Kediye çip taktırılmazsa ne olur?

31 Aralıktan sonra cezası var demişsiniz de sorması ayıp Devlet benim evde kedi beslediğimi nereden bilecek?
Veterinerlerde çipi okuyan alet var. 31 Aralıktan sonra her gelen hayvanın çipi neredeyse oraya tutup okutuyor bizim T.C. gibi her bilgileri çıkıyor eğer çip yoksa bakanlığa bildiriyorlar size de ceza geliyor.

Bu çip taktırmanın maliyeti ne kadar?

Taktırmazsanız cezası var. Birkaç ay önce biz 75 TL'ye taktırmıştık ama şu an kesin daha pahalıdır.

Maalesef zorunlu taktırmak. Eğer taktırmazsanız veterinere götürdüğünüz zaman takılmadığını bildirecekler ve ceza yazacaklar. Üstüne çip olmayan hayvanın tedavisini yaptıramayacaksınız. Çip ile beraber karneler de değişiyor. Kediniz hastalandığı zaman sıkıntı yaşarsınız. Ben de taktırmak istemiyorum ama uymak zorunda kalacağız. Bizim burada 200-300TL arası takıyorlar.

Ayrıca artık bakamadığınız hayvanı sahiplendirmek istediğinizde Tarım ve Orman Bakanlığına gidip imza ile sahiplendireceksiniz. Sokağa atamayacaksınız, ki bu bakımdan çok iyi bir uygulama. Evcil hayvanların artık tamamen kimliği olmuş olacak.

Kuduz ülkede ciddi hale gelmeden tüm sokak hayvanlarına takıp sonra evdekilere gelsinler. Şaka gibiler. Ilerde sokak köpekleri sayısı iyice arttıkça takarlar artık.

Yeni konular

Geri
Yukarı