Kedinin genital bölgesini yalaması normal mi?

Zeki Fırıldak

Hectopat
Selam, sokakta gezerken bir kedi bulup sahiplendim ve evime aldım ve odamda otururken yatağıma baktım ve kedim cinsel organıyla oynuyordu. Bu normal bir şey mi dişi bir kedi mi istiyor?

[

IMG-20220510-WA0006.jpg

/SPOILER]

Son düzenleyen: Moderatör:
Kedi ve köpeğim sık sık cinsel organını yalıyor, neden olabilir ?

Köpekler özellikle de kediler zaman zaman kendilerini temizlemek amacıyla vücutlarının birçok yerini yaladıkları gibi genital bölgelerini de yalarlar. Bu patolojik bir durum değil, tamamen fizyolojik-içgüdüsel bir davranıştır. Ancak bu bölgeleri sıklıkla yalayıp, bazen de kaşımaları veya tırmalamaları vücutta alerjik bazı hastalıkların var olabileceğinin göstergesi olabileceği gibi, özellikle kedilerde yaygın olarak gözlenen idrar yollarında tıkanıklık (taş, kum) ihtimalini akla getirmelidir. Bu durumdaki kedilerin, sık sık işeme pozisyonu alıp, idrarını yapamadıkları, ya da damla damla yaptıkları gözlenir. Eğer bu belirtilerin yanında idrarın renginde de bulanıklık görülürse mutlaka Veteriner Hekim’e başvurmalısınız. Bu duruma gelmeden önce hayvan sahipleri, ev hayvanlarının idrar ve dışkılama durumlarını titizlikle gözlemeli, normalden aykırı bir davranışlarını gördüklerinde hekimle temas kurmalıdırlar.

Kaynak

Bu arada boyunu kontrol ediyor da olabilir. Bir cetvel iş görecektir (!)

Yeni konular

Geri
Yukarı