Kedim uyurken sürekli bana bakıyor

Nedense gözüme küçük geldi ama maşallah pek güzel :). Aşılarını kısırlaştırmayı falan ihmal etmezseniz, uzun yıllar size dostluk eder inşallah :).
Sağolun hocam. Kedilerden anlıyorsunuz sanırım, hocam sürekli yanımda yatmak istiyor yatağına yatırıyorum gene yanıma geliyor ben de daha yeni aldık huyunu falan pek anlamamışımdır ve sonuçta kedidir gece oyun ister tırmalar falan diye uyutmuyor hatta onu başka odada uyutmaya çalışıyorum. Yanlış mı yapıyorum?

Sağ olun hocam. Kedilerden anlıyorsunuz sanırım, hocam sürekli yanımda yatmak istiyor yatağına yatırıyorum gene yanıma geliyor ben de daha yeni aldık huyunu falan pek anlamamışımdır ve sonuçta kedidir gece oyun ister tırmalar falan diye uyutmuyor hatta onu başka odada uyutmaya çalışıyorum. Yanlış mı yapıyorum?

Öncelikle kedi yatağı diye bir şey yok önce bunu kabullenin, kedi nereye yatarsa yatağı orası olur, sizin masanız, koltuğunuz, saksınız, kapı eşiği, terliğin üstü, TV ünitesi vs. kedi nereye isterse oraya yatar, istediğiniz kadar taşıyın o rahat ettiği yeri bulur oraya yatar. Bırakın hayvan alışma sürecinde her yeri denesin beğendiği yere yatsın.

Benim kedim de ilk 1 hafta sürekli yanıma yattı gece o benim yanıma yatıyordu ben yerimi değiştiriyordum üstüne yatmayayım diye 1 saat sonra yine tepemde buluyordum ama artık yan yana da yatıyoruz ayrı da ben onu ezmiyorum o ezilmiyor anlaşıyoruz.

Tırmalamaya gelince bir süre her yerinizi çizecek hatta ısıracak, bundan kaçış yok, size alıştıkça ve biraz büyüdükçe pençelerini kontrol eder "daha az" çizer ama yine çizer.

Başka odada yatırma, evin bazı bölümlerine sokmama, bazı yerlere çıkartmama gibi şeyler önemli, mesela balkona çıkartmayın, sürekli penceresi açık odaya çok sokmayın, yukarıdan yarım açılan penceresi olan odaya "hiç" sokmayın (bu pencereler kediler için ölümcül), kediniz büyüdükçe evi daha geniş kullanır ama şu an sizi tanımaya çalışıyor bırakın yatsın yanınıza, çok deli uyumuyorsanız sıkıntı olmaz, ama çok rahatsız oluyorsanız başka oda da yatabilir.

Öncelikle kedi yatağı diye bir şey yok önce bunu kabullenin, kedi nereye yatarsa yatağı orası olur, sizin masanız, koltuğunuz, saksınız, kapı eşiği, terliğin üstü, TV ünitesi vs. kedi nereye isterse oraya yatar, istediğiniz kadar taşıyın o rahat ettiği yeri bulur oraya yatar. Bırakın hayvan alışma sürecinde her yeri denesin beğendiği yere yatsın.

Benim kedim de ilk 1 hafta sürekli yanıma yattı gece o benim yanıma yatıyordu ben yerimi değiştiriyordum üstüne yatmayayım diye 1 saat sonra yine tepemde buluyordum ama artık yan yana da yatıyoruz ayrı da ben onu ezmiyorum o ezilmiyor anlaşıyoruz.

Tırmalamaya gelince bir süre her yerinizi çizecek hatta ısıracak, bundan kaçış yok, size alıştıkça ve biraz büyüdükçe pençelerini kontrol eder "daha az" çizer ama yine çizer.

Başka odada yatırma, evin bazı bölümlerine sokmama, bazı yerlere çıkartmama gibi şeyler önemli, mesela balkona çıkartmayın, sürekli penceresi açık odaya çok sokmayın, yukarıdan yarım açılan penceresi olan odaya "hiç" sokmayın (bu pencereler kediler için ölümcül), kediniz büyüdükçe evi daha geniş kullanır ama şu an sizi tanımaya çalışıyor bırakın yatsın yanınıza, çok deli uyumuyorsanız sıkıntı olmaz, ama çok rahatsız oluyorsanız başka oda da yatabilir.
Hocam açıkcası biraz deli yatıyorum ama tek başıma yatarken değil biriyle veya da bişeyle yatarken çok deli yatıyorum. Balkona çıkarmamaya çok uğraşıyorum ama o pek elimde değil kedim oturma odasını çok seviyor ve bende genelde orda durduğum için ve malum havalar çok sıcak olduğundan dolayı oturduğum yerde terliyorum, bundan dolayı balkonu açıyorum oda hep oralarda takılıyor ve her ne kadar balkondan çıkarsamda o yine balkona giriyor ben de tek çare balkonu kapatıyorum. Üstü açılan pencerelere gelirsek hocam şuan benim odam da üstü açılan pencerem var ama zaten önünde perde falan var oyüzden pencerenin açık kısmını göremiyor ve pencere yatağımın hemen yanında. Oyun oynarken falan ısırıyor, tırmalıyor ve yalıyor ki onlar normal zaten ki çok acıtmıyor zaten sadece gece uyurken gözümü oyuncak sanar falan onu tırmalar diye korkuyorum bir yerde okumuştum yoksa çok fazla yatmak istiyorum geliyor sırnaşıyor masum masum bakıyor.

Kedinizin zamanı gelince kısırlaştırmayı unutmayın, aksini söyleyenlere kulak asmayın, isterseniz internette kısırlaştırma ile ilgili araştırma yapabilirsiniz. Kedinizin evden kaçmaması için, hayat kalitesinin artması için bu çok önemli, son günlerde kısırlaştırmaya karşı çok kişi görüyorum ondan üstünde duruyorum :).

Geri
Yukarı