Kediyi gece odaya kapatmak sorun olur mu?

Asıl senin kedinin ksinden haberin yok. Ne potansiyalinden bahsediyorsun? Scottish kedi cinsleri arasında en sakin olanıdır. Arkadaşınki yavru olduğu için hareketli. O kadar ezbere konuşuyorsun ki, 0 bilgi gerçekten.
E tamam dostum? Yavru ve hareketli. Normal şartlarda tehdit unsuru taşımayan bir şey gözden kaçsa ne olur? Sahipleri her gece tek tek nöbet mi tutacak başına bir şey gelmesin diye? Yavru hayvanlar hiperaktif ve meraklı olur sürekli sahibinden ilgi bekler. Kapıyı tırmalaması bundandır ki normaldir. Ama sınırları belirlenmelidir. Yavru iken gece-gündüz ayrımını kavrarsa ona göre adapte eder hayvan kendini. Benim de muhabbet kuşum var mesela. Hafta içi en az 2 hafta sonu en az 6-7 saat odamda salıyorum. Kafese tekrar koyduğumda yemini suyunu yiyip tekrar çıkmak istiyor. O çıkmak istiyor diye benim bu hayvanı sürekli dışarıda mı beslemem lazım?

Son düzenleme:
Yapsın demedim, mecburiyeti varsa yapmama ihtimali yok ya kediyi beslemeyecek ya da yapacak hocam bu karar konu sahibine kalmış.
Ya hocam zaten ablam çok geç yatıyor. Gece 3 gibi kapısını kapatıyordu kedinin. Ben de 8 de kalkıp açıyordum tekrar. 5 saat sadece kapalı kalıyordu. Abimin uyuduğu odada kapı yok. Bu sıkıntı, oraya bir kapı taktırınca artık kedinin kapısını kapatmayacağız. Açık kalacak sürekli. Kapı taktırana kadar mecbur günde 5 saat kapatacağız 😕

Girmesini istemediğin odaların kapısını kapat. Oturma odasının ve koridorların kapısını açık bırak. Bir yerde ona yuva hazırlayabilirsin. Mümkünse sarı küçük ampul yak koridora. Korkmaz.
Hocam, girmesini istemediğimiz oda abimin odası. Ve o odada kapı yok :D Ama o odaya en kısa sürede kapı taktıracağız. Kapı taktırınca artık kediyi odaya kapatmayacağız. Bu sefer bizi çok rahatsız edecek etrafta ses yapacak ama yapacak bir şey yok. Belki zamanla alışır ve artık geceleri uyur. Bu arada, kediler zaten karanlığı göremiyor mu? Gece görüş özellikleri var onların diye biliyorum ben.

Kedi dediğin hoplar, ZIP'lar, koşar, ses yapar, her şeyi yapar. Bunun sorumluluğunun bilincinde olup almalıydın. O hayvanın enerjisini atmaya ihtiyacı var. Küçücük bir odada bunu yapamayacağına göre bu bir eziyet olurdu. Kediler gececildir onun size uyum sağlamasını beklemeyin. Siz ona uyum sağlayın ve hayatınızda bir şeyleri değiştirin. Alltan almaya çalışın.

Scottish konusunda büyük bir bilgi yetersizliği var ve kulaktan kulağa dolaşıyor. Doğru bir çiftleşmeden ortaya çıkan yavrulardan hiçbiri eklem ağrısı çekmez. Scottish fold cinsi kediler birbirleriyle çiftleşirse bu sorun doğar. Bu cins diğer dik kulaklı İngiliz cinsleriyle çiftleşmelidir ve normali de bu şekilde üretilir.
Küçücük bir odada değil yalnız. Onun olduğu oda kocaman bir oda. Oyuncağı, tuvaleti, yemeği, suyu her şeyi var o odada. Gündüzleri sürekli oynadığı bir top var, onu da aynı şekilde odasında bırakıyoruz. Siz tamamen farklı bir şey canlandırmışsınız gözünüzün önünde hocam. Eğleneceği çoğu şey o odada. İstediği kadar o odada hoplayıp zıplayabilir. Ancak yinede bazen çıkmak istiyor. Bizim yanımıza mı gelmek istiyor acaba? Mesela bazen böyle yapmıyor. Bu geceden örnek vereyim, gece 12'ye yakın uykuya daldı. Ben de o uyuyunca gidip uyudum. Dediğim gibi, uyumayan ablam var geceleri. Bazen 3 bazen 4 gibi saatlerde uyuyor. Ablam yatağına gidene kadar kedi hiç uyanmamış. Kapısına vurup dışarıya çıkmak istememiş. Ki, abimin odası kedinin odasının hemen yanında olduğu için, kedi kapıyı tırmalayınca tekme atınca falan abim sesini duyup uyanabiliyor. Abime sordum, onu da hiç uyandırmamış. "Bütün gece uyumuştur muhtemelen." dedi abim. Bilemiyorum artık, dediğim gibi abimin odasına kapı taktırınca zaten artık odasını açık bırakacağız. Tabii, banyoyu, mutfağı ve yatak odasını yine kapatmamız lazım. Anca evin salonunda gezebilir ve ablamla benim odama gelebilir. Başka yapabileceği bir şey yok gece. Bakacağız artık, hayırlısı.

Scotish almasaydınız keşke. Üretilmemesi gereken bir tür. Belirli bir zamandan sonra eklem ağrıları oluyor onların :( Konuya gelince, ben bir sorun görmüyorum. Ortam loş ise karanlıktan korkuyor olabilir yavru ise. Küçük bir gece lambası ile destekleyebilirsiniz.
Valla bilmiyorum hocam, inşallah dediğiniz gibi olmaz :( Kedi çok sağlıklı şuan. Annesinden çok yeterli süt emmiş. Turp gibi yani. İnşallah bu şekil sıkıntılar olmaz.

Son düzenleme:
Ya hocam zaten ablam çok geç yatıyor. Gece 3 gibi kapısını kapatıyordu kedinin. Ben de 8 de kalkıp açıyordum tekrar. 5 saat sadece kapalı kalıyordu. Abimin uyuduğu odada kapı yok. Bu sıkıntı, oraya bir kapı taktırınca artık kedinin kapısını kapatmayacağız. Açık kalacak sürekli. Kapı taktırana kadar mecbur günde 5 saat kapatacağız 😕

Hocam, girmesini istemediğimiz oda abimin odası. Ve o odada kapı yok :D Ama o odaya en kısa sürede kapı taktıracağız. Kapı taktırınca artık kediyi odaya kapatmayacağız. Bu sefer bizi çok rahatsız edecek etrafta ses yapacak ama yapacak bir şey yok. Belki zamanla alışır ve artık geceleri uyur. Bu arada, kediler zaten karanlığı göremiyor mu? Gece görüş özellikleri var onların diye biliyorum ben.

Küçücük bir odada değil yalnız. Onun olduğu oda kocaman bir oda. Oyuncağı, tuvaleti, yemeği, suyu her şeyi var o odada. Gündüzleri sürekli oynadığı bir top var, onu da aynı şekilde odasında bırakıyoruz. Siz tamamen farklı bir şey canlandırmışsınız gözünüzün önünde hocam. Eğleneceği çoğu şey o odada. İstediği kadar o odada hoplayıp zıplayabilir. Ancak yine de bazen çıkmak istiyor. Bizim yanımıza mı gelmek istiyor acaba? Mesela bazen böyle yapmıyor. Bu geceden örnek vereyim, gece 12'ye yakın uykuya daldı. Ben de o uyuyunca gidip uyudum. Dediğim gibi, uyumayan ablam var geceleri. Bazen 3 bazen 4 gibi saatlerde uyuyor. Ablam yatağına gidene kadar kedi hiç uyanmamış. Kapısına vurup dışarıya çıkmak istememiş. Ki, abimin odası kedinin odasının hemen yanında olduğu için, kedi kapıyı tırmalayınca tekme atınca falan abim sesini duyup uyanabiliyor. Abime sordum, onu da hiç uyandırmamış. "Bütün gece uyumuştur muhtemelen." dedi abim. Bilemiyorum artık, dediğim gibi abimin odasına kapı taktırınca zaten artık odasını açık bırakacağız. Tabii, banyoyu, mutfağı ve yatak odasını yine kapatmamız lazım. Anca evin salonunda gezebilir ve ablamla benim odama gelebilir. Başka yapabileceği bir şey yok gece. Bakacağız artık, hayırlısı.

Günde 5 saat olsa bile kapatmayın. Yanlış karardan erken dönmek her zaman iyidir. Hayvan korkar, oda isterse büyük olsun. Eğer ki hareketli kedi ise dolaşmak ister belki de koşturur. 🤗

Günde 5 saat olsa bile kapatmayın. Yanlış karardan erken dönmek her zaman iyidir. Hayvan korkar, oda isterse büyük olsun. Eğer ki hareketli kedi ise dolaşmak ister belki de koşturur. 🤗
Hocam ama bu sefer abimin odasına girip onu sürekli uyandırıyor yani dediğim gibi. Uyutmuyor. Yatağa bile tırmanıyor. Yatağa tırnağını sürterek tırmandığı için çok böyle kulağı kanatacakmış gibi bir ses çıkartıyor. Dolayısıyla abimi uyandırıyor. Yani, ne yapacağız bilemedim. Kapıyı taktırmadan önce, kedinin o odaya girmesini engellememizin bir yolu var mı acaba?

Çok çok özür diliyorum engin bilgilerle dolu arkadaşım. Fikrimi sana sormalıydım. Hala boş boş duyar kasıyorsunuz arkadaş. Ben de kedi besledim. Gece kedi evine kapatıyordum. Gayet sağlıklı ve mutlu idi.

Çok çok özür diliyorum engin bilgilerle dolu arkadaşım. Fikrimi sana sormalıydım. Hala boş boş duyar kasıyorsunuz arkadaş. Ben de kedi besledim. Gece kedi evine kapatıyordum. Gayet sağlıklı ve mutlu idi.
Sizi bilhassa mesajımda etiketlemedim zira böyle bir konuda yazılan mesaja duyar diyebilecek kadar "geniş fikirli" bir arkadaşımızsınız. Benim engin tecrübelerimi siz bilmiyor olabilirsiniz ama bilen biliyor.

Son düzenleme:
Şöyle düşün, iki aylık bir bebeksin ve tek istediğin şey oyun oynamak yemek yemek ve sevgi. Ama birileri seni gün içerisinde seviyor ve akşam da birden ışıkları kapatıp seni bir odaya kapatıyorlar. Bu odada ne kardeşlerinin ısısı var ne kokusu var ne de kendinden başka bir canlı var. Tabii doğal olarak korkuyor. Eğer olanaklar bu şekilde kediye yazık etmeyin. Kediler evdeki her şeyi merak ederler, her şey ile oynamak isterler. Her şeyi tırmalayabilirler. Gece yatarken gelip üstüne bile uzanabilirler. Eğer bu basit olanakları karşılayamıyorsanız sizden daha iyi bakacak bir aileye vermenizi öneririm.

Zaten biraz büyüdükten sonra karakteri oturacak, merak etmeyin zaten cins kedi almışsınız özellikle. O kediler sakinlikleriyle ünlü. Bir poşete ve üstü açık karton kutuya alıştırırsanız onlarla oynamaya başlar. Bırakın evi gezsin gezmediği yer kalmasın. Yoksa hep merak edecek ve evde en ufak sesten korkacak.

Şöyle düşün, iki aylık bir bebeksin ve tek istediğin şey oyun oynamak yemek yemek ve sevgi. Ama birileri seni gün içerisinde seviyor ve akşam da birden ışıkları kapatıp seni bir odaya kapatıyorlar. Bu odada ne kardeşlerinin ısısı var ne kokusu var ne de kendinden başka bir canlı var. Tabii doğal olarak korkuyor. Eğer olanaklar bu şekilde kediye yazık etmeyin. Kediler evdeki her şeyi merak ederler, her şey ile oynamak isterler. Her şeyi tırmalayabilirler. Gece yatarken gelip üstüne bile uzanabilirler. Eğer bu basit olanakları karşılayamıyorsanız sizden daha iyi bakacak bir aileye vermenizi öneririm.

Zaten biraz büyüdükten sonra karakteri oturacak, merak etmeyin zaten cins kedi almışsınız özellikle. O kediler sakinlikleriyle ünlü. Bir poşete ve üstü açık karton kutuya alıştırırsanız onlarla oynamaya başlar. Bırakın evi gezsin gezmediği yer kalmasın. Yoksa hep merak edecek ve evde en ufak sesten korkacak.
Ama bir bebek bu şekilde büyür netice itibariyle? Ya arkadaşlar fazla büyütüyorsunuz. Yavru olduğu için hiperaktif olması yerinde duramaması çok normal. Gündüz zaten yeterince gezebilir pekala. Gece de bir düzene uymalı. Uyması gerektiğini küçük yaşlarda öğrenmeli. Kediler ve kuşlar şımarık hayvanlardır aşırı ilgi gösterirseniz o ilgi biraz olsun azaldığında hemen depresyona girebilirler. İlgi ölçülü ve dozunda olmalı

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba, bildiğiniz üzere artık bir yavru kedimiz var. Cinsi scootish. 2 aylık. Kediyle gün içerisinde çok ilgileniyoruz. Ancak bir sorun var. Geceleri onu odaya kapatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü salarsak, her yere koşuşturuyor gece. Bazen abimin yatağına gidip tırmanıyor. O yatağın başlığına tırnaklarıyla tırmanırken ses çıkardığı için abimi uyandırıyor. Mutfağa gidemez. E zaten kedinin bulunduğu oda oturma odası. Bizim evde sadece 1 tane oturma odası var. 1 de küçük oda dediğimiz, abimin yattığı oda var. Diğer yerler çocuk odası, mutfak, yatak odası, banyo. Mutfağa yatak odasına banyoya giremez. Yatak odasında annem falan olduğu için gece gelip üstüme atlar diyor ve korkuyor. Ancak banyo hariç saydığım odalara gündüzleri girebiliyor. Ama gece başına bir şey gelebileceği için, ve yatak odasında annem korktuğu için mecbur odasına kapatıyoruz. Onun bulunduğu oda çok küçük değil. Geniş ve uzun bir oda. Odanın içinde ihtiyacı olan çoğu şey var. Su, mama, tuvaleti. Ve tırmalama oyuncağı var 1 tane. Ona rağmen odanın kapısını kapattığımız zaman kapıya vuruyor ve miyavlıyor. Sanki strese giriyor odanın içinde. Onu çıkartamıyoruz ama mecbur. Ne yapacağız bilmiyorum. Sizce bu yaptığımız doğru bir şey mi? Gece serbest bırakırsak üzerine bir şey devirebilir diğer odalarda. Onun için tehlikeli olan eşyalar var. Mecburuz buna yani. Mesela şu an yanıma aldım kafasını okşuyorum. Bilgisayar masasına çıktı. Bana yakınlaşıp mırıldama sesi çıkartıyor. Araştırdığıma göre bu sesi sana yakınlaşarak çıkartıyorsa beni sev diyormuş. Bir yandan okşayıp bir yandan yazıyorum. Ne yapsak bu küçük haylaza bilemedm. Sizce odaya kapatmaya devam etsek mi? @LOTR Manyağı

Bende de aynı cins var ilk aldığımız günün akşamı etrafa çok fazla koşuyor halıyı kaldırıp altına giriyordu sonra zamanla alıştı artık geceleri yatıyor ama ara sıra geceleri bir şey oluyor ve etrafa koşmaya başlıyor yani kapatmayın.

Gündüz zaten yeterince gezebilir pekala. Gece de bir düzene uymalı. Uyması gerektiğini küçük yaşlarda öğrenmeli. Kediler ve kuşlar şımarık hayvanlardır aşırı ilgi gösterirseniz o ilgi biraz olsun azaldığında hemen depresyona girebilirler. İlgi ölçülü ve dozunda olmalı.
Yazık...Kedilerin iç güdüsel olarak gündüz uyuyup gece aktif olduğunu bilmeyen bir üyenin kendinden emin yorumları ile konuya tavsiye verdiğini görüyoruz. Kedinin de insanlar gibi gece olunca uyumasını bekliyor arkadaş.

Yeni konular

Geri
Yukarı