Kedim çişini etrafa yapıyor

Merhaba. Şu ana kadar toplam 15 kedi baktık ve şu an güncel olarak 7 kedi bakıyoruz. Sorunu yaşadığımız kedi 3 yaşında kakasını tuvalete yapıyor ama çişini etrafa yapıyor etrafa yapmakla kalmıyor kendine yerler seçti evde sadece o bölgelere yapıyor ve o bölge sayısı 10'dan fazla (daha keşfedebildiğimiz.) İlk başta tutamadığını düşünmüştük ama sadece bazı bölgelere özel olarak gidip yaptığı için bunu eledik bunu düşünmemizin sebebi küçükken aldığımız yerde bazı kediler falan ona saldırınca olduğu yerde durup altına yapmaya başlıyormuş. Eğer çözümü bilen varsa söylerse çok sevinirim günde günde 3-4 kere sidik temizlemek zorunda kalıyoruz.

Hocam benim kedimde aynı problem vardı. 2 senedir erkek bir kedi bakıyorum 6 ay önce çiftleşme dönemi geldiği için dişi getirdim ve ona da bakmaya başladım kedim ilk başta dişiye alışamadı, her yer sidik kokuyordu her yere işemişti. (bana veteriner alışmadığından dolayı çiş yapıyor evinin kendi yeri olduğunu göstermeye çalışıyor dedi) Tüm yataklar filan mahvolmuştu, sonra bu gitgide azaldı. Daha sonra dişi kedimde kızana girince çiftleştiler alıştılar birbirlerine şu an hiç öyle şeyler olmuyor. Belki sizinki de bir kediye alışamamıştır.

Hocam benim kedimde aynı problem vardı. 2 senedir erkek bir kedi bakıyorum 6 ay önce çiftleşme dönemi geldiği için dişi getirdim ve ona da bakmaya başladım kedim ilk başta dişiye alışamadı, her yer sidik kokuyordu her yere işemişti. (bana veteriner alışmadığından dolayı çiş yapıyor evinin kendi yeri olduğunu göstermeye çalışıyor dedi) tüm yataklar filan mahvolmuştu, sonra bu gitgide azaldı. Daha sonra dişi kedimde kızana girince çiftleştiler alıştılar birbirlerine şu an hiç öyle şeyler olmuyor. Belki sizinki de bir kediye alışamamıştır.

Hmm evet alışamamış olabilir ama kısır ondan dolayı bilmiyorum yer belirleme şeyler ivar mı bilmiyorum.

Merhaba. Şu ana kadar toplam 15 kedi baktık ve şu an güncel olarak 7 kedi bakıyoruz. Sorunu yaşadığımız kedi 3 yaşında kakasını tuvalete yapıyor ama çişini etrafa yapıyor etrafa yapmakla kalmıyor kendine yerler seçti evde sadece o bölgelere yapıyor ve o bölge sayısı 10'dan fazla (daha keşfedebildiğimiz.) İlk başta tutamadığını düşünmüştük ama sadece bazı bölgelere özel olarak gidip yaptığı için bunu eledik bunu düşünmemizin sebebi küçükken aldığımız yerde bazı kediler falan ona saldırınca olduğu yerde durup altına yapmaya başlıyormuş. Eğer çözümü bilen varsa söylerse çok sevinirim günde günde 3-4 kere sidik temizlemek zorunda kalıyoruz.
Merhaba, size iki varsayımda bulunabilirim. Birincisi kedinizin idrar yolu hastalıkları olabilir. Bu gibi hastalıklarda kediler kuma tuvaletini yapmazlar zira bölgeleri tahriş olmuştur. Bunun için veterinere baktırmanız gerekiyor, tahlil vs. Ayrıca kumunu beğenmemiştir derdim ama kakasını yaptığını söylediğiniz için bu seçeneği eleyip daha önce çişini yaptığı yerlerin kokusuna gidiyor diyeceğim. O bölgeleri sirkeli su ile koku tamamen çıkana kadar temizleyip yaptığı tüm yerleri kapatmaya çalışın ve onu çişi için kumuma mahkum edin. Şimdilik önerilerim bunlar.

Merhaba, size iki varsayımda bulunabilirim. Birincisi kedinizin idrar yolu hastalıkları olabilir. Bu gibi hastalıklarda kediler kuma tuvaletini yapmazlar zira bölgeleri tahriş olmuştur. Bunun için veterinere baktırmanız gerekiyor, tahlil vs. ayrıca kumunu beğenmemiştir derdim ama kakasını yaptığını söylediğiniz için bu seçeneği eleyip daha önce çişini yaptığı yerlerin kokusuna gidiyor diyeceğim. O bölgeleri sirkeli su ile koku tamamen çıkana kadar temizleyip yaptığı tüm yerleri kapatmaya çalışın ve onu çişi için kumuma mahkum edin. Şimdilik önerilerim bunlar.

Hocam özel kedi koku gidericileri bile aldık işediği yerler mis gibi kokuyor sirke mirke karbonat falan her şeyi döküyoruz ona rağmen gene geliyor. Ve anlamadığım şekilde ben evde Tekken yapmıyor ama annem veya ablam evdeyse yapıyor bunu da yeni keşfettik.

Hocam özel kedi koku gidericileri bile aldık işediği yerler mis gibi kokuyor sirke mirke karbonat falan her şeyi döküyoruz ona rağmen gene geliyor. Ve anlamadığım şekilde ben evde Tekken yapmıyor ama annem veya ablam evdeyse yapıyor bunu da yeni keşfettik.
Peki herhangi bir idrar yolu hastalığı var mı diye sordurdunuz mu veterinerinize?

Çok fazla kediniz var. Belki kediniz kendine özel alan bulamıyor ve isaretliyor olabilir. Ya da kızışıyor olabilir, kısır kendilerinde bu tür davranislar sergilediği oluyor şu an benim kesimde her yere isiyor.

Ben işediği yerin üstüne mama kaplarını koymuştum ve o bölgeye işememeye başlamıştı. Bir de veterinere sorduğumda kediyi kızdırmayın, o yüzden de işiyor olabilir demişti.

Yeni konular

Geri
Yukarı