin şakası yok. Eğer bir gün böyle bir şey yaşayıp bu konuyu baştan sona okuyacak bir arkadaşım varsa ona şunu söylemek istiyorum: En ufak çizik bile olsa gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Riske atabileceğiniz bir durum değil. Aşıyı olduğum andan itibaren içim huzurla doldu. Kuduz virüsünü kapmamış olsanız bile aklınızdaki en ufak soru işaretini taşımaktansa 4 doz aşınızı olup sapasağlam oturmanızı tavsiye edeceğim. Konuya katılıp fikrini belirten herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Herkese iyi forumlar.

Geri
Yukarı