Kedi tırmalamasından kuduz olunur mu?

dürümkıs

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar bugün saat 4 civarı park gibi bir yerde yatan bir kedi vardı. Benim de kedilere çocukluktan beri zaafım var, sevmeden duramıyorum maalesef. Yanına yavaşça yaklaştım, sevip okşadım. Fakat fark etmeden onu rahatsız ettim. Elimle kafasını severken fazla aşağıya indim ve kedinin göbek kısmına dokundum. O da ani bir korkuyla elimi tırmaladı. Kedi zayıf değildi ve hastalıklı görünmüyordu. Tırmaladığı an çok az miktarda elim kanadı (toplasak 1 damla bile etmez). O an sabunla yıkayamayacağım veya kolonya süremeyeceğim için yanımdaki ıslak mendille elimi iyice temizledim. Yaklaşık 45 dakika - 1 saat sonra eve geldim. Elimi önce bol su ile yıkadım, sonra bolca kolonya ile mikrobunu almaya çalıştım. Fakat içime sinmedi ve bulunduğum ilçedeki devlet hastanesinin servisine gittim. Hastanede kuduz aşısı kalmadığını, bu yüzden il hastanesine yönlendirdiler. Fakat bugün maalesef oraya gidemem.

Sizce ne yapmalıyım? Tırmalama izinin boyu yaklaşık 1 cm, derinliği de aşırı küçük sadece derinin üstünde bir yara var. Sizce ne yapmalıyım? Kuduz olmuş olabilir miyim? Yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. E Yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. En azından yarın hastaneye gitsem, yarına kadar sıkıntı yaşar mıyım?

Şunu da eklemek istiyorum, biraz araştırma yaptım ve bunlardan bahsediliyor sitelerde ve videolarda. Kedide bir huzursuzluk yoktu gayet minnoş bir şekilde yatıyordu. Görüntüsü gayet sağlıklıydı, tüyleri yumuşacıktı. Gözlerinde bir sorun yoktu (kızarıklık vs.). Ağzında salya veya köpürme yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Vallahi belli olmaz her ihtimale karşı yaptırın. Şimdi birisi yüzünden yaptırmazsanız. O kişi yüzünden belki de kötü şeyler yaşanacak.

Arkadaşlar bugün saat 4 civarı park gibi bir yerde yatan bir kedi vardı. Benim de kedilere çocukluktan beri zaafım var, sevmeden duramıyorum maalesef. Yanına yavaşça yaklaştım, sevip okşadım. Fakat fark etmeden onu rahatsız ettim. Elimle kafasını severken fazla aşağıya indim ve kedinin göbek kısmına dokundum. O da ani bir korkuyla elimi tırmaladı. Kedi zayıf değildi ve hastalıklı görünmüyordu. Tırmaladığı an çok az miktarda elim kanadı (toplasak 1 damla bile etmez). O an sabunla yıkayamayacağım veya kolonya süremeyeceğim için yanımdaki ıslak mendille elimi iyice temizledim. Yaklaşık 45 dakika - 1 saat sonra eve geldim. Elimi önce bol su ile yıkadım, sonra bolca kolonya ile mikrobunu almaya çalıştım. Fakat içime sinmedi ve bulunduğum ilçedeki devlet hastanesinin servisine gittim. Hastanede kuduz aşısı kalmadığını, bu yüzden il hastanesine yönlendirdiler. Fakat bugün maalesef oraya gidemem.

Sizce ne yapmalıyım? Tırmalama izinin boyu yaklaşık 1 cm, derinliği de aşırı küçük sadece derinin üstünde bir yara var. Sizce ne yapmalıyım? Kuduz olmuş olabilir miyim? Yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. E yara çok küçük fakat içim rahat etmiyor. En azından yarın hastaneye gitsem, yarına kadar sıkıntı yaşar mıyım?

Şunu da eklemek istiyorum, biraz araştırma yaptım ve bunlardan bahsediliyor sitelerde ve videolarda. Kedide bir huzursuzluk yoktu gayet minnoş bir şekilde yatıyordu. Görüntüsü gayet sağlıklıydı, tüyleri yumuşacıktı. Gözlerinde bir sorun yoktu (kızarıklık vs.). Ağzında salya veya köpürme yoktu.

Sabunla tırmalanan yeri yıka dezenfektan sür bir şey olmaz kuduz salyasından bulaşıyor.

Peki yarın gitsem aşı olmaya sizce bir sorun olur mu 1 gün beklemiş olmam, yarın sabahtan giderim il hastanesine. Şehir hastanesi yakın olsa hemen şimdi giderim fakat öyle değil maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı