Keenetic Extra DSL AC1200 sürekli DSL kesiliyor

Arkadaşlar aynı sorunu yaşıyordum bu kesinlikle modemle alakalı değil, şimdi size birazdan çözümü söyleyeceğim, bu sorun eve gelen altyapının dayanıksız olmasından kaynaklanıyor, bunu halletmenin tek yolu ise TT ile görüşüp kabloları yeniletmek olur. Şimdi çözüme gelirsek bir hattın değeri 11DB lin altında ise internet sürekli kopar. (Tanılama>DSL kısmına girip hat değerlerinizi kontrol edebilirsiniz). VDSL/ADSL bağlantısı kısmına girip oradan ek ayarlara tıklayın orada varsayılan olarak 8DB sabitlenmiştir bu değeri ne kadar yükseltirseniz internetiniz o kadar stabil çalışır, mesela ben deneye deneye 15DB'le sabitledim internet hızım 35MB'den 31MB'ye düştü ama şu an kopma yaşamıyorum.

Bağlantı öncellikleri sayfasında karışıklık oluyor. Ülkemiz servis sağlayıcıları zırt pırt bağlantı isimlerini değiştiriyor. Öncelik atması karışıyor sonra, bu sebepten ötürü adını yazın karışmasın dedim.
Sağlayıcı oraya müdahale edemiyor. Sağlayıcı istediği ismi belirlesin, Keenetic arayüzünde siz ne isim koyduysanız o gözükür ve herhangi bir karışıklığa neden olmaz. Mesela birden fazla WAN kullanılıyorsa WAN, WAN2 şeklinde yapılır. Öncelikler de buna göre ayarlanabilir. Tek WAN varsa zaten öncelik ayarlanacak bir durum söz konusu değil.

Ben Viva modelini bu şekilde kullanıyorum. WAN portundaki Türk Telekom hattımı WAN, 4. LAN portunu WAN'a çevirip taktığım Türknet hattımı da WAN2 olarak isimlendirdim. Bağlantı Öncelikleri sayfasında kuralları da buna göre ayarladım. Bazı clientlar sadece WAN kullansın, bazıları normalde WAN2 kullansın WAN2 düşerse WAN kullansın gibi ayarlar yaptım. Herhangi bir karışıklık olmuyor. WAN yerine Mahmut da yazabilirdim. Demek istediğim buydu :) Oraya ne yazıldığının önemi yok. Kullanıcının yazdığı şeyin neyi ifade ettiğini bilmesi yeterli.

Arkadaşlar aynı sorunu yaşıyordum bu kesinlikle modemle alakalı değil, şimdi size birazdan çözümü söyleyeceğim, bu sorun eve gelen altyapının dayanıksız olmasından kaynaklanıyor, bunu halletmenin tek yolu ise TT ile görüşüp kabloları yeniletmek olur. Şimdi çözüme gelirsek bir hattın değeri 11DB lin altında ise internet sürekli kopar. (Tanılama>DSL kısmına girip hat değerlerinizi kontrol edebilirsiniz). VDSL/ADSL bağlantısı kısmına girip oradan ek ayarlara tıklayın orada varsayılan olarak 8DB sabitlenmiştir bu değeri ne kadar yükseltirseniz internetiniz o kadar stabil çalışır, mesela ben deneye deneye 15DB'le sabitledim internet hızım 35MB'den 31MB'ye düştü ama şu an kopma yaşamıyorum.
Bu sorunu çözmek için 3.4.12 sürümüne geri çektiler. Sorun aslında Türknet ve ülkemizdeki altyapı kaynaklı. Keenetic nazlı olduğundan bu kötü koşullara uyum sağlayamıyor ince ayar istiyor.

Nasıl çözdüğümü şurada anlattım.

Ben de yaklaşık 2 hafta kadar önce Extra DSL aldım, benim de aynı şekilde başta kurulum ve kullanımım çok güzeldi. Bende de son 1 haftadır günde 2-3 defa internet kesiliyor.

Günün çeşitli saatlerinde kopmalar yaşıyorum. Bazen 19 saat, bazen 15 saat bağlı kalıp sonrasında internet aniden kopuyor. Modem donup kalıyor. Koptuktan sonra fişini çekip takmadan tekrar internete bağlanmıyor.

Kesinti şöyle oluyor; modemde DSL ışığı kırmızı yanıyor, fakat sağlayıcı tarafında bağlı gözüküyorum. Ben fişi çektiğimde sağlayıcıda da bağlantım koptu gözüküyor. Modemde dsl ışığı kırmızı yandığı için internet bağlantısı kuramıyorum. Ayrıca modemin arayüzüne de erişemiyorum. Bütün bunlar olurken arayüzden ayarladığım düğme fonksiyonları da çalışmıyor. Yani modem tamamen donuyor. Fişini çekip takıyorum, 30 saniye sonra her şey normale dönüyor. Yani modeme tekrar bağlanabilmek ve internete erişebilmek için modemin fişini çekip takmam gerekiyor. Aksi halde hiçbir şekilde düzelmiyor.

Keenetic desteğe de yazdım. Cevap/çözüm olarak "Son sürüm çıktı güncelle, bir de öyle dene" dediler yaptım ama hiçbir şey değişmedi.

Yani @keremkarakaya neredeyse seninle aynı şeyleri yaşıyoruz. @Ulunay ve @Pc Meraklısı2636 mesajlarından onların da aynı/benzer sorunlar yaşadığını görüyorum. Bu da belki Extra DSL modelinin kronik bir sorunu olduğuna işaret ediyor diyebiliriz.

Şimdilik bir çözüm bulamadım. Bulursam tekrar bu konu altından yazarım.
Toreador34 Aynı sorun bendede vardı fabrika ayarları yaptım ondan sonra normal kurulum yaptım ondan sonra düzeldi ama sakın güncelleştirmesi otomatik yapma sadece fabrika ayarları ve normal kurulum başka hiç birşeye dokunmana gerek yok.

Bu modem için YouTube kanallarında kopmalara son diye videolar vardı ama böyle bir problemim airtes modemimle yoktu. VDSL internet bağlantısı için anlaşma yaptım eski modemim ADSL idi bu yüzden hem kopma olmaz ayrıca cihazlara hız ayarı yapılıyor diye bu modemi satın aldım ama çok sık zırt pırt bağlantı kopuyor.Bu sorunu çözebilen oldu mu?

Bu modem için YouTube kanallarında kopmalara son diye videolar vardı ama böyle bir problemim airtes modemimle yoktu. VDSL internet bağlantısı için anlaşma yaptım eski modemim ADSL idi bu yüzden hem kopma olmaz ayrıca cihazlara hız ayarı yapılıyor diye bu modemi satın aldım ama çok sık zırt pırt bağlantı kopuyor. Bu sorunu çözebilen oldu mu?

Ben çözdüm ve çok memnunum.
Sorun kullanıcı veya modem kaynaklı değil. Sorun tamamen Telekom ile ilgili.
Altyapı çalışması yaptıktan sonra modemin kesintileri bitti. Her modem her altyapı için uyumlu olmuyormuş onu öğrendim. Sonuçta altyapıda yer alan kablonun modeme gönderdiği bir voltaj var. Dengesiz ve kalitesiz olduğu zaman modem bağlantı kurmakta zorlanıyor.

Ben çözdüm ve çok memnunum.
Sorun kullanıcı veya modem kaynaklı değil. Sorun tamamen Telekom ile ilgili.
Altyapı çalışması yaptıktan sonra modemin kesintileri bitti. Her modem her altyapı için uyumlu olmuyormuş onu öğrendim. Sonuçta altyapıda yer alan kablonun modeme gönderdiği bir voltaj var. Dengesiz ve kalitesiz olduğu zaman modem bağlantı kurmakta zorlanıyor.
Bu konularda çok bilgisizim tam olarak nasıl çözdün anlatır mısın ?

Bu konularda çok bilgisizim tam olarak nasıl çözdün anlatır mısın?

İnternet Servis Sağlayıcıya kesinti yaşadığımı aktardım. Modemi yeni aldığımı ve iç tesisatımın düzgün olduğunu belirttim. Teknik ekip gönderdiler denetim yapıldı ve sonucunda sorunu çözdüler.
Modemi doğru kurduğuna eminsen, ayarları otomatikte veya varsayılanda kullanıyorsan arıza kaydı bırakmanı öneririm.

İnternet servis sağlayıcıya kesinti yaşadığımı aktardım. Modemi yeni aldığımı ve iç tesisatımın düzgün olduğunu belirttim. Teknik ekip gönderdiler denetim yapıldı ve sonucunda sorunu çözdüler.
Modemi doğru kurduğuna eminsen, ayarları otomatikte veya varsayılanda kullanıyorsan arıza kaydı bırakmanı öneririm.

Eywallah, Beşiktaş hatay Mac'ını izlettirmedi namussuz bağlantı tüm golleri kaçırdım :(

Yeni konular

Geri
Yukarı